هوکتمبر
Հոկտեմբեր
سردارآباد (تا ۱۹۳۵)
شهر
مجموعه سردارآباد
مجموعه سردارآباد
هوکتمبر در ارمنستان قرار گرفته‌است
هوکتمبر
هوکتمبر
محل سردارآباد در ارمنستان
مختصات:
کشور  ارمنستان
استان آرماویر
حکومت
 • شهردار بابگن وارطانیان
مساحت
 • کل ۱۵٫۷۶ کیلومتر مربع (۶٫۱ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۰۸)
 • جمعیت ۵٬۸۰۹
 • تراکم ۳۷۰/کیلومتر مربع (۹۵۰/پا)
منطقهٔ زمانی UTC (یوتی‌سی +۴)
 • تابستان (DST) DST (یوتی‌سی +۵)


صحنه مصور از نمایش سوار کاری کردها و تاتارها توسط گریگوری گاگارین (۱۸۴۰ میلادی، رنگ و روغن روی بوم، موزه سن پترزبورگ، روسیه). در پس زمینه قلعه سرداری دیده می‌شود در سردارآباد.

سردارآباد کنونی (هوکتمبر سابق) شهری است در شرق ارمنستان که شکل‌گیری آن به زمانی که ارمنستان کنونی بخشی از ایران بود، برمی‌گردد.

انگیزه نام‌گذاری این محل به سردارآباد به دوران حکومت آخرین خان قاجار حسینقلی خان سردار ملقب به سردار ایروانی باز می‌گردد که به همراه برادرش حسن خان قاجار ملقب به ساری اصلان (شیر زرد) با احداث قصر و قلعه‌ای با تکنیک‌های مدرن آن زمان و با بکارگیری بقایای قلعه‌های باستانی آرماویر این محل را به یکی از مهم‌ترین نقاط حکومتی آن زمان تبدیل می‌کند.

در سال ۱۸۲۸ و در جریان دومین جنگ‌های میان ایران و روسیه تزاری این منطقه علی‌رغم دفاع جانانه و رشادت حسن خان ساری اصلان و به علت عدم پشتیبانی فتحعلی شاه از سپاه ایران بدست روس‌ها افتاد و روس‌ها این یادگار ایرانی را با خاک یکسان کردند. پس از آن، جنگ‌های زیادی در آن نواحی روی داد که نبرد سردارآباد و قتل‌عام ارامنه توسط ترک‌ها در سال ۱۹۱۸ از برجسته‌ترین آن‌هاست.