سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی
سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی
مشخصات سازمان
تاسیس ۱۹۹۳
ریاست سازمان ایوو شوارتس
وبگاه رسمی

سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی (به چکی: Úřad pro zahraniční styky a informace) به اختصار ÚZSI سازمان اطلاعاتی غیر نظامی جمهوری چک است که وظیفه جمع آوری اطلاعات، تحلیل اطلاعات و حفاظت اطلاعات در خارج از جمهوری چک را بر عهده دارد. این سازمان به اطلاعات اقتصادی، امنیتی و سیاسی علاقه دارد. سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی پس از تقسیم جمهوری چکوسلواکیا در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد. فعالیت این سازمان توسط قانون 153/1994 sb تعریف شده است . مرکز این سازمان در پایتخت پراگ واقع شده است. (آدرس سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی Střelničná 1673/10, Praha 8 است.) مدیر این سازمان در مقابل حکومت جمهوری چک مسولیت دارد. از سال ۲۰۰۷ مدیر سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی سرهنگ Jiří Šašek است. سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی با سازمان های اطلاعاتی اتحادیه اروپا, موساد و سیا همکاری می کند. بودجه این سازمان بخشی از بودجه وزارت جمهوری چک است.

کارمند سازمان اطلاعاتی

بر اساس قانون استخدامی سازمان اطلاعاتی جمهوری چک، هر شخص بالای ۱۸ سال که دارای تابعیت جمهوری چک و تحصیلات دیپلم یا بیشتر باشد می تواند کارمند سازمان اطلاعاتی بشود. عموما متخصصان برای استخدام در این مرکز اقدام می نمایند. کارمندان سازمان اطلاعات به سه گروه تقسیم می شوند.

  • کارمندانی که اطلاعات جمع آوری می کنند، به عنوان مثال کارمندی که متخصص زبان‌های خارجی است و معلومات جغرافیاتی داشته باشد
  • کارمندانی که اطلاعات را تحلیل می کنند، به عنوان مثال کارمندی که متخصص سلاح است
  • سایر کارمندان

فهرست مدیرهای سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی

مرکز سازمان اطلاعاتی و روابط خارجی در پراگ
فهرست مدیرها
اسم مدیر تاریخ عکس
Oldřich Černý 1994-1998
Petr Zeman 1998-2001
František Bublan 2001-2004
gen. Karel Randák 2004-2006
Jiří Lang Špalík 2006-2007
Ivo Schwarz 2007-2014
Jiří Šašek 2014-

منبع