ساختمان صندوق بانک ملی ایران
Bank Melli Building - Ferdowsi Ave..jpg
نام ساختمان صندوق بانک ملی ایران
کشور  ایران
استان استان تهران
شهرستان تهران
اطلاعات اثر
کاربری ساختمان
دیرینگی دوره پهلوی
دورهٔ ساخت اثر دوره پهلوی
مالک فعلی اثر بانک ملی ایران
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۲۹۳۰
تاریخ ثبت ملی ۲۰ آذر ۱۳۷۹
ساختمان صندوق بانک ملی ایران بر تهران واقع شده‌است
ساختمان صندوق بانک ملی ایران
روی نقشه تهران

ساختمان صندوق پس‌انداز بانک ملی ایران وابسته به بانک ملی ایران از ساختمان‌های ساخته شده در دوره پهلوی است و در تهران، خیابان فردوسی، کنار بانک مرکزی و فروشگاه تعاون جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۳۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشینه

ساختمان صندوق قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران با معماری ویژه خود که در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است به عنوان یکی از نخستین و کهن‌ترین ساختمان‌های بانک ملی ایران شناخته می‌شود.

ویژگی‌های معماری

ساختمان صندوق پس‌انداز بانک ملی توسط یک معمار آلمانی به نام هنریش طراحی شد. این ساختمان نخستین تلاش برای تلفیق معماری باستانی ایران و معماری اروپا را نشان می‌دهد و شاخص‌ترین نمونه در نوع خود به شمار می‌رود. مجسمه‌های شیر که در ورودی ساختمان نصب شده‌اند توسط غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ مجسمه‌ساز ایرانی ساخته شده‌اند.

طرح گنجینه

بر پایه مصوبه هیئت مدیره بانک ملی از این ساختمان به عنوان گنجینه (موزه) بانک ملی ایران بهره‌برداری خواهد شد. در این موزه در گام نخست هدیه‌ها و یادبودهای گرانبها که از سوی بانک‌های خارجی برای بانک ملی فرستاده شده به نمایش در خواهد آمد و در گام دوم و طرح گسترش، مجموعه کاملی از هدیه‌های تاریخی بانک، افزارهای دفتری و دستگاه چاپ اسکناس، عکس‌های کهن، سکه و اسکناس‌های کهن و افزارهای تشریفاتی بانک نمایش داده خواهد شد.

نگارخانه

  • تصویر ساختمان صندوق بانک ملی ایران بر روی اسکناس‌های رسمی منتشر شده ایران

جستارهای وابسته