زواره
زواره در ایران قرار گرفته‌است
زواره
زواره
مختصات:
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان شهرستان اردستان
بخش بخش زواره
جمعیت
 • جمعیت ۱۷۰۰۰
منطقهٔ زمانی IRST (یوتی‌سی +۳:۳۰)
 • تابستان (DST) IRDT (یوتی‌سی +۴:۳۰)

زوارِه شهری در حاشیهٔ جنوبی دشت کویر ایران است. این شهر در مختصات جغرافیایی ۳۳ درجه و۲۶ دقیقه شمالی و ۵۶درجه و۵۲ دقیقه شرقی و در فاصلهٔ ۱۰ کیلومتری شهر اردستان (در شمال شرقی شهرستان اردستان) درمجاورت کویر مرکزی ایران واقع شده‌است.

تاریخچه

زواره از آبادیهای کهن ایران است و نام آن از نام برادر رستم گرفته شده‌است. در آن بناهای تاریخی زیادی همچون منار در مسجد امام حسن مجتبی (مسجد پامنار)، قلعهٔ سنگ بست و مسجد جامع چهار ایوانی (قدیمی‌ترین مسجد چهار ایوانی کشور با بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت) وجود دارد. حدود نیمی از ساکنین این شهر سید طباطبایی هستندبخش مرکزی زواره ساختاری گلی دارد و دارای معماری ایرانی اصیل است در کنار امامزاده یحیی زواره هنر معماری چون: بازار، حسینه‌های سرپوشیده و سرباز بزرگ، مدرسه علمیه، آب انبار (زورخانه)، مسجد کُرسی، حمام و با اندک قدمی فراتر از آن بازارچه، مسجد جامع، حسینیه‌های سرباز و سرپوشیده کوچک و بزرگ و بنای تاریخی عمارت هشت بهشت و بقعه سید بهاءالدین حیدر، خانه‌های چهار صفه‌ای، مسجد نیکویه، یخچال، برج و باروهای به یادگار مانده از دوران گذشته به چشم می‌خورد.
وجود نخستین مسجد چهار ایوانی ایران در زواره که بنا به کتیبه‌هایش در دوره سلجوقیان ساخته شده، نشان می‌دهد در قرون بعد از ظهور اسلام، منطقه‌ای پراهمیت بوده است. از مشاهیر این شهر می‌توان به سیدحسن مدرس اشاره نمود
یکی از پدیده‌های طبیعی در بخش زواره، چشم‌انداز کویر است و یکی دیگر از دیدنی‌های آن، شترداری به روش سنتی است که حال و هوای روزگاران گذشته را در ذهن مجسم می‌کند. به اضافه این‌که درکویر زواره معادن نمک، طلا، سرب و نفت نیز وجود دارد. زواره از قرن چهارم قمری با عنوان مدینه السادات نامیده شده و مورخان متعدد در تالیفات خود به نام زواره و شخصیت‌های نامی برخاسته از آن اشاره کرده‌اند.
همچنین قلعه سنگ‌بست زواره، بعد از قلعه الموت از بزرگ‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های ایران به شمار می‌رود که در قرن پنجم توسط ابوعلی دهدار (از مقربان حسن صباح) ساخته شده و از نوع چهار صفه‌ای دوطبقه است .
در حال حاضر جمعیت زواره ده هزار نفر است وچندین برابر این رقم، از مردم زواره در شهرهای کاشان، تهران، اصفهان ودیگر نقاط بسر می‌برند، بیش از ده هزار هکتار ازاراضی زواره زیر کشت غلات، چغندر، علوفه، صیفی جات درختان انار و پسته است. (به دلیل خشکسالی این اراضی در حال کاهش و بی رونقی است)، و بیش از صدهزار هکتار از بیابانهای زواره پوشیده از درختان تاغ است. درزمینه هنروصنعت خصوصاً، هنر سفالگری، کوزه‌گری، آهنگری، قالی بافی وکارگاه‌های آجر پزی شهرت استانی دارد.

گردشگری

  • یخچال

مناره مسجد بنکویه حسینه کوچک حسینیه بزرگ گنبد سبز بازار مسجد جامع هشت بهشت ، موزه مردم شناسی، قلعه سنگ بست، خانه‌های چهار صفه‌ای خاص شهر زواره

صنعت

تعدادی شهرک صنعتی دراین شهر شامل: کارخانه فولاد زواره، را د نوین نوتاش، رشد وطیور، تولیدی تابان نوار، مقواسازی، کاغذ سازی، تهران بست پاسارگاد، راهیان کویر، کارخانه دفترچه سازی، کارخانه تولید سبک سازان قطره، کارخانه مدرن سپاهان، شهرک ریلی واحداث شهرک واگون ساز ی و شهرک دام بانضمام نیروگاه سیکل ترکیبی زواره و عبورخط هشتم گاز سراسری از نزدیکی شهر زواره از ویژگیهای صنعتی زواره هستند. همچنین احداث شرکت کال سنتر سایپا که توسط آقای دکتر مهدی جمالی مدیر عامل گروه خودرو سازی سایپا تاٌسیس شده است.

شخصیت‌های برجسته

زواره طی قرون گذشته به طور متمادی کانون علم، ادب و فرهنگ بوده و در هر عصر و زمان شخصیت‌هایی را در دامان خود پرورانده است: سید محمد طباطبایی ملقب به میر رفیا (لهجهٔ زواره‌ای=می رِفی) فخرالدین علی بن حسن زواره‌ای (مفسر قرآن و صاحب ترجمه الخواص)، ابوالفتح زواره‌ای (فقیه و محدث)، سید غیاث‌الدین جمشیدگازر (مفسر قرآن)، شیخ حافظ رجب برسی (عارف)، میرزا ابوالحسن جلوه (فیلسوف و حکیم)، سیدحسن مدرس، حاج سیدحسین زواره‌ای (از شاگردان میرزای شیرازی)، محیط طباطبائی (از اساتید تاریخ وادبیات) و…
به اضافه این‌که در قرن چهارم قمری زواره میزبان سادات طباطبایی شد و اجداد عده قابل توجهی از سادات طباطبایی ایران و چهره‌های جهان اسلام، یعنی آیت‌الله بروجردی، علامه طباطبایی، شهید قاضی و سید بحرالعلوم در زواره مدفون هستند. همچنین مقبره امامزاده یحیی، فرزند امام موسی کاظم در این شهر واقع شده است. گفته می‌شود که زواره به داشتن افراد تحصیل کرده و پزشکان متخصص شهرت دارد و تعداد زیادی پزشک و معلم زواره‌ای در اصفهان و تهران وسایر شهرها ساکن و به خدمت مشغولند.

صنایع دستی

شامل خراطی چوب و سفالگری و آهنگری است که هم اکنون نیز تولید می‌شوند. همچنین زنان در گذشته به منظور کمک به اقتصاد خانواده قالی بافی (از نوع بافت فارسی) می‌کرده‌اند که دارای نقش‌های مذهبی و تزئینی بوده‌اند. هنوز هم به ندرت برخی خانم‌ها در منزلشان اقدام به قالی بافی می‌کنند.