رود تِرِک در شهر ولادی‌قفقاز.

تِرِک (به روسی: Те́рек)، (به گرجی: თერგი) رودخانه‌ای است در گرجستان و روسیه واقع در قفقاز شمالی که به دریای خزر می‌ریزد.

ترک رودی است به طول ۶۲۳ کیلومتر که حوضه آبریز آن به ۴۳۲۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد. این رودخانه از نقطه آب‌پخشان از دامنه کوه‌های قفقاز بزرگ و از یخچال «زیلگاخوخ» سرچشمه می‌گیرد.

رودخانه از نظر منابع ماهی، غنی است و از آب آن در آبیاری کشتزارها استفاده می‌شود. کانال‌های چندی، ازجمله «ترک - کوما» از آن کشیده شده‌است و بر روی رودخانه نیز تعدادی نیروگاه آبی نصب شده است. شهرهای «ولادی‌قفقاز»، «موزدوک» و «قزلیار» در کرانه این رودخانه قرار دارند. جاده نظامی گرجستان نیز از دره این رودخانه می‌گذرد.

بده (دبی) آب رودخانه در نزدیکی شهر«وِلادی قفقاز» ۳۴ متر مکعب در ثانیه و در ۱۶ کیلومتری مصب به ۳۰۵ متر مکعب در ثانیه می‌رسد. گل و لای محلول در آن به ۵۰۰ - ۴۰۰ گرم در مترمکعب می‌رسد.

مسیر

ترک پس از سرچشمه گرفتن از یخچال زیلگاخوخ، در آغاز مسیر، به طول ۳۰ کیلومتر از میان دو رشته‌کوه می‌گذرد سپس، ضمن برگشت به طرف شمال، رشته‌کوه‌های «کناری»، «صخره‌ای» و کوه‌های «قارا» را قطع کرده، جریان می‌یابد. در نزدیکی شهر «ولادی قفقاز» در دشت‌های پایکوهی جریان یافته، شاخه‌های «گزلدون»، «آردون»، «اوروخ» و «مالکا» به آن می‌پیوندند. در مصب رودخانه مالکا، در طول جزایری چند، دماغه و بستر کم عرض، به مسیر خود ادامه می‌دهد. از مصب رودخانه سونژا به پایین، به چند شاخه تقسیم می‌شود و با ایجاد دلتایی به وسعت ۴۰۰۰ کیلومتر مربع، در خلیج «آگراخان» به دریای خزر می‌ریزد.رود ترک از منابع متعددی تغذیه می‌شود. در ماههای ژوئن و اوت، آب آن افزایش می‌یابد.

  • Soviet Union. A Geographical Survey. Progress Publishers. Moscow ۱۹۷۶
  • امیراحمدیان، بهرام، جغرافیای قفقاز، انتشارات بین‌المللی الهدی، تهران ۱۳۷۷.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی. بازدید: ۸ سپتامبر ۲۰۱۱.