رضا تقی‌پور
Reza Taghipour.jpg
رئیس سازمان فضایی ایران
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
مشغول به کار
شهریور ۱۳۸۸ – ۱۱ آذر ۱۳۹۱
پس از محمد سلیمانی
پیش از علی نیکزاد (سرپرست)
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۶
مراغه
ملیت ایرانی
محل
تحصیل
دانشگاه بوردو فرانسه
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه

رضا تقی‌پور انواری (زاده ۱۳۳۶، مراغه)، عضو و سخنگوی شورای شهر تهران است. او از ۱۳۸۸ تا آذر ۱۳۹۱ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود و پس از آن نیز تا پایان کار دولت دهم مشاور رئیس‌جمهور در امور ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. تقی‌پور پس از برکناری از وزارت در مورد علت آن صحبتی نکرده بود.

تا اینکه در مصاحبه‌ای با سعید نوری آزاد در روزنامه جام جم از اتفاقات بزرگی در هیئت دولت و تشکیل نشدن جلسات شورای عالی فضای مجازی پرده برداشت. این مصاحبه آغازی بر تغییرات در شورای عالی فضای مجازی بود

او مدرک دکترای علوم پیشرفتهٔ مدیریت از دانشگاه بوردو فرانسه مشترک با سازمان مدیریت است همچنین کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مدیریت سیستم و بهره‌وری از دانشگاه علم و صنعت ایران را نیز دارا می‌باشد.

وی عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران (دوره کنونی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) است.

زندگینامه

رضا تقی‌پور در سال ۱۳۳۶ در شهر مراغه به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترای رشته علوم پیشرفته مدیریت و کارشناسی ارشد در رشته پژوهشی علوم مدیریت و مهندسی صنایع و مدرک کارشناسی در رشته کامپیوتراست. رضا تقی‌پور کارشناس ارشد مهندسی صنایع، مدیر صنایع امنیت مخابرات - گروه صنایع مخابرات در سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵ بوده‌است. همچنین وی مدیرعامل صنایع الکترونیک شیراز در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ و مدیرعامل صنایع مخابرات ایران در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ بوده‌است.

در سوابق مدیریتی تقی‌پور، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و مدیریت کلان پروژه‌های طراحی و ایجاد ایستگاه‌های زمینی، طراحی و ساخت ماهواره‌های کوچک دیده می‌شود. (تدوین برنامه پنج ساله توسعه در حوزه فضا) پیش از معرفی تقی‌پور به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمد سلیمانی، دکتر سید احمد معتمدی، دکتر سید محمدرضا عارف، مهندس سید محمد غرضی، مهندس سید مرتضی نبوی، شهید دکتر سید محمود قندی، دکتر محمدحسین اسلامی، مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده داشتند. رضا تقی‌پور در سال ۱۳۸۸ و توسط محمود احمدی نژاد، به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس شورای اسلامی، معرفی و در روز ۱۲ شهریور همان سال با کسب اکثریت آرا انتخاب شد. وزارت او تا ۱۱ آذر ۱۳۹۱ ادامه داشت.

برخی از فعالیت‌های اجرایی رضا تقی‌پور:

  • مدیر پروژه‌های متعدد تحقیقات مخابرات
  • مدیر صنایع امنیت مخابرات
  • مدیر عامل صنایع الکترونیک شیراز
  • معاون وزیر مخابرات
  • مدیر نمونه ملی

تحریم اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله رضا تقی پور را به بهانه ی نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

موارد نقض حقوق بشر

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ، رضا تقی پور در هنگام تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، به دلیل نقشی که در سانسور و کنترل اینترنت و همچنین کنترل مکالمات و ارتباط تلفنی شهروندان ایرانی داشته، در فهرست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار گرفته است .

نگرش به اینترنت

وی موتورهای جستجوی خارجی را ابزارهای جاسوسی بیگانگان می‌داند و به دلیل اومانیستی و لیبرالیستی بودن مبنای اینترنت فعلی معتقد است:

این اینترنت برای جوامع، خطرناک است و نیاز به باز تعریف دارد...

در نوامبر سال ۲۰۱۲ خبرگزاری‌ها از اضافه شدن نام او به فهرست سران تحریم شده جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت آمریکا، به دلیل مسوول دانستن‌اش در آن‌چه که «پارازیت اندازی بر شبکه‌های ماهواره‌ای» و «مسدودسازی دسترسی شهروندان به اینترنت» خوانده شد خبر دادند.

سوابق اجرایی

  • مدیر صنایع امنیت مخابرات – گروه صنایع مخابرات (۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵)
  • مدیرعامل صنایع الکترونیک شیراز (۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱)
  • مدیرعامل صنایع مخابرات ایران (۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶)
  • معاون وزیر ارتباطات
  • رئیس سازمان فضایی ایران

‎. خبرگزاری فارس، ۳۰ مرداد ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۳۱ مرداد ۱۳۸۸.