شهرک دولت‌آباد یکی از محله‌های شهر تهران است که در قسمت جنوب شرقی پایتخت و در ضلع جنوبی بزرگراه آزادگان و در کنار اتوبان امام علی (ع) واقع است.

این محله نسبت به محله‌های جنوب تهران از دیدگاه فرهنگ و رفتار مردمی و بافت شهری در رده و کلاس بالاتری قرار دارد. در کنار این محله، محله‌هایی چون شاه عبدالعظیم و مشیریه واقع شده‌است. این محله دارای سه فلکه و یک میدان بزرگ به نام میدان دولت‌آباد یا بروجردی می‌باشد. اطراف این میادین مغازه‌های زیبا، شیک و مختلفی موجود است. محلهٔ دولت‌آباد چندین حسینیه و مسجد، ۵ ورزشگاه، چند پایگاه بسیج، ۲ استخر و ۹ شعبه مختلف بانکی دارد. در سال‌های اخیر بیش از ۴ دفتر و آژانس هواپیمائی در این شهرک دایرگشت. در سال‌های اخیر به دلیل توسعهٔ اطرافِ فلکه سوّم و ایجاد ساختمان‌های مسکونی نوین و تغییر کاربری برخی مغازه‌ها و ایجاد ساختمان تجاری-پزشکی خوش‌نما به جای گرمابه سابق باعث رونق و شکوفایی فلکهٔ سوم گشته به نحوی که اهالی شهرک و اطراف آن عصرها در محدودهٔ فلکه سوم به گشت‌وگذار می‌پردازند. علاوه بر وجود مسجد بزرگ امام حسن مجتبی (ع) در این مکان و احداث ایستگاه مترو دولت‌آباد در نزدیکی آن، همچنین در سال ۱۳۹۳ پروژهٔ دو شهرک نوساز (عقیق) و (فرهنگیان) در کنار فلکه سوم به بهره‌برداری رسید و باعث مرکزیت بیشتر این مکان گردید.

بخشی از ساکنان محله دولت‌آباد را ایرانی‌تباران بازگشته از عراق (معاودان ایرانی عراق) تشکیل می‌دهند. معاودان مردمی هستند ایرانی‌تبار که در زمان حکومت بعث عراق به دلیل عدم تمدید اقامتشان از کشور عراق به ایران بازگشتند که اغلب آنان ملیت ایرانی دارند.

این شهرک در سال ۵۰–۱۳۴۹ توسط شرکت دولت‌آباد (خصوصی) ساخته شد. از آغاز ساخت، این شهرک دارای سیستم فاضلاب بوده و می‌توان گفت اولین شهرک تهران است که در سال ۱۳۵۰ مجهز به فاضلاب شهری شد. در ضمن کلانتری شهرک دولت‌آباد در خارج از این شهرک واقع شده، درحالی که در پیش از انقلاب در نزدیکی فلکه اول قرار داشت و به راحتی در دسترس دولت‌آبادی‌ها بود. علاوه بر درمانگاه شهید یغمائی (این درمانگاه دولتی بوده و متأسفانه از سال ۱۳۵۳ تاکنون ساختمان آن توسعه پیدا نکرده) با وجود درمانگاه خیریه دارالتوحید (بلوارقدس)، درابتدای سال ۱۳۹۳ بیمارستان و زایشگاه حضرت صدیقه طاهره در بلوار قدس افتتاح گردید.

  • بقعهٔ امام زادگان ابراهیم و اسماعیل مسجد اباذر در قلعهٔ دولت‌آباد از آثار قدیمی این محله می‌باشد.

شعاع السلطنه در زمان صفویان (اوایل قاجار) در این محل بوده و محل تفریح مردم تهران قدیم بشمار می‌رفته و در مقابل قلعه آثار تاریخی بوده که در دههٔ ۶۰ مورد تخریب قرار گرفته و به جای آن منازل مسکونی شهرک وحدت احداث شده همچنین در محله باروتکوبی دولت‌آباد باغی وجود دارد به نام باغ شازده که هنوز هم آثار سردَر این باغ باقی است.

بر پایهٔ داده‌هایی از: روشن، یسنا، دولت‌آباد، محله معاودین ساکن تهران، در ، برگرفته از بی‌بی‌سی فارسی.