داچیا ساندرو
Dacia Sandero TCe 90 eco² Lauréate (II) – Frontansicht, 21. April 2013, Münster.jpg
دید کلی
شرکت داچیا
2007–present
بدنه و شاسی
کلاس سوپرمینی
شکل بدنه 5-door هاچ بک
طرح‌بندی خودروهای موتور جلو-محور جلو

داچیا ساندرو (به انگلیسی: Dacia Sandero) خودرویی از خانواده تندر ۹۰ است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون توسط شرکت داچیا در رومانی، برزیل، کلمبیا، پرتوریا، آفریقای جنوبی، کازابلانکا، مراکش، روسیه و توسط شرکت پارس خودرو در ایران تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده طول نسخه عرضه شده در ایران در حالت طبیعی ۴٬۰۲۰ میلیمتر (۱۵۸ اینچ) و عرض آن در حالت طبیعی ۱٬۷۴۶ میلیمتر (۶۸٫۷ اینچ) و ارتفاع آن در حالت طبیعی ۱٬۵۳۴ میلیمتر (۶۰٫۴ اینچ) است. سیستم جعبه‌دندهٔ نسخه عرضه شده در ایران در دو نوع ۵ دنده به صورت دستی و ۴ دنده اتومات است.

از بهمن سال ۱۳۹۴، نسل اول داچیا ساندرو، با نام رنو ساندرو در شرکت پارس خودرو در ایران تولید می‌شود. این خودرو برخلاف تندر ۹۰ طراحی بهتری داشته و با داشتن زوایای گرد و منحنی فرم بدنه اسپرت تری را به نمایش می‌گذارد ولی مانند تندر ۹۰ از ظاهر چندان جذابی برخوردار نیست. این خودرو فضای داخلی کمتری نسبت به تندر ۹۰ ندارد.

تفاوت دو تیپ متفاوت عرضه شده در ایران در زه و دستگیره درها و آینه‌های به رنگ مشکی در مدل دستی و زه و دستگیره و آینه‌های هم رنگ بدنه در مدل اتومات است.

در حال حاضر در ایران نسخه‌ای از ساندرو تحت نام ساندرو استپ وی تولید می‌شود که عمده تفاوت آن با ساندرو معمولی در شکل ظاهری اش است. البته طبق ادعای شرکت سازنده نسخه استپ وی مصرف سوخت کمتری دارد.

نگارخانه