دانشگاه کلدونین گلآسگو
Glasgow Caledonian University
لوگوی دانشگاه کلدونین گلاسگو
لوگوی دانشگاه کلدونین گلاسگو
شعار برای سعادت همگان
For the Common Weal
تأسیس ۱۹۹۳ میلادی
نوع دانشگاه دولتی
رئیس پروفسور پاملا گیلیز
کارمندان ۱٬۵۰۰ نفر
دانشجویان ۱۷٬۰۴۵ نفر
کارشناسی ۱۳٬۶۷۰ نفر
کارشناسی ارشد ۳٬۳۷۵ نفر
(کارشناسی ارشد و دکترا)
دکترا ۳٬۳۷۵ نفر (و کارشناسی ارشد)
مکان گلاسگو،  اسکاتلند
 بریتانیا
وابسته به انجمن دانشگاه‌های اروپایی
سازمان بهداشت جهانی
وب‌گاه

دانشگاه کلدونین گلاسگو (به انگلیسی: Glasgow Caledonian University) دانشگاهی دولتی در شهر گلاسگوی اسکاتلند در شمال بریتانیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ در پی ادغام دو مؤسسه آموزش عالی به نام‌های «پلی‌تکنیک گلاسگو» و «کویینز کالج» بنیان گذارده شد. در حال حاضر بیش از ۱۷هزار دانشجو در مقاطع «کارشناسی» تا «دکترا» در دانشگاه کلدونیان گلاسگو به تحصیل و پژوهش مشغولند.این دانشگاه در رتبه بندی سال اخیر معمولا جزو 10 دانشگاه مدرن برتر در بریتانیا به شمار می رود.

تمرکز این دانشگاه بیشتر بر روی رشته‌های پیراپزشکی، علوم انسانی، حقوق و بازرگانی است. دانشگاه کلدونین گلاسگو از نظر تعداد دانشجو سومین دانشگاه بزرگ شهر گلاسگو است. این دانشگاه همچنین دارای توافقنامه تبادل دانشجو با دانشگاه‌هایی در استرالیا، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، فرانسه و کانادا است.

پردیس دانشگاه کلدونین گلاسگو در بخش مرکزی شهر گلاسگو قرار دارد. این دانشگاه دارای دو شعبه در شهر لندن و شهر مسقط پایتخت کشور عمان است.

حسن روحانی ، رئیس جمهور منتخب سال ۱۳۹۲، مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را به ترتیب در رشته‌های حقوق عمومی و حقوق اساسی از این دانشگاه اخذ نموده است. پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس یازدهمین دولت ایران، این دانشگاه در صفحه اول وب‌گاه رسمی خود، این پیروزی را به وی تبریک گفت.

ذکر نام دانشگاه کلدونین گلاسگو در دانشگاه‌های معتبر از نظر وزارت علوم

تاریخچه

نمایی از پردیس دانشگاه کلدونیان گلاسگو در مرکز شهر گلاسگو.

وزارت کشور اسکاتلند در سال ۱۹۹۲ با ادغام دو مؤسسه آموزش عالی گلاسگو پلی‌تکنیک(تأسیس در1971) و کویینز کالج گلاسگو(تأسیس شده در 1875) موافقت نمود که به تأسیس دانشگاه کلدونین گلاسگو انجامید. این دانشگاه در روز یکم آوریل سال ۱۹۹۳ با ۱۴۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در سطح ۳ دانشکده و ۲۲ دپارتمان رسماً آغاز به کار کرد.

با انجام اصلاحاتی در ساختار آموزشی دانشگاه کلدونیان گلاسگو در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹، هفت دانشکده زیر در دانشگاه ایجاد شدند؛ این نظام آموزشی تا به امروز پابرجا است:

چهره‌های سرشناس

رده‌بندی

دانشگاه کلدونین گلاسگو در بین 1500 دانشگاه برتر جهان و 100 دانشگاه برتر انگلستان قرار دارد. این دانشگاه جزو معدود دانشگاه های مدرن بریتانیا است که توانسته در در بین 150 دانشگاه جدید در اروپا قرار گیرد.

دانشگاه کلدونین گلاسگو تا سال ۱۳۹۱ به عنوان یکی از دانشگاه‌های خوب (گروه ب) بریتانیا در میان دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم قرار داشت و در فهرست بندی سال ۱۳۹۲ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رده دانشگاههای متوسط (گروه ج) قرار دارد. بر اساس نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی، مدارک دکتری صادر شده از دانشگاه‌های متوسط، تنها در صورت انتشار دو مقاله مستخرج از پایان‌نامه دکتری که توسط مؤسسه اطلاعات علمی نمایه شده باشند و همچنین بررسی آن رساله توسط تیم متخصص داخلی، دارای اعتبار خواهد بود.

دانشگاه کلدونین گلاسگو را نباید با دانشگاه گلاسگو (به انگلیسی: University of Glasgow) اشتباه گرفت که از نظر رتبه‌بندی «عمومی» در رده پنجم دانشگاه‌های بریتانیا و همچنین در رده ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد

جستارهای وابسته

  • از روزنامه گاردین