خیابان باب همایون نام خیابانی قدیمی در شهر تهران است. این خیابان یکی از اولین خیابان‌های شهر تهران است که سنگفرش و بعدها آسفالت شده‌است. امروزه این خیابان در منطقه ۱۲ شهرداری تهران واقع بوده و بورس فروش کت و شلوار است.

تاریخچه

در سال ۱۲۸۸ قمری به دستور ناصرالدین‌شاه و توسط محمدرحیم‌خان علاءالدوله امیرنظام تعریض شد و سنگفرش گردید و در اطراف آن دکان‌هایی طراحی شد. همزمان دوطرف خیابان درختکاری شد.

این خیابان به همراه میدان توپخانه و خیابان لاله‌زار، نخستین خیابان‌های تهران بودند که در سال ۱۳۱۰ و به مناسبت ورود ملک عبدالعزیز پادشاه عربستان به تهران آسفالت شدند.

اسامی

به لحاظ مجاورت این خیابان با سردر الماسیه، این خیابان به خیابان الماسیه و یا باب همایون معروف شد. با این حال، در گذر زمان گاه خیابان دولت یا دالان بهشت نیز نامیده می‌شده‌است.

موقعیت

خیابان باب همایون خیابان کوتاهی است که در محدوده منطقه ۱۲ شهرداری تهران قرار گرفته و از میدان اِمام خمینی(نام قدیم: میدان توپخانه) شروع و به خیابان صوراسرافیل (نام قدیم:درب اندرون) ختم می‌شود. این خیابان از طریق ایستگاه متروی اِمام خمینی قابل دسترسی است. همچنین کل محدوده این خیابان در طرح ترافیک شهرداری تهران قرار گرفته و عبور و مرور وسائل نقلیه شخصی بدان ممنوع می‌باشد.

اماکن معنوی

آرامگاه دو امام‌زاده در باب‌همایون و خیابان ناصرخسرو وجوددارد که عبارتند از: امام‌زاده ابراهیم، در کنار کوچه‌ای مرسوم به کوچه تکیه، گود زنبورک خانه واقع شده که محوطه داخلی آن ۳/۱۸ متر طول شرقی و غربی و ۱/۵۵ متر عرض دارد. به گفته مردم، این بقعه مرقد امام‌زاده ابراهیم، از اولاد امام هفتم شیعیان‌است. امام‌زاده سید اسحاق‌در خیابان ناصرخسرو، کوچه خدابنده‌لو واقع شده است. مردم این بقعه را به نام قدمگاه چهارده معصوم هم می‌خوانند.

بورس و مراکز خرید

مغازه‌های اطراف این خیابان امروزه بورس فروش کت و شلوار مردانه‌است.

شهرداری منطقه ۱۲ تهران طرحی را در دست بررسی دارد که بر اساس آن خیابان باب همایون به پیاده‌راه تبدیل شود.

جستارهای وابسته