خورزوق
خورزوک
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان برخوار
بخش برخوار
نام(های) قدیمی خورزوک
سال شهرشدن ۱۳۴۵ خورشیدی
مردم
جمعیت ۳۳۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۷۲ متر
اطلاعات شهری
شهردار سید حسین حجازی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱۴۵۴۶
وبگاه
خورزوق بر ایران واقع شده‌است
خورزوق
روی نقشه ایران

خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است و خورزوک به معنای سرزمین خورشید می‌باشد. در مجاورت شهر اصفهان در مرکز ایران و در شهرستان برخوار واقع شده‌است. این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهر در بخش برخوار شهرستان برخوار قرار دارد. و جمعیت آن بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر است.

جمعیت این شهر امرزوه بالغ بر سی هزار نفر است. شهرک سیمرغ یا شهرک هوانیروز یکی از مناطق توسعه این شهر است. خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می‌شود. مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان‌های ایرانی مرکزی است صحبت می‌کنند. این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می‌شود. مسجد جامع شهر خورزوق حدود هفتصد سال قدمت دارد.

محله‌های این شهر عبارت‌اند از: خورزوق دلیگان اسلام‌آباد شهرک سیمرغ شهرک ولیعصر آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک‌تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می‌شوند. سفره قلمکار یکی از مهمترین صنایع دستی است که در محله دلیگان درست می‌شود.

خوروزق در گذشته قلعه بزرگی داشته که شهررا از دستبرد و تهاجم اشرار و سارقین مصون می‌داشته‌است. خانه‌های مسکونی خشت و گلی که علاوه بر سکونت انبار غله و نگهداری حیوانات نیز بوده‌است. اعضای شورای شهر دوره چهارم این شهر عبارتند از: آقایان محمد رضا اعتمادی فر، علی فتحی، سروش بابایی، مهدی صابری، امرالله میر خانی، مهدی محمدی و خانم زهرا صابری