شهرک خاورشهر
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان تهران
شهرک خاورشهر بر ایران واقع شده‌است
شهرک خاورشهر
مردم
جمعیت بیش از ۳۵۰۰۰ نفر
کد آماری ۲۵۹۹۷۲

خاورشهر نام شهرکی است واقع در بزرگراه امام رضا (ع) و در فاصله ۱۱ کیلومتری از جنوب شرقی شهر تهران. این شهرک از سه فاز تشکیل شده و جمعیت آن هم طی آخرین آمار ۳۵۰۰۰ نفر اعلام شده است که اکثر آن‌ها را شاغلین و بازنشستگان ارتش تشکیل می‌دهند. باشگاه شهدای خاورشهر، کتابخانه صاحب بن عباد، زمین چمن مصنوعی و... از جمله امکانات این شهرک می‌باشند.

خاورشهر نوزدهمین محله منطقه ۱۵ می‌باشد که در محدوده حریم منطقه و در ناحیه ۸ واقع شده است. این ناحیه ازشمال به کوههای لپه زنک، از جنوب به کانال آب ورامین، ازغرب به جاده محمودآباد و از شرق به جاده قاسم‌آباد منتهی می‌گردد و دارای مساحت حدود ۷۳۳ هکتار بوده و شامل ۳ بخش شهری و روستایی و صنعتی می‌باشد. بخش شهری آن مربوط به شهرک خاورشهر و بخش روستایی آن مربوط به روستای توتک و بخش صنعتی آن شامل کارگاههای توتک ولپه زنک می‌باشد. خاور («خورآور») جایی که خورشید برآید (شرق).

سابقه پیدایش خاورشهر

تا سال ۱۳۵۴ از سه راه افسریه تهران تا سه راه تنباکویی نزدیک قبرستان ارمنی‌ها که جاده خاوران نامیده می شدهیچگونه محله مسکونی یکپارچه وجود نداشت. اما در بیابانهای جنوب این جاده حد فاصل کارخانه سیمان تا پلشت (پاکدشت) دهها کوره ه آجر پزی میلی یا هوفمان و آجر دستی دو روستای محمودآباد و خاتون آباد و روستای پلشت وجود داشت. که کارگران فصلی مهاجر در خانه‌های حاشیه کوره‌ها سکونت داشتند و بازارهای فصلی نیز در آنجا شکل می‌گرفت. در سال ۱۳۵۴ پایگاه هوایی و پدافند هوایی خاوران تاسیس شد و در کنار آن، این خانه‌های مسکونی برای شاغلین سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع ایجاد شد. بعد از انقلاب موج مهاجرت روستاییان به تهران فزونی یافت و در کنارهای جاده خاوران و شهرک‌ها و روستاهای محمودآباد و توسعه یافت.

خاورشهر ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

خاور شهر محل زندگی شاغلین سازمان صنایع دفاع بود و بطور طبیعی در بهمن ماه ۵۷ به محلی برای نافرمانی تبدیل شده بود.

خاورشهر بعداز انقلاب

جمعیت شهرک روز به روز در حال زیاد شدن و چند درمانگاه و مدرسه در حال ساخت است. کمیته‌های مردمی، از جان و مال مردم شهرک دفاع می‌کنند، فروشگاه‌های تعاونی، رونقی دوباره گرفته‌اند، خانه‌ها باز هم در حال ساخته شدنند و شهرک، از نو جان گرفته است؛

  • داستان آجر و آخرین روزهای آجر دستی (جنوب خاور شهر)

۱- ملیحه یحیی ـ خبرنگار افتخاری همشهری محله