حسن‌آباد
حسنوا. حصنوا
حسن آباد جرقویه علیا.JPG
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان اصفهان
بخش جرقویه علیا
نام(های) دیگر حسنوا، دستکردوک، دستجردوک، حصنوا
نام(های) قدیمی حسنوا، حصنوا
سال شهرشدن ۱۳۷۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۴۲۶۷ نفر، (۱۳۷۷ خانوار)
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۲۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۲ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۱۱۰ تا ۱۴۰ میلیمتر
اطلاعات شهری
شهردار حسین ایروانی
ره‌آورد صنایع دستی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر
حسن‌آباد بر ایران واقع شده‌است
حسن‌آباد
روی نقشه ایران

حسن‌آباد جرقویه علیا یکی از شهرهای استان اصفهان و شهرستان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر با جمعیت ۴۲۶۷ نفر و ۱۳۷۷ خانوار (برآورد ۱۳۹۰) در بخش جرقویه علیا و شهرستان اصفهان قرار دارد. فاصله این شهر از مرکز استان و شهر اصفهان ۱۱۵ کیلومتر است. این شهر تنها نقطهٔ شهری منطقه جرقویه علیا می‌باشد. مردم این شهر و منطقه جرقویه علیا به زبان ولایتی یا همان حسن‌آبادی صحبت می‌کنند. جرقویه علیا و جرقویه سفلی در سالهای نه چندان دور یک منطقه بودند که با نام جرقویه شناخته می‌شدند؛ و در تقسیمات کشوری به لحاظ وسعت زیاد این منطقه تقسیم گردید. عمده مراودات مردم در این منطقه و شهر از لحاظ اداری و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی با توجه به مشترکات فراوان و قرار گرفتن در مسیر اصفهان با جرقویه سفلی و شهرهای نیک آباد و محمدآباد می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی

شهر حسن‌آباد در جنوب شرق استان اصفهان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری مرکز استان و شهرستان اصفهان مرکز بخش جرقویه علیا و تنها نقطه شهری این منطقه می‌باشد این شهر با وسعت ۳۲۰ هکتار در ۵۲ درجه و ۳۷ دقیقه و ۲۸ ثانیه طول جغرافیایی و ۳۲ درجه و ۲۲ دقیقه و ۲ ثانیه عرض جغرافیایی در ارتفاع ۱۵۵۲ متری از سطح دریا بر روی دشتی نسبتاً مسطح بدون برجستگی خاصی واقع گردیده است این شهر از نظر آب و هوایی جزء مناطق مرکزی و شرقی ایران و دارای آب و هوای گرم و خشک با متوسط بارندگی ۱۱۰ تا ۱۴۰ میلیمتر در سال می‌باشد. تابستانهای نسبتاً گرم و سوزان همراه با زمستان سرد و خشک خاصیت اصلی آب و هوای این منطقه می‌باشد قرار گرفتن در مجاورت تالاب گاو خونی آب و هوای این شهر را به شدت تحت تأثیر قرار داده است و شدت گرما و تبخیر مانع ایجاد بارندگی مناسب در این نقطه می‌باشد بلندترین ارتفاع محل کوه چاه خزانه با ارتفاع ۱۸۶۰ متر در جنوب غربی حسن‌آباد و در مقابل تپه‌های ماسه‌ای در قسمت شرق حسن‌آباد با ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ متری منظره‌ای بی نظیر را خلق کرده است.

جمعیت

حسن‌آباد در تقسیمات کشوری از سال ۱۳۷۴ به شهر تبدیل شده است و جمعیت آن بر اساس آمار موجود (مراکز بهداشتی) ۴۴۹۹ نفر و ۱۳۹۴ خانوار می‌باشد که از این تعداد ۲۲۹۵ نفر مرد و ۲۲۰۴ نفر زن می‌باشند ترکیب سنی جمعیت مانند سایر مناطق ایران شامل جوانان بخصوص سنین ۱۵ تا ۳۰ سال می‌باشد.

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.