حزب مردم هند (به هندی: (भारतीय जनता पार्टी [भाजपा]، اردو: بهارتیهَ جنَتا پارٹی) یا به اختصار بی‌جِی‌پی (BJP) حزبی سیاسی ملی‌گرا در هند است. شاخه جوانان حزب «بهارتی جنتا جوبا مورچا» است. در انتخابات مجلس ۲۰۰۴ حزب ۸۵٬۸۶۶٬۵۹۳ رای (۲۲٪, ۱۳۸ کرسی) دریافت کرد. بهاراتیا جاناتا حزب بهاراتیاجاناتا (بی، جی، پی) است که در سال ۱۹۸۰ تأسیس شد، طی ۲۰ سال به تدریج از قدرت چشمگیری برخوردار گردیده و بخصوص پس از واقعه تخریب مسجد بابری با حمایت این حزب، بی‌جی‌پی توانست طی سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ قدرت را در دست داشته باشد. اگرچه در این حزب گرایش‌های نژادپرستانه و بخصوص ضدمسلمانان وجود دارد، اما از گذشته افراطی خود فاصله گرفته است و اکنون با تعدیل سیاسی و فکری، همچنان رقیب جدی برای حزب کنگره ملی بشمار می‌رود.

ایده‌آلوژی

ملی ناسیونالیست طرفدار هندوها احزاب مهم سیاسی هندوستان عبارتند از: •حزب کنگره • جاناتادال (حزب خلق) • حزب بهاراتیا جاناتا (حزب خلق هند؛ هندوی راست‌گرا) •حزب کمونیست هند – مارکسیست• حزب کمونیست هند و تعدادی گروه‌بندیهای منطقه‌ای. حزب کنگره ملی هند(INC) که در سال ۱۸۸۵ میلادی تأسیس شده است، بزرگترین تشکل شرکت‌کننده در انتخابات و دارای بیشترین تعداد نامزدها است. رقیب اصلی این حزب، حزب بهاراتیاجاناتا (بی، جی، پی) است. هند دارای دو مجلس است با نام‌های لوک‌سابا (مجلس عوام) و راجیاسابا (مجلس سنا). نمایندگان راجیاسابا (سنا) ۲۵۰ نفرند که ۱۲ تن از آنها را رئیس جمهور برمی‌گزیند و بقیه را نمایندگان مجالس ایالتی انتخاب می‌کنند. ریاست مجلس بطور معمول با معاون رئیس جمهور است. لوک‌سابا (مجلس عوام) ۵۴۵ نماینده دارد، که ۵۳۰ نفر با رای مستقیم شهروندان و ۱۳ نفر از ۷ فرمانداری کل انتخاب و به مجلس عوام راه پیدا می‌کنند. ۲ نفر را نیز رئیس جمهور از میان بریتانیایی‌های هندی تبار برمی‌گزیند. معرفی و رسمیت نخست‌وزیر از طریق حزب حاکم یا ائتلاف احزاب در مجلس عوام (لوک‌سابا) صورت می‌پذیرد.

بیش از ۷۰۰ حزب سیاسی در هند وجود دارد که به سه گروه ملی (کشوری)، منطقه‌ای (ایالتی) و محلی تقسیم می‌شوند. از میان این احزاب براساس سابقه و قدرت حزبی، حزب کنگره که بنیانگذار آن گاندی و نهرو بودند، حزب بهاراتیا جاناتا (بی، جی، پی) که دارای گرایش‌های شدید نژادی و هندو است، و حزب کمونیست مارکسیست هند(cpi-m) از بزرگترین احزاب و فراگیر به شمار می‌روند.

فهرست استانداران ایالتی از حزب

 • استاندارد یا وزیر اعظم----ایالت
 1. رامان سینگ – چهتیسگره```
 2. منهر پرریکر – گوا```
 3. نرندرا مدی – گوجرات```
 4. پرم کومار دهومل – هیماچل پرادش```
 5. جگدیش شتر – کرناتکا```
 6. شیورج سینگ چوهن – مدهیا پردش```
 7. ارجون موندا – ژرخند```
 8. نیتیش کومار -بیهار
 9. پرخاش سینق بدل -پونجب
 10. نیفیو ریو - نگلند

تخریب مسجد بابری

".

فهرست مدیران کل حزب

سال نام بنیاد
۱۹۸۰–۱۹۸۶ Ab vajpayee.jpg آتال بیهاری واجپایی
۱۹۸۶–۱۹۹۱ Lkadvani.jpg لعل (لال) ادوانی First Term
۱۹۹۱–۱۹۹۳ Murli Manohar Joshi
۱۹۹۳–۱۹۹۸ Lkadvani.jpg لعل (لال) ادوانی Second Term
۱۹۹۸–۲۰۰۰ Kushabhau Thakre
۲۰۰۰–۲۰۰۱ Bangaru Laxman
۲۰۰۱–۲۰۰۲ Jana1.JPG Jana Krishnamurthi
۲۰۰۲–۲۰۰۴ Venkaiah Naidu
۲۰۰۴–۲۰۰۶ Lkadvani.jpg لعل (لال) ادوانی Third Term
۲۰۰۶–۲۰۰۹ Rajnath Singh
۲۰۰۹–۲۰۱۲ Nitin Gadkari.jpg Nitin Gadkari First Term
۲۰۱۲–۲۰۱۵ Nitin Gadkari.jpg Nitin Gadkari Second Term

جستارهای وابسته

لینکستان

 • — Official website

Singh Grewal]