حامد کاویانپور
شناسنامه
نام کامل حامد کاویانپور
زادروز ۱۰ آذر ۱۳۵۷ (سن: ۳۸ سال)
زادگاه    نور، ایران
پُست بازی هافبک
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی استیل‌آذین
شماره پیراهن ۲۳
باشگاه‌های پایه
-۱۳۷۶
۱۳۷۶–۱۳۷۷
بنیاد شهید
مقاومت مشهد
پرسپولیس
باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌های باشگاه بازی (گل)*
۱۳۷۷–۱۳۸۱
۱۳۸۱–۱۳۸۲
۱۳۸۲–۱۳۸۵
۱۳۸۵
۱۳۸۶–۱۳۸۷
۱۳۸۸–۱۳۸۹
ایران پرسپولیس
امارات متحده عربی الوصل
ایران پرسپولیس
ترکیه قیصریه اسپور
ایران استیل‌آذین
ایران استیل‌آذین
۱۱۰ (۸)

۴۱ (۱)
۴ (۰)

۲ (۰)   
تیم ملی
۱۳۷۹–۱۳۸۴ تیم ملی ایران ۵۳ (۱)

در آمار بازی‌ها و گل‌های باشگاهی
تنها بازی‌های لیگ محاسبه شده است.
* بازی (گل)

حامد کاویانپور (۱۰ آذر ۱۳۵۷ در تهران اصلیت اهل نور) فوتبالیست ایرانی است. وی سابقه بازی در تیم های پرسپولیس تهران، الوصل، قیصریه اسپور و استیل‌آذین را دارد.

دوران باشگاهی

کاویانپور بیشتر دوران باشگاهی خود را در پرسپولیس گذرانده است و در اکثر فصلهای حضور خود در این تیم دوران موفقی را پشت سر گذاشته است. بطوری که تکنیک بالا و دربلینگ بالای این بازیکن باعث ایجاد سرعت و قدرت در خط هافبک تیم پرسپولیس می‌شد. کاویانپور همراه با کریمی دروان باشکوهی را در خط هافبک این تیم بوجود آورد.
حامدسال ۷۶ توسط عابدینی به پرسپولیس آمد. پس ا زپیوستن علی کریمی به پرسپولیس به زوج او تبدیل شد وبین سال‌های ۷۷تا۸۰ نقش زیادی درموفقیت‌های پرسپولیس ایفا کرد. کاویانپور در طی سالهای ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ مورد توجه چند باشگاه انگلیسی از جمله بولتون، نیوکاسل و ریدینگ قرارگرفت اما با مخالفت مسئولین پرسپولیس نتوانست قراردادی را با این باشگاه‌ها امضاء کند تا اینکه در تیر ماه ۱۳۸۱ با ثبت قراردادی یک ساله به باشگاه الوصل پیوست. وی در سال ۸۲ به پرسپولیس بازگشت ویک گل زیبا دردربی پایتخت برابراستقلال به ثمررساند. امادرخشش اودرتیم چند دسته بگوویچ تداومی نداشت وبه نوعی حامد پس ازآن گل افت فاحشی داشت. حامد در اردیبهشت ۱۳۸۵ با قراردادی دو ساله به تیم قیصریه اسپور از تیمهای حاضر در لیگ برتر ترکیه پیوست. اما در ۳۱ شهریور ۱۳۸۵ آژانس مبارزه با دوپینگ ترکیه نتیجه آزمایش دوپینگ این هافبک ایرانی را مثبت اعلام کرد و برطبق اعلام رای فدراسیون فوتبال ترکیه این بازیکن تا دو سال از انجام مسابقات فوتبال در ترکیه منع شد. این جریمه پس از فرجام خواهی حامد تا یک سال کاهش پیدا کرد. کاویانپور پس از بازگشت به ایران به تیم تازه تأسیس استیل‌آذین پیوست ولی نتوانست با این تیم به مسابقات لیگ برتر راه پیدا کند؛ و پس از یک سال خانه نشینی بدلیل دیر آزاد شدن از تیم استیل‌آذین دوباره به استیل‌آذین صعود کرده به لیگ برتر پیوست تا شاید دوباره در کنار کریمی بتواند خط هافبک رؤیایی پرسپولیس را در استیل‌آذین بازسازی کند. اما کاویانپور دیگر درخشش سال‌های قبل رانداشت تا به نوعی یک ستارهٔ سوخته لقب بگیرد.

دوران ملی

کاویانپور اولین بازی ملی خود را در برابر امارات متحدهٌ عربی در شهریور ۱۳۷۶ انجام داد و یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی ایران در بازیهای مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ بود. وی در کل دارای ۵۳ بازی ملی و یک گل ملی می‌باشد.

افتخارات

باشگاهی