جایپور

जयपुर

شهر صورتی
—  شهر  —
جایپور
محل جایپور

در راجستان

مختصات
کشور هند
ایالت راجستان
بخش جایپور
شهردار جیوتی کهندلوال (کنگره ملی هند)
جمعیت

تراکم جمعیت

۳٬۰۷۳٬۳۵۰ (2011)

۲۷۶ بر کیلومتر مربع (۷۱۵ بر مایل مربع)

منطقه زمانی آی‌اس‌تی (یوتی‌سی ۵:۳۰+)
مساحت

ارتفاع از سطح دریا

۱۱٬۱۱۷٫۸ مترکیلومربع (۴٬۲۹۲٫۶ مایل‌مربع)

۴۳۱ متر (۱٬۴۱۴ فوت)

وبگاه

جایپور (به هندی: जयपुर) معروف به شهر صورتی، از شهرهای تاریخی هندوستان و مرکز ایالت راجستان است. شهر جایپور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. این شهر ۳٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد.

شهر جایپور نخستین شهر دارای طرح شهری در هندوستان بود.

این شهر از مراکز مهم گردشگری در هند است و به خاطر وجود ساختمان‌های پرشمار صورتی‌رنگ در شهر، به آن لقب شهر صورتی داده شده‌است. از نقاط دیدنی آن می‌توان به دژهای ناهارگر و جایگر و همچنین کاخ هوامحل و رصدخانه قدیمی یا مجموعه اخترشناختی جنتر منتر اشاره کرد.

آب‌وهوای شهر نیمه‌خشک است و باران‌های موسمی نیز دارد. رایج‌ترین زبان‌ها در شهر هندی و راجستانی هستند اما انگلیسی، پنجابی و سِندی نیز رواج زیادی دارند.

تاریخچه

جال محل
هوامحل (کاخ باد) در جایپور.

در سال ۱۷۲۷ توسط مهاراجه سوای جای سینگ دوم، فرمانروای آمبر بنیاد شد. در طول سال‌های ۱۷۲۵ تا ۱۷۶۷ نه بخش از این شهر گسترش یافت. عواملی از جمله تأسیس مراکز آموزش و افتتاح راه‌آهن مرتبط به دهلی در سال ۱۸۸۲ مجموعاً پایه و اساس رشد سریع شهر شد. پس از استقلال، در سال ۱۹۴۹ شهر جایپور به عنوان مرکز ایالت راجستان معرفی شد و بدین ترتیب نقش اداری هم به آن افزوده شد.

گفته می‌شود شهر جی‌پور از روی الگوی اصفهان ساخته شده است. نام قدیمی منطقه‌ای که اصفهان در آن واقع بوده و در آن گسترش یافته اراضی جی بوده و ماجرای ساخته شدن جی‌پور از روی الگوی اصفهان از این قرار است که یکی از پادشاهان هند پس از سفر به ایران و دیدن این شهر، چنان مجذوب آن می‌شود که دستور می‌دهد شهری مانند آن در هند ساخته شود و به همین خاطر آن شهر را جی‌پور، یعنی فرزند جی، می‌نامند.

مترو

متروی جایپور در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱ خط و ۹ ایستگاه می‌باشد.

ادیان در جایپور
دین درصد
هندو
  
۷۷٪
مسلمان
  
۱۷٪
جینی‌ها
  
۴٪
دیگران
  
۱٫۵٪
مسیحی
  
۰٫۵۰٪