ایران

آرم پیراهن/لوگوی فدراسیون

فدراسیون فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران
کنفدراسیون کنفدراسیون فوتبال آسیا
سرمربی پرتغال کارلوس کیروش
دستیار پرتغال اوسیانو دا کروز
کاپیتان مسعود شجاعی
بیشترین بازی ملی جواد نکونام (۱۵۱ بازی)
بیشترین گل ملی علی دایی (۱۰۹ گل)
ورزشگاه خانگی ورزشگاه آزادی
کد فیفا IRI
رده‌بندی فیفا ۲۳ ۷ (۶ جولای ۲۰۱۷)
برترین رده در فیفا ۱۵ (ژوئیه ۲۰۰۵)
پایین‌ترین رده در فیفا ۱۲۲ (می ۱۹۹۶)
رده الو ۳۲
برترین رده الو ۱۵ (می ۲۰۰۵)
پایین‌ترین رده الو ۷۳ (ژانویه ۱۹۶۴)
Kit left arm ira16h.png
Team colours
Kit body ira16h.png
Team colours
Kit right arm ira16h.png
Team colours
Kit shorts ira16h.png
Team colours
Kit socks realmadrid1516h.png
Team colours
لباس اول
Kit left arm thingreenborder.png
Team colours
Kit body Liechtenstein17a.png
Team colours
Kit right arm thingreenborder.png
Team colours
Kit shorts Liechtenstein17a.png
Team colours
Kit socks band green.png
Team colours
لباس دوم
نخستین بازی ملی
مورد اختلاف


اینترناسیونال قفقازیه ۴–۳ منتخب تهران Flag of Iran
(باکو، شوروی؛ ۲۲ نوامبر، ۱۹۲۶)
ترکیه ترکیه ۶–۱ ایران Flag of Iran
(استانبول، ترکیه؛ ۲۸ مه، ۱۹۴۱)

 راج بریتانیا ۰–۱ ایران Flag of Iran
(کابل، افغانستان؛ ۲۳ اوت ۱۹۴۱)

از نظر فیفا

افغانستان افغانستان ۰–۰ ایران Flag of Iran
(کابل، افغانستان؛ ۲۵ اوت ۱۹۴۱)

بهترین پیروزی
ایران ایران ۱۹–۰ گوآم گوآم
(تبریز، ایران؛ ۲۴ نوامبر، ۲۰۰۰)
بدترین شکست
ترکیه ترکیه ۶–۱ ایران Flag of Iran
(استانبول، ترکیه؛ ۲۸ مه، ۱۹۵۰)
کره جنوبی کره جنوبی ۵–۰ ایران Flag of Iran
(توکیو، ژاپن؛ ۲۸ مه، ۱۹۵۸)
مجارستان مجارستان ۵–۰ ایران Flag of Iran
(مونیخ، آلمان؛ ۲۷ اوت، ۱۹۷۲)
جام جهانی
حضور ۵ (نخستین ۱۹۷۸)
بهترین نتیجه رده ۱۴ (۱۹۷۸)
نام منطقه‌ای جام ملت‌های آسیا
حضور ۱۴ (نخستین ۱۹۶۸)
بهترین نتیجه قهرمان ۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶

تیم ملی فوتبال ایران یک تیم فوتبال بین‌المللی است که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به میدان می‌رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. تیم ایران یکی از قدرتمندترین تیم‌های آسیایی به شمار می‌رود که تاکنون سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ شده‌است و نیز طی سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ موفق شده‌است ۵ بار در جام جهانی فوتبال حضور یابد.

بهترین گل‌زن تاریخ فوتبال ایران علی دایی با ۱۰۹ گل زده است که رکورد بهترین گل‌زن تاریخ فوتبال ملی جهان را نیز در اختیار دارد. از دیگر رکوردهای تیم ملی ایران، انتخاب ناصر حجازی توسط فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال به عنوان دومین دروازه‌بان برتر سده بیستم میلادی در قاره آسیا است. تا کنون در سال‌های ۱۹۹۶، ۱۹۹۹، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ چهار بازیکن ایرانی موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن سال آسیا شده‌اند. خداداد عزیزی، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی چهار بازیکنی هستند که بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا شده‌اند.
سرمربی تیم ملی ایران در حال حاضر کارلوس کی روش است که در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ خورشیدی (۴ آوریل ۲۰۱۱ میلادی) تا هم اکنون به این سمت منصوب شده است.

محتویات

تاریخچه

سال‌های نخست

در خصوص اولین بازی تیم ملی ایران اختلاف نظر وجود دارد.

دهه هشتاد میلادی

دهه هشتاد میلادی کشور ایران درگیر انقلاب و جنگی هشت ساله بود. این سال‌ها دوران رکود فوتبال در ایران نیز بود. در این دهه ایران نتوانست به جام جهانی صعود کند. یکی از مهم‌ترین حواشی تیم ملی در این دوران، استعفای ۱۴ نفر از بازیکنان تیم ملی، در هنگام برگزاری بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ به علت اختلافات با کادر فنی تیم ملی، یعنی پرویز دهداری، رضا وطنخواه و بهمن صالح‌نیا بود. متن نامه استعفای آن‌ها بدین شرح بود:"... بسمه تعالی. ضمن آرزوی موفقیت برای ملت شهیدپرور ایران و پیروزی رزمندگان اسلام و مسلمین بر کفر، ما بازیکنان تیم ملی بنا بر رسالتی که به عهده ما بچه‌های این آب و خاک اسلامی بوده با تمامی قدرت هم‌قسم گشته‌ایم که بازی‌های آسیایی سئول را به اتمام رسانده و بعد از بازی‌ها چون دیگر قادر به ادامه همکاری با مربیان تیم ملی نیستیم، لذا از کلیه ملت عزیز و مسئولین ورزشی خواهانیم ما را مورد عفو قرار داده و آرزوی موفقیت تیم ملی را در همه میادین از خداوند بزرگ خواهانیم. انشاالله... به امید پیروزی هر چه سریع تر رزمندگان اسلام. ۳۰ شهریور ۱۳۶۵" امضا کنندگان این نامه عبارت بودند از:محمد پنجعلی، شاهرخ بیانی، شاهین بیانی، حمید درخشان، ناصر محمدخانی، مرتضی فنونی‌زاده، عبدالعلی چنگیز، ضیا عربشاهی، اصغر حاجیلو، سیدمهدی ابطحی، مرتضی یکه، فرشاد پیوس، غلامرضا فتح‌آبادی، احمد سجادی. سیروس قایقران از امضا کنندگان اولیه نامه بود ولی خیلی زود امضای خود را پس گرفت. پس از بازگشت تیم ملی، فدراسیون، به دلیل اهانت و توهین به مربی، سرپیچی از دستورها، تشکیل جلسات غیرمجاز، رعایت نکردن موازین اخلاقی و تحریک بازیکنان، چنگیز را ۹ ماه، پنجعلی ۶ ماه و درخشان و حاجیلو را ۳ ماه از حضور در میادین محروم کرد. از این جمع چهارده نفره، فتح‌آبادی اولین کسی بود که استعفایش را پس گرفت و در اردوی زمستان سال ۶۶ برگشت، اما از تیم ملی خط خورد. عربشاهی، فنونی زاده و سجادی هم تیرماه سال ۶۷ استعفای خود را پس گرفتند. در آبان ۶۷ پیوس بدون پس گرفتن استعفا به تیم ملی دعوت شد. ابطحی در تیرماه سال ۶۸ و در زمان مربی گری مهدی مناجاتی برگشت. بعد از سرمربیگری علی پروین، در آبان ۶۸ پنجعلی و شاهرخ بیانی، و در تیرماه ۶۹ درخشان و محمدخانی و شاهین بیانی به تیم ملی دعوت شدند تا از این جمع فقط حاجیلو، چنگیز و یکه، با تیم ملی برای همیشه خداحافظی کرده باشند.

دهه نود میلادی

پس از مدتی رکود فوتبال ایران در دههٔ نود میلادی از نو متولد شد. اگر چه ایران نتوانست در دو جام جهانی ۹۰ و ۹۴ شرکت کند، با پیدایش پدیده‌های نظیر علی دایی، خداداد عزیزی، کریم باقری و در سال‌های آخر این دهه مهدی مهدوی‌کیا، ایران جانی تازه گرفت در سال‌های پایانی این دهه ایران موفق شد دومین حضور خود را در جام جهانی تجربه کند.

حضور در تورنمنت‌ها

جام جهانی

جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۵۶

تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ ۲۵ نوامبر سال ۱۹۷۷ موفق شد استرالیا را با نتیجه ۱–۰ در حضور ۹۰۰۰۰ هوادار در تهران شکست دهد و به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین راه یابد. این نخستین حضور ایران در یک جام جهانی بود. ایران بازی نخست خود را در مقابل هلند با نتیجه ۳–۰ واگذار کرد، اما در بازی دوم خود برابر اسکاتلند شگفتی آفرید و با گل دانائی‌فرد به نتیجه تساوی ۱–۱ دست یافت. گل اسکاتلند در این بازی نیز از روی اشتباه مدافع ایرانی آندرانیک اسکندریان ثبت شد. بازیکنان ایرانی بازی سوم خود را به رغم نمایش خوبی که ارائه دادند با نتیجه سنگین ۴–۱ به پرو واگذار کردند. تنها گل ایران را حسن روشن به ثمر رساند.

جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

ترکیب ایران در جام جهانی ۱۹۹۸

در نوامبر ۱۹۹۷ میلادی، ایران در شرایطی دشوار برای حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ به دیدار استرالیا رفت. هر دو بازی با نتیجه تساوی پایان گرفت، اما ایران به لطف قانون گل‌زده در خانهٔ حریف توانست به جام جهانی راه یابد. بازی برگشت ایران در مقابل استرالیا تا دقایق پایانی ۲–۰ به سود میزبان بود اما دو گل کریم باقری و خداداد عزیزی نتیجه را به نفع ایران رقم زد. هواداران فوتبال در ایران از آن بازی با عنوان حماسه ملبورن یاد می‌کنند. در این تورنمنت ایران به همراه آلمان، یوگسلاوی و آمریکا در یک گروه قرار گرفت. ایران در بازی اول در مقابل یوگسلاوی با نتیجه ۱–۰ نتیجه را واگذار کرد. ایران در این بازی نمایش خوبی ارائه کرد و یوگسلاوی تنها از روی ضربه آزاد میهائیلوویچ که درون دروازه نیما نکیسا دروازه‌بان دوم ایران جای داد، توانست برتری را از آن خود کند. ایران توانست نخستین پیروزی خود در مسابقات جام جهانی را برابر آمریکا به دست آورد، این بازی با نتیجه ۲–۱ به سود ایران خاتمه یافت. گل‌های ایران را حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا به ثمر رساندند. گلی که استیلی با ضربه سر درون دروازه آمریکا قرار داد بعدها گل قرن نامیده شد.


بازی ایران و آلمان در شهر مون‌پلیه برگزار شد و با نتیجه ۲–۰ به سود آلمان خاتمه یافت. گل‌های آلمان را الیور بیرهوف در دقیقه ۵۰ و یورگن کلینزمن در دقیقه ۵۸ به ثمر رساندند.

جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن

با توجه به میزبانی کره و ژاپن و با توجه به حضور میزبانان جام جهانی بدون حضور در دور مقدماتی تنها ۵/۲ سهمیه دیگر برای قاره آسیا برای حضور در جام جهانی باقی ماند. تیم‌ها در دور دوم مرحله مقدماتی در دو گروه ۴ تیمی به مصاف یکدیگر رفتند که دو تیم اول مستقیماً به جام جهانی صعود می‌کردند و تیم‌های دوم دو گروه با یکدیگر در دو بازی رفت و برگشت بازی کرده و برنده ان دو دیدار باید با تیم پانزدهم قاره اروپا دو دیدار رفت و برگشت را برگزار می‌کرد تا چهره تیم دیگر صعود کننده مشخص گردد. تیم ایران در دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن در حالی که در بازی آخر می‌توانست با پیروزی برابر بحرین مستقیماً به جام جهانی صعود کند، ۳ بر ۱ مغلوب این تیم شد و نتوانست به طور مستقیم به این بازی‌ها صعود کند و به بازی پلی‌آف رفت. در این مرحله ایران به سرمربی‌گری میروسلاو بلاژویچ با تیم دوم گروه دیگر یعنی امارات به مسابقه پرداخت؛ و ایران این تیم را در تهران در حضور ۵۰۰۰۰ نفر با نتیجه ۱–۰ شکست داد. گل ایران را کریم باقری به ثمر رساند. در دور برگشت نیز ایران بازی را با نتیجه ۳–۰ برنده شد. این بازی در حضور ۲۰۰۰۰ تماشاگر اماراتی در ورزشگاه آل نهیان برگزار شد و گل‌های ایران را علی دایی، کریم باقری و مهرداد میناوند به ثمر رساندند.

ایران راهی دور بعد شد تا با تیم اروپایی جمهوری ایرلند مصاف دهد. روز ۱۹ آبان سال ۱۳۸۰ ایران در حضور ۳۵۰۰۰ تماشاگر در ورزشگاه دوبلین با نتیجه ۲–۰ شکست خورد. بهترین بازیکن این مسابقه دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایرلند جنوبی شناخته شد او در طول مسابقه توانست دو موقعیت تک به تک را از علی کریمی مهاجم تیم ملی فوتبال ایران بگیرد و ایران را در گلزنی در خانه حریف ناکام گذارد. بازی برگشت روز ۲۴ آبان همان سال در ورزشگاه آزادی برگزار شد. تیم ایرلند ۲ سال بود در مسابقات رسمی شکست نخورده بود، اما ایران موفق شد این تیم را در حضور ۱۰۰۰۰۰ تماشاگر با نتیجه ۱ بر ۰ شکست دهد. گل ایران را یحیی گل‌محمدی به ثمر رساند. ایران در مجموع دو بازی با نتیجه ۲–۱ شکست خورد و نتوانست به جام جهانی صعود کند. تماشاگران با توجه به عدم گلزنی ایران در ۷۰ دقیقه نخست و از دست دادن موقعیت‌های به دست آمده از سوی مهاجمان خصوصاً علی کریمی، از دقیقه ۷۰ به بعد اعتراض بسیاری نشان دادند. پس از این شکست بلاژویچ برکنار و دستیار وی برانکو ایوانکوویچ جایگزین وی شد.

جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان

تیم ملی فوتبال ایران در ۲۵ مرداد ۱۳۸۵، دیدار با سوریه، ورزشگاه آزادی تهران، ایستاده از راست: صادقی، فکری، شکوری، نیکبخت، عنایتی، نکونام. نشسته از راست: مهدوی‌کیا، تیموریان، خطیبی، معدنچی، طالبلو

ایران با مربی‌گری برانکو ایوانکوویچ توانست به راحتی به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان صعود کند و هنوز یک بازی به پایان رقابت‌های مقدماتی مانده بود که ایران به این جام جهانی راه یافت. این سومین حضور ایران در جام‌های جهانی بود.

مقدماتی
در دور نخست ایران با قطر، لائوس و اردن هم‌گروه شد. تیم ایران ابتدا ۳–۱ قطر را برد، سپس لائوس را ۷–۰ شکست داد، آن‌گاه برابر اردن در ورزشگاه آزادی ۱–۰ شکست خورد. در دور برگشت بازی‌ها ایران در بازی نخست باید اردن را شکست می‌داد. فدراسیون توانست وحید هاشمیان را راضی کند تا پس از مدت‌ها به تیم ملی بازگردد. همین بازیکن در بازی با اردن با پاس گلی که در دقیقه ۸۱ به علی‌رضا واحدی نیکبخت داد زمینه‌ساز شکست اردن در خانه شد. این بازی با نتیجه ۲–۰ به پایان رسید و گل دوم را علی دایی در دقیقه ۹۰ ثبت کرد. در بازی بعدی با قطر هاشمیان بار دیگر درخشید و با گل‌زنی در دقایق ۸ و ۸۹ حضوری مؤثر داشت. نتیجه پایانی این بازی ۳–۲ به سود ایران بود. دیگر گل ایران را آرش برهانی در دقیقه ۷۷ درون دروازه قطر جای داد. ایران در بازی آخر بار دیگر لائوس را ۷–۰ شکست داد و به عنوان تیم نخست گروه به دور بعدی صعود کرد.

در مرحله بعد ایران با ژاپن، کره شمالی و بحرین در یک گروه قرار گرفت. در دیدار نخست ایران برابر بحرین با نتیجه ۰–۰ متوقف شد. بازی دوم بار دیگر با درخشش هاشمیان همراه شد، ایران در این بازی توانست ژاپن را با دو گل این بازیکن ۲ بر ۱ شکست دهد. در بازی سوم مقابل کره شمالی، تیم ملی موفق شد با دو گل میزبان خود را مغلوب کند. گل‌های ایران را مهدوی‌کیا در دقیقه ۳۴ و نکونام در دقیقه ۸۰ درون دروازه رقیب جای دادند. بازی برگشت در مقابل کره شمالی با نتیجه ۱–۰ و گل دقیقه ۴۵ رحمان رضایی به سود ایران پایان پذیرفت تا تیم ملی در بازی بعدی به مصاف تیم بحرین برود. ایران در صورت تساوی برابر بحرین هم بدون احتساب بازی پایانی برابر ژاپن به جام جهانی صعود می‌کرد. تیم ایران توانست این بازی را با گل دقیقه ۴۸ محمد نصرتی در آزادی برنده شود و به جام جهانی راه یابد. در بازی آخر این گروه ایران در یک دیدار تشریفاتی برابر میزبانش ژاپن ۲–۱ شکست خورد. تنها گل ایران را دایی در دقیقه ۷۸ از روی نقطه پنالتی درون دروازه ژاپن جای داد. بدین ترتیب ایران با ۱۳ امتیاز به عنوان تیم دوم گروه بعد از ژاپن راهی دور نهایی جام جهانی شد.

دوره پایانی

تیم ملی در برابرآنگولا در مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶.

ایران در جام جهانی به همراه پرتغال، آنگولا و مکزیک در گروه D این رقابت‌ها قرار گرفت. ایران پیش از ورود به آلمان نتوانست بازی‌های تدارکاتی مناسبی برگزار کند. به همین دلیل تیم ملی به آمادگی کامل نرسید و نتوانست نتایج خوبی در این مسابقات کسب کند.

ایران بازی نخست را ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در ورزشگاه نورنبرگ در حضور ۴۱۰۰۰ تماشاگر و برابر مکزیک برگزار کرد. ایران در نیمه اول بازی خوبی به نمایش گذاشت. نیمه دوم مکزیک سه تعویض انجام داد، و ایران دیگر نتوانست کاری از پیش ببرد. در پایان ایران با نتیجه ۳–۱ بازی را واگذار کرد. تک گل ایران را گل‌محمدی به ثمر رساند. پس از این بازی به شدت از حضور علی دایی در تیم انتقاد شد. این بازیکن در بازی بعد بر روی نیمکت نشست. دایی بعدها گفت برخی بازیکنان به وی پاس نمی‌دادند. در بازی دوم برابر پرتغال نیز ایران در نیمه نخست خوب ظاهر شد، اما در نیمه دوم باز هم نمایش ضعیفی ارائه داد و در پایان با نتیجه ۲–۰ این بازی را نیز باخت. بازی با پرتغال در فرانکفورت روز ۲۷ خرداد و در حضور ۴۸۰۰۰ تماشاگر برگزار شد. بازی سوم ایران روز ۳۱ خرداد در لایپزیک در حضور ۳۸۰۰۰ تماشاگر مقابل آنگولا انجام شد. در این بازی نیز ایران مقابل حریفی که نخستین حضور خود را در جام جهانی تجربه می‌کرد با نتیجه ۱–۱ متوقف شد. تنها گل ایران را سهراب بختیاری‌زاده به ثمر رساند. با این تساوی ایران تنها یک امتیاز کسب کرد و از راه‌یابی به دور بعد بازماند.

نمایش ضعیف ایران انتقادات مردم و مطبوعات را به دنبال داشت. استفاده از علی دایی که در آن زمان ۳۶ ساله بود، عدم استفاده از برخی بازیکنان، ضعف مهاجمان که هیچ گلی به ثمر نرساندند، ضعف جسمانی بازیکنان، فقدان انسجام تیمی و حاشیه‌های فراوان اطراف تیم ملی برخی از این انتقادات بود.

جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

تیم ملی فوتبال ایران درجام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در گروه ششم این رقابت‌ها با تیم‌های آرژانتین، نیجریه و بوسنی و هرزگوین هم گروه شد. ایران پس از هشت سال دوری به عنوان تیم اول گروه خوداز آسیا پا به این مسابقات گذاشت.

نتایج در جام جهانی

جام جهانی فوتبال مقدماتی جام جهانی
میزبان/سال دور رتبه بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ. بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ.
۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ حضور نداشت - - - - - - - - - - - - -
آلمان غربی ۱۹۷۴ راه نیافت - - - - - - - ۸ ۵ ۱ ۲ ۹ ۶
آرژانتین ۱۹۷۸ دور ۱ ۱۴ام ۳ ۰ ۱ ۲ ۲ ۸ ۱۲ ۱۰ ۲ ۰ ۲۰ ۳
اسپانیا ۱۹۸۲ حضور نداشت - - - - - - - - - - - - -
مکزیک ۱۹۸۶ عدم راه‌یابی به دلیل نپذیرفتن
بازی در منطقه بی‌طرف
- - - - - - - - - - - - -
ایتالیا ۱۹۹۰ راه نیافت - - - - - - - ۶ ۵ ۰ ۱ ۱۲ ۵
ایالات متحده آمریکا ۱۹۹۴ راه نیافت - - - - - - - ۱۱ ۵ ۳ ۳ ۲۳ ۱۳
فرانسه ۱۹۹۸ دور ۱ ۲۰ام ۳ ۱ ۰ ۲ ۲ ۴ ۱۷ ۸ ۶ ۳ ۵۷ ۱۷
کره جنوبیژاپن ۲۰۰۲ راه نیافت - - - - - - - ۱۴ ۹ ۳ ۲ ۳۶ ۹
آلمان ۲۰۰۶ دور ۱ ۲۵ام ۳ ۰ ۱ ۲ ۲ ۶ ۱۲ ۹ ۱ ۲ ۲۹ ۷
آفریقای جنوبی ۲۰۱۰ راه نیافت - - - - - - - ۱۴ ۵ ۸ ۱ ۱۵ ۹
برزیل ۲۰۱۴ دور ۱ ۲۸ام ۳ ۰ ۱ ۲ ۱ ۴ ۱۶ ۱۰ ۴ ۲ ۳۰ ۷
روسیه ۲۰۱۸ راه یافته است ۱۳ ۹ ۴ ۰ ۳۰ ۳
قطر ۲۰۲۲
مجموع ۵/۲۱ - ۱۲ ۱ ۳ ۸ ۷ ۲۲ ۱۲۲ ۷۵ ۳۱ ۱۶ ۲۶۱ ۷۹
بازی‌های جام جهانی (بر اساس حریف)
برابر برد تساوی باخت جمع
Flag of Peru.svg پرو ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of Germany.svg آلمان ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of the United States.svg ایالات متحده ۱ ۰ ۰ ۱
Flag of Portugal.svg پرتغال ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of Mexico.svg مکزیک ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of the Netherlands.svg هلند ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of SFR Yugoslavia.svg یوگسلاوی ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of Scotland.svg اسکاتلند ۰ ۱ ۰ ۱
Flag of Angola.svg آنگولا ۰ ۱ ۰ ۱
Flag of Nigeria.svg  نیجریه ۰ ۱ ۰ ۱
Flag of Argentina.svg آرژانتین ۰ ۰ ۱ ۱
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین ۰ ۰ ۱ ۱
جمع ۱ ۳ ۸ ۱۲
تاریخچه جام جهانی
سال دور نتیجه حاصل
۱۹۷۸ دور ۱ Flag of Iran ایران ۱ – ۴ Flag of Peru.svg پرو باخت
دور ۱ Flag of Iran ایران ۰ – ۳ Flag of the Netherlands.svg هلند باخت
دور ۱ Flag of Iran ایران ۱ – ۱ Flag of Scotland.svg اسکاتلند تساوی
۱۹۹۸ دور ۱  ایران ۰ – ۱ Flag of SFR Yugoslavia.svg یوگسلاوی باخت
دور ۱  ایران ۲ – ۱ Flag of the United States.svg ایالات متحده برد
دور ۱  ایران ۰ – ۲ Flag of Germany.svg آلمان باخت
۲۰۰۶ دور ۱  ایران ۱ – ۳ Flag of Mexico.svg مکزیک باخت
دور ۱  ایران ۰ – ۲ Flag of Portugal.svg پرتغال باخت
دور ۱  ایران ۱ – ۱ Flag of Angola.svg آنگولا تساوی
۲۰۱۴ دور ۱  ایران ۰ – ۰ Flag of Nigeria.svg  نیجریه مساوی
دور ۱  ایران ۰ – ۱ Flag of Argentina.svg آرژانتین باخت
دور ۱  ایران ۱ – ۳ Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین باخت

جام ملت‌های آسیا

جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۸

ایران در سه دوره نخست جام ملت‌های آسیا (۱۹۵۶، ۱۹۶۰ و ۱۹۶۴) غایب بود. اما در جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۸ نخستین حضور خود را تجربه کرد و البته میزبانی بازی‌ها را نیز بر عهده گرفت. همه بازی‌ها در ورزشگاه امجدیه برگزار شد. ایران در این دوره که دوره چهارم جام بود به همراه ۴ تیم دیگر رقابت می‌کرد: اسرائیل، برمه، تایوان، هنگ کنگ. ایران با ترکیبی از جوانان جویای نام و برخی ستارگان قدیمی با مربی‌گری محمود بیاتی به این مسابقات پا گذاشته بود. جلال طالبی و محمود یاوری مصدومان کلیدی ایران بودند و در این دوره غایب بودند. در بازی نخست به تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۱۳۴۷ خورشیدی برابر هنگ کنگ، ایران با نتیجه ۲–۰ و گل‌های همایون بهزادی و علی جباری به پیروزی رسید. ۲۰۰۰۰ تماشاگر از این بازی دیدن کردند. سه روز بعد ایران به مصاف تایوان رفت و این تیم را با حساب ۴–۰ در حضور ۳۰۰۰۰ تماشاگر شکست داد، گل‌های ایران را همایون بهزادی، حسین کلانی، اکبر افتخاری و حسین فرزامی به ثمر رساندند. ۲۶ اردیبهشت ایران با برمه دیدار کرد و توانست این بازی را هم با نتیجه ۳–۱ و گل‌های حسین کلانی، اکبر افتخاری و همایون بهزادی در حضور ۳۰۰۰۰ تماشاگر شکست دهد. ایران بازی پایانی را در ۲۹ اردیبهشت و مقابل اسرائیل برگزار کرد. این بازی در حضور ۳۰۰۰۰ تماشاگر برگزار شد و ایران توانست با گل‌های بهزادی و قلیچ‌خانی پیروز و فاتح جام شود. بدین ترتیب ایران در همه بازی‌های خود پیروز شد. پس از این قهرمانی تهران غرق در شادی شد و برای نخستین بار فوتبال مردم ایران را به خیابان‌ها کشاند.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲

در پنجمین دوره جام ملت‌ها ایران مدافع عنوان قهرمانی بود. تیم‌های بیشتری در این دوره شرکت کرده بودند و بنا بر این دوره مقدماتی بازی‌ها نیز برگزار شد. رقابت‌های نهایی در کشور تایلند و شهر بانکوک برگزار می‌شد. تیم‌ها به دو گروه ۴ تیمی تقسیم شدند. ایران با مربی‌گری محمد رنجبر در این رقابت‌ها حاضر شده بود و در بازی نخست که روز ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۵۱ خورشیدی و در حضور ۲۰۰۰ تماشاگر برگزار شد به مصاف کامبوج رفت. این بازی که در ورزش‌گاه ملی بانکوک انجام شد با دو گل حسین کلانی و صفر ایرانپاک و با نتیجه ۲–۰ به سود ایران خاتمه یافت. روز ۱۹ اردیبهشت ایران در حضور ۵۰۰۰ نفر به دیدار عراق رفت و این بازی را نیز با هت‌تریک حسین کلانی با نتیجه ۳–۰ به سود خود پایان بخشید. روز ۲۳ اردیبهشت ایران به مصاف میزبان بازی‌ها یعنی تایلند رفت. این بازی با استقبال تماشاگران تایلندی برگزار شد و حدود ۲۰۰۰۰ نفر از این بازی دیدن کردند. ایران با دو پیروزی پیشین از گروه خود صعود کرده بود و این بازی در حقیقت تشریفاتی محسوب می‌شد، به همین دلیل تیم ملی ایران از بازیکنان ذخیره خود استفاده کرد. بازی زیر باران شدید آغاز شد و تا دقیقه ۸۰ با نتیجه ۲–۰ به سود میزبان ادامه یافت. در دقایق پایانی علی جباری موفق شد ۳ بار پیاپی دروازه تیم تایلندی را باز کند تا نتیجه ۳–۲ به سود ایران خاتمه یابد. روز ۲۶ اردیبهشت ایران بار دیگر برای انجام دیدار نیمه پایانی به مصاف کامبوج رفت و توانست این بار هم با نتیجه ۲–۱ و گل‌های صفر ایرانپاک و پرویز قلیچ‌خانی (پنالتی) به پیروزی دست یابد و راهی بازی فینال شود. بازی پایانی برابر کره جنوبی روز ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۵۱ خورشیدی در حضور ۱۵۰۰۰ تماشاگر در ورزشگاه ملی بانکوک برگزار شد و در خاتمه با نتیجه ۲–۱ به سود ایران پایان یافت. گل‌های ایران را علی جباری و حسین کلانی (در وقت اضافی) به ثمر رساندند. این بازی در تهران به صورت زنده از تلویزیون دولتی پخش شد.

جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶

ششمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۷۶ به میزبانی ایران برگزار شد. تیم ایران در گروه دوم بازی‌ها با دو تیم عراق و یمن جنوبی همگروه بود.

در دیدار نخست تیم ایران موفق شد با گل‌های ناصر نورایی و حسن روشن در دقایق ۴۵ و ۵۸ تیم عراق را با دو گل شکست بدهد.

در بازی دوم تیم ایران با نتیجهٔ پرگل ۸ بر صفر تیم یمن جنوبی را در هم کوبید. گل‌های این بازی را غلامحسین مظلومی در دقایق ۶۳ و ۷۴ و ۸۰، علی‌رضا عزیزی در دقایق ۱۷ و ۷۳، ناصر نورایی در دقایق ۴۰ و ۴۲ و علیرضا خورشیدی در دقیقه ۴۵ به ثمر رساندند.

در مر حله نیمه نهایی تیم ایران به مصاف چین رفت که این بازی در وقت‌های قانونی گلی در برنداشت. در وقت‌های اضافی این تیم ایران بود که با گل‌های علیرضا خورشیدی در دقیقه ۱۰۰ و حسن روشن در دقیقه ۱۱۹ موفق شد دو بر صفر چین را شکست داده و به فینال صعود کند

در دیدار فینال ایران به مصاف تیم کویت رفت که موفق شد این تیم را با تک گل علی پروین شکست داده و برای سومین بار پیاپی قهرمان آسیا شود.

تیم ایران در این دوره منصور رشیدی را درون دروازه داشت و با زدن ۱۳ گل حتی یک گل دریافت نکرد.

در این دوره از بازیها مربیگری تیم ملی فوتبال ایران را حشمت مهاجرانی بر عهده داشت.

نتایج در جام ملت‌های آسیا

جام ملت‌های آسیا مقدماتی جام ملت‌های آسیا
میزبان/سال دور بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ. بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ.
هنگ کنگ ۱۹۵۶ راه نیافت - - - - - - - - - - - -
کره جنوبی ۱۹۶۰ حذف در مقدماتی - - - - - - ۶ ۳ ۱ ۲ ۱۲ ۱۰
اسرائیل ۱۹۶۴ راه نیافت - - - - - - - - - - - -
Flag of Iran ۱۹۶۸ قهرمان ۴ ۴ ۰ ۰ ۱۱ ۲ حضور مستقیم به دلیل میزبانی
تایلند ۱۹۷۲ قهرمان ۵ ۵ ۰ ۰ ۱۲ ۴ حضور مستقیم به دلیل قهرمانی
Flag of Iran ۱۹۷۶ قهرمان ۴ ۴ ۰ ۰ ۱۳ ۰ حضور مستقیم به دلیل میزبانی
کویت ۱۹۸۰ مقام سوم ۶ ۳ ۲ ۱ ۱۶ ۶ حضور مستقیم به دلیل قهرمانی
سنگاپور ۱۹۸۴ مقام چهارم ۶ ۲ ۴ ۰ ۸ ۳ ۵ ۵ ۰ ۰ ۲۱ ۲
قطر ۱۹۸۸ مقام سوم ۶ ۲ ۲ ۲ ۳ ۴ ۴ ۲ ۲ ۰ ۶ ۱
ژاپن ۱۹۹۲ دور ۱ ۳ ۱ ۱ ۱ ۲ ۱ ۲ ۲ ۰ ۰ ۱۰ ۰
امارات متحده عربی ۱۹۹۶ مقام سوم ۶ ۳ ۲ ۱ ۱۴ ۶ ۶ ۶ ۰ ۰ ۲۷ ۱
لبنان ۲۰۰۰ یک‌چهارم پایانی ۴ ۲ ۱ ۱ ۷ ۳ ۶ ۴ ۱ ۱ ۱۶ ۲
چین ۲۰۰۴ مقام سوم ۶ ۳ ۳ ۰ ۱۴ ۸ ۶ ۵ ۰ ۱ ۱۶ ۵
اندونزیمالزیتایلندویتنام۲۰۰۷ یک‌چهارم پایانی ۴ ۲ ۲ ۰ ۶ ۳ ۶ ۴ ۲ ۰ ۱۲ ۲
قطر۲۰۱۱ یک چهارم پایانی ۴ ۳ ۰ ۱ ۶ ۲ ۶ ۴ ۱ ۱ ۱۱ ۲
استرالیا ۲۰۱۵ یک چهارم پایانی ۴ ۳ ۰ ۱ ۷ ۳
مجموع ۳ قهرمانی ۶۲ ۳۷ ۱۷ ۸ ۱۱۹ ۴۴ ۴۷ ۳۵ ۷ ۵ ۱۳۱ ۲۵
** رنگ طلایی نشان می‌دهد که تیم قهرمان شده‌است و
رنگ قرمز نشان می‌دهد که تیم میزبان مسابقات بوده‌است.

نتایج در سایر مسابقات بین‌المللی

نتایج در المپیک

بازی‌های المپیک مقدماتی المپیک
میزبان/سال دور بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ. بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ.
۱۹۰۰ تا ۱۹۶۰ حضور نداشت - - - - - - - - - - - -
ژاپن ۱۹۶۴ دور ۱ ۳ ۰ ۱ ۲ ۱ ۶ ۶ ۴ ۱ ۱ ۱۴ ۳
مکزیک ۱۹۶۸ راه نیافت - - - - - - - - - - - -
آلمان غربی ۱۹۷۲ دور ۱ ۳ ۱ ۰ ۲ ۱ ۹ ۵ ۳ ۲ ۰ ۶ ۰
کانادا ۱۹۷۶ یک‌چهارم پایانی ۳ ۱ ۰ ۲ ۴ ۵ ۴ ۳ ۱ ۰ ۸ ۱
اتحاد جماهیر شوروی ۱۹۸۰ راه یافت ولی بازی‌ها را تحریم کرد - - - - - - ۵ ۳ ۲ ۰ ۱۸ ۲
ایالات متحده آمریکا ۱۹۸۴ راه نیافت - - - - - - - - - - - -
کره جنوبی ۱۹۸۸ راه نیافت - - - - - - ۲ ۱ ۰ ۱ ۲ ۲
مجموع بهترین: یک‌چهارم پایانی ۹ ۲ ۱ ۶ ۶ ۲۰ ۲۲ ۱۴ ۶ ۲ ۴۸ ۸

* پس از المپیک ۱۹۹۲ تیم ملی زیر ۲۱ سال در بازی‌ها شرکت می‌کند.

نتایج در بازی‌های آسیایی

میزبان/سال دور بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ.
هند دهلی نو ۱۹۵۱ نایب‌قهرمان ۳ ۲ ۰ ۱ ۲ ۱
فیلیپین مانیل ۱۹۵۴ راه نیافت - - - - - -
ژاپن توکیو ۱۹۵۸ دور ۱ ۲ ۰ ۰ ۲ ۰ ۹
اندونزی جاکارتا ۱۹۶۲ راه نیافت - - - - - -
تایلند بانکوک ۱۹۶۶ نایب‌قهرمان ۷ ۴ ۰ ۳ ۹ ۶
تایلند بانکوک ۱۹۷۰ دور ۱ ۲ ۰ ۱ ۱ ۲ ۳
Flag of Iran تهران ۱۹۷۴ قهرمان ۷ ۷ ۰ ۰ ۲۰ ۱
تایلند بانکوک ۱۹۷۸ راه نیافت - - - - - -
هند دهلی نو ۱۹۸۲ یک‌چهارم‌پایانی ۴ ۲ ۰ ۲ ۳ ۲
کره جنوبی سئول ۱۹۸۶ یک‌چهارم‌پایانی ۵ ۳ ۱ ۱ ۱۳ ۲
چین پکن ۱۹۹۰ قهرمان ۵ ۴ ۱ ۰ ۷ ۱
ژاپن هیروشیما ۱۹۹۴ دور ۱ ۴ ۱ ۲ ۱ ۵ ۲
تایلند بانکوک ۱۹۹۸ قهرمان ۸ ۷ ۰ ۱ ۲۵ ۷
مجموع ۳ قهرمانی ۴۷ ۳۰ ۵ ۱۲ ۸۶ ۳۴

* پس از بازی‌های آسیایی سال ۲۰۰۲ تیم زیر ۲۳ سال
در این بازی‌ها شرکت می‌کند.

نتایج مسابقات فوتبال غرب آسیا

میزبان/سال دور بازی برد تساوی باخت گ. ز. گ. خ.
اردن ۲۰۰۰ قهرمان ۵ ۴ ۱ ۰ ۷ ۱
سوریه ۲۰۰۲ سوم ۴ ۱ ۲ ۱ ۴ ۳
ایران ۲۰۰۴ قهرمان ۴ ۴ ۰ ۰ ۱۷ ۳
اردن ۲۰۰۷ قهرمان ۴ ۳ ۱ ۰ ۵ ۱
ایران ۲۰۰۸ قهرمان ۴ ۴ ۰ ۰ ۱۳ ۲
اردن ۲۰۱۰ نایب قهرمان ۴ ۲ ۱ ۱ ۸ ۵
کویت ۲۰۱۲ مرحله گروهی ۳ ۱ ۲ ۰ ۲ ۱
مجموع ۴ قهرمانی ۲۸ ۱۹ ۷ ۲ ۵۶ ۱۶

نتایج جام اکو

سال دور
Flag of Iran ۱۹۶۵ قهرمان
پاکستان ۱۹۶۷ نایب‌قهرمان
ترکیه ۱۹۶۹ نایب‌قهرمان
Flag of Iran ۱۹۷۰ قهرمان
پاکستان ۱۹۷۴ نایب‌قهرمان
ایران ۱۹۹۳ قهرمان

افتخارات

بین‌المللی

حضور (۵): ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶، ۲۰۱۴، ۲۰۱۸

قاره‌ای

قهرمان (۳): ۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶
سوم (۴): ۱۹۸۰، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶، ۲۰۰۴
قهرمان (۳): ۱۹۷۴، ۱۹۹۰، ۱۹۹۸
نایب قهرمان (۲): ۱۹۵۱، ۱۹۶۶

* از بازی‌های آسیایی سال ۲۰۰۲ تیم زیر ۲۳ سال در این بازی‌ها شرکت می‌کند.

میان‌قاره‌ای

قهرمان (۱): ۲۰۰۳
نایب قهرمان (۱): ۱۹۹۱

منطقه‌ای

قهرمان (۴): ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸
نایب قهرمان (۱): ۲۰۱۰
سوم (۱): ۲۰۰۲
قهرمان (۳): ۱۹۶۵، ۱۹۷۰، ۱۹۹۳
نایب قهرمان (۳): ۱۹۶۷، ۱۹۶۹، ۱۹۷۴

ورزشگاه

ایران بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند. اگر چه آزادی را استادیوم صد هزار نفری می‌نامند، گنجایش آن ۷۸٬۱۱۶ نفر است.

ورزشگاه آزادی که تا پیش از انقلاب آریامهر نامیده می‌شد در آغاز برای میزبانی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ ساخته شد. در قسمت شمالی ورزشگاه اسکوربورد رنگی نصب شده‌است که بیش از ۱۰۴ متر مربع مساحت دارد و یکی از بزرگ‌ترین صفحه‌های نمایش جهان به شمار می‌رود.
تا پیش از ساخته شدن آزادی، بازی‌های تیم ملی در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی) برگزار می‌شد.

تیم ملی ایران چند بازی را نیز در شهر تبریز و در ورزشگاه‌های تختی و یادگار امام برگزار کرده‌است، که از جمله می‌توان به رقابت‌های دور نخست مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ و تورنمنت چهار جانبه ال‌جی در سال ۲۰۰۲ اشاره کرد. نکته شایان یادآوری این است که پرگل‌ترین بازی تیم ملی ایران که در برابر گوام و با نتیجه ۰–۱۹ به پایان رسید، در ورزشگاه تختی تبریز انجام شده‌است.

پوشاک تیم ملی ایران

رده‌بندی جهانی فیفا برای تیم ملی فوتبال ایران از مردادماه ۱۳۷۲ تا اسفندماه ۱۳۹۲
بازه زمانی سازنده البسه
۱۹۷۸ آلمان آدیداس
۱۹۹۳–۱۹۹۸ ایران تولیدی شکاری
۱۹۹۸–۲۰۰۰ آلمان پوما اس‌ای
۲۰۰۰–۲۰۰۴ ایران تولیدی شکاری
۲۰۰۴–۲۰۰۶ ایران دایی
۲۰۰۶–۲۰۰۷ آلمان پوما اس‌ای
۲۰۰۷–۲۰۰۸ ایران مروج
۲۰۰۸–۲۰۰۹ ایران دایی
۲۰۰۹–۲۰۱۱ ایتالیا لیجا
۲۰۱۱–۲۰۱۲ آلمان آل‌اشپورت
۲۰۱۲ آلمان پوما اس‌ای
۲۰۱۲ ایران مروج
۲۰۱۲–۲۰۱۶ آلمان آل‌اشپورت
۲۰۱۶ ایتالیا جیووا
۲۰۱۶– آلمان آدیداس

تقویم بازی‌ها

بازی‌های گذشته

      برد       تساوی       باخت

زمان مکان رقیب مسابقات نتیجه گل‌زنان ایران کاپیتان
۵ فروردین ۱۳۹۵ ایران ورزشگاه آزادی، تهران، ایران  هند مقدماتی جام جهانی و مقدماتی جام ملت‌ها ۴–۰ برد حاجی صفی گل '۳۳ (پنالتی) گل '۶۵ (پنالتی)، آزمون گل '۶۱، جهانبخش گل '۷۸ احسان حاجی صفی
۱۰ فروردین ۱۳۹۵ ایران ورزشگاه آزادی، تهران، ایران  عمان مقدماتی جام جهانی و مقدماتی جام ملت‌ها ۲–۰ برد آزمون گل '۱۶ گل '۲۳ اشکان دژاگه
۱۳ خرداد ۱۳۹۵ جمهوری مقدونیه ورزشگاه فیلیپ دوم، اسکوپیه، مقدونیه  مقدونیه بازی دوستانه ۱–۳ برد آزمون گل  گل '۲۰ گل '۶۰ اشکان دژاگه
۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ایران ورزشگاه آزادی، تهران، ایران  قرقیزستان بازی دوستانه ۶–۰ برد شجاعی گل '۶ (پنالتی)، طارمی گل '۲۵، ترابی گل '۲۸، انصاری‌فرد گل '۶۸ گل '۹۰+۱، آزمون گل '۸۷ سید جلال حسینی
۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ایران ورزشگاه آزادی،تهران،ایران  قطر مقدماتی جام جهانی ۲–۰ برد قوچان‌نژاد گل '۹۰+۴، جهانبخش گل '۹۰+۱۱ آندرانیک تیموریان
۱۶ شهریور ۱۳۹۵ چین ورزشگاه مرکز ورزشی المپیک،شن‌یانگ،چین  چین مقدماتی جام جهانی ۰–۰ تساوی آندرانیک تیموریان
۱۵ مهر ۱۳۹۵ ازبکستان ورزشگاه بنیادکار،تاشکند،ازبکستان  ازبکستان مقدماتی جام جهانی ۰–۱ برد حسینی گل '۲۷ مسعود شجاعی
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ایران ورزشگاه آزادی،تهران،ایران  کره جنوبی مقدماتی جام جهانی ۱–۰ برد آزمون گل '۲۵ اشکان دژاگه
۲۰ آبان ۱۳۹۵ مالزی ورزشگاه شاه عالم،شاه عالم،مالزی  پاپوآ گینه نو بازی دوستانه ۸–۱ برد دژاگه گل '۱۴، طارمی گل '۳۸، قوچان‌نژاد گل گل گل، انصاری‌فرد گل گل، رضاییان گل '۸۱ اشکان دژاگه
۲۵ آبان ۱۳۹۵ مالزی ورزشگاه تانکو عبدالرحمان،سرمبان،مالزی  سوریه مقدماتی جام جهانی ۰–۰ تساوی اشکان دژاگه
زمان مسابقات ورزشگاه گل‌زنان ایران رقیب
۳ فروردین ۱۳۹۶ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ ۱–۰ مهدی طارمی قطر قطر

مربیان

مربیان گذشته

آخرین به روزرسانی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۶

  • آمار و نتایج فقط شامل نتایج مسابقات رسمی فیفاست

بر اساس داده‌هایی از و و .

# نام ملیت دوران بازی برد تساوی باخت درصد پیروزی افتخارات
۱ حسین صدقیانی ایران ۱۹۴۱–۱۹۴۸ ۱ ۰ ۱ ۰
آلفرد جیمز گیبل انگلستان ۱۹۴۸ ۰ ۰ ۰ ۰
۲ حسین صدقیانی ایران ۱۹۴۸–۱۹۵۰ ۲ ۱ ۰ ۱ %۵۰
۳ مصطفی سلیمی ایران ۵ مارس ۱۹۵۱ – ۲ آوریل ۱۹۵۲ ۵ ۲ ۲ ۱ %۴۰ مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱
ادموند مایوفسکی لهستان مارس ۱۹۵۵– اوت ۱۹۵۷ ۰ ۰ ۰ ۰
۴ حسین صدقیانی ایران ۱۹۵۸ ۲ ۰ ۰ ۲
۵ یوژف مساروش مجارستان ۵ دسامبر ۱۹۵۹– ۱۸ دسامبر ۱۹۵۹ ۶ ۳ ۱ ۲ %۵۰
۶ حسین فکری ایران ۱ ژوئن ۱۹۶۲– ۱۶ مارس ۱۹۶۶ ۸ ۱ ۴ ۳ %۱۳ صعود به المپیک ۱۹۶۴
۷ گئورگی سوچ مجارستان ۱۰ دسامبر ۱۹۶۶ – ۲۰ دسامبر ۱۹۶۶ ۷ ۴ ۰ ۳ %۵۷ مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶
۸ حسین فکری ایران ۲۴ نوامبر ۱۹۶۷– ۲۶ نوامبر ۱۹۶۷ ۲ ۱ ۰ ۱ %۵۰
۹ محمود بیاتی ایران ۱۰ مه ۱۹۶۸ – ۱۹ مه ۱۹۶۸ ۴ ۴ ۰ ۰ %۱۰۰ قهرمان جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۸
۱۰ زدراکو رایکوف یوگسلاوی ۷ مارس ۱۹۶۹ – ۱۷ سپتامبر ۱۹۶۹ ۴ ۳ ۰ ۱ %۷۵
۱۱ محمود بیاتی ایران ۱ سپتامبر ۱۹۷۰ – ۳ سپتامبر ۱۹۷۰ ۱ ۱ ۰ ۰ %۱۰۰ قهرمان جام اکو ۱۹۷۰
۱۲ ایگور نتو اتحاد جماهیر شوروی ۲ نوامبر ۱۹۷۰ – ۱۱ دسامبر ۱۹۷۰ ۲ ۰ ۱ ۱
۱۳ پرویز دهداری (موقت) ایران ژوئن ۱۹۷۱ – ۴ مه ۱۹۷۲ ۲ ۱ ۰ ۱ %۵۰ قهرمان مسابقات بین‌المللی کوروش
۱۴ محمد رنجبر ایران ۷ مه ۱۹۷۲–۲۵ ژوئن ۱۹۷۲ ۹ ۵ ۱ ۳ %۵۶ قهرمان جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲
صعود به بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲
۱۵ محمود بیاتی ایران ۲۷ اوت ۱۹۷۲– ۲۴ اوت ۱۹۷۳ ۹ ۵ ۲ ۲ %۵۶
۱۶ بهمن صالح‌نیا * ایران ۱۷ ژانویه ۱۹۷۴– ۱۹ ژانویه ۱۹۷۴ ۲ ۱ ۰ ۱ %۵۰
۱۷ فرانک اوفارل جمهوری ایرلند ۱۳ ژوئیه ۱۹۷۴– ۲۸ مه ۱۹۷۶ ۹ ۷ ۰ ۲ %۷۸ قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴
قهرمان مسابقات بین‌المللی ایران ۱۹۷۴
صعود به بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۶
۱۸ حشمت مهاجرانی ایران مه ۱۹۷۶ – ۶ سپتامبر ۱۹۷۸ ۳۲ ۱۶ ۸ ۸ %۵۰ قهرمان جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶
صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۶
صعود به جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸
۱۹ حسن حبیبی ایران ۵ اوت ۱۹۸۰ – ۲۹ سپتامبر ۱۹۸۰ ۶ ۳ ۲ ۱ %۵۰ صعود به بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
مقام سوم جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۰
اصغر شرفی ایران ۱۹۸۰–۱۹۸۱ ۰ ۰ ۰ ۰
پرویز ابوطالب ایران ۱۹۸۲–۱۹۸۱ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۰ ناصر ابراهیمی ایران فوریه ۱۹۸۲- سپتامبر ۱۹۸۲ ۴ ۴ ۰ ۰ %۱۰۰ قهرمان جام قائداعظم ۱۹۸۲
احمد خداداد ایران ۱۹۸۲ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۱ حسین آبشناسان ایران ۲۱ نوامبر ۱۹۸۲– آوریل ۱۹۸۳ ۴ ۲ ۰ ۲ %۵۰
احمد طوسی ایران ژوئن ۱۹۸۳- مارس ۱۹۸۴ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۲ محمود یاوری ایران ۷ اوت ۱۹۸۴–۱۸ اوت ۱۹۸۴ ۵ ۵ ۰ ۰ %۱۰۰
۲۳ ناصر ابراهیمی ایران ۱ دسامبر ۱۹۸۴ – ۵ فوریه ۱۹۸۵ ۹ ۳ ۴ ۲ %۳۳ مقام چهارم در جام ملتهای آسیا ۱۹۸۴
۲۴ فریدون عسگرزاده ایران ۱۹۸۵–۱۹۸۶ ۲ ۲ ۰ ۰ %۱۰۰
۲۵ پرویز دهداری ایران مه ۱۹۸۶ – فوریه ۱۹۸۹ ۱۸ ۸ ۶ ۴ %۴۴ مقام سوم در جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۸
محمود یاوری ایران ۱۹۸۷ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۶ رضا وطنخواه (موقت) ایران ۲۳ فوریه ۱۹۸۹–۱۷ مارس ۱۹۸۹ ۳ ۳ ۰ ۰ %۱۰۰
۲۷ مهدی مناجاتی ایران ۳۰ مه ۱۹۸۹–۲۲ ژوئیه ۱۹۸۹ ۳ ۲ ۰ ۱ %۶۷
۲۸ علی پروین ایران سپتامبر ۱۹۸۹ – ۲۸ اکتبر ۱۹۹۳ ۳۳ ۱۵ ۱۱ ۷ %۴۵ مدال طلا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰
قهرمان جام اکو ۱۹۹۳
۲۹ استانکو پوکله‌پوویچ کرواسی مه ۱۹۹۴ – ۹ اکتبر ۱۹۹۴ ۴ ۱ ۲ ۱ %۲۵
حسن حبیبی ایران مارس ۱۹۹۴- اکتبر ۱۹۹۵ ۰ ۰ ۰ ۰
۳۰ محمد مایلی‌کهن ایران ۲۶ آوریل ۱۹۹۶ – ۷ نوامبر ۱۹۹۷ ۳۸ ۲۳ ۱۰ ۵ %۶۱ مقام سوم در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶
۳۱ والدیر ویرا برزیل ۱۶ نوامبر ۱۹۹۷–۲۹ نوامبر ۱۹۹۷ ۳ ۰ ۲ ۱ صعود به جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸
۳۲ تومیسلاو ایویچ کرواسی ژانویه ۱۹۹۸– مه ۱۹۹۸ ۵ ۱ ۲ ۲ %۲۰
۳۳ جلال طالبی ایران مه ۱۹۹۸–۲۵ ژوئن ۱۹۹۸ ۴ ۱ ۰ ۳ %۲۵ ایران موفق شد نخستین پیروزی در جام جهانی فوتبال را مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا به دست آورد.
۳۴ منصور پورحیدری ایران ۱۳ اکتبر ۱۹۹۸–۴ فوریه ۲۰۰۰ ۱۹ ۱۰ ۶ ۳ %۵۳ مدال طلا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸
۳۵ جلال طالبی ایران ۲۲ مارس ۲۰۰۰–۲۳ اکتبر ۲۰۰۰ ۲۱ ۱۳ ۵ ۳ %۶۲ قهرمان مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۰
۳۶ آدمار براگا برزیل ۲۴ نوامبر ۲۰۰۰–۱۹ ژانویه ۲۰۰۱ ۳ ۳ ۰ ۰ %۱۰۰
۳۷ میروسلاو بلاژویچ بوسنی و هرزگوین ۲۴ آوریل ۲۰۰۱–۱۵ نوامبر ۲۰۰۱ ۱۹ ۱۰ ۴ ۵ %۵۳ قهرمان جام ال جی ۲۰۰۱
۳۸ برانکو ایوانکوویچ کرواسی ۶ فوریه ۲۰۰۲– نوامبر ۲۰۰۲ ۱۰ ۴ ۴ ۲ %۴۰ قهرمان جام ال جی مراکش ۲۰۰۲
قهرمان جام ال جی ایران ۲۰۰۲
۳۹ همایون شاهرخی ایران ۱ فوریه ۲۰۰۳–۲۶ سپتامبر ۲۰۰۳ ۵ ۱ ۱ ۳ %۲۰
۴۰ برانکو ایوانکوویچ کرواسی ۱۲ اکتبر ۲۰۰۳–۲۱ ژوئن ۲۰۰۶ ۴۲ ۲۹ ۶ ۷ %۶۹ قهرمان چلنج کاپ آسیا–اقیانوسیه ۲۰۰۳
قهرمان مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴
مقام سوم در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴
صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶
۴۱ امیر قلعه‌نویی ایران ۸ اوت ۲۰۰۶–۲۲ ژوئیه ۲۰۰۷ ۱۷ ۱۰ ۶ ۱ %۵۹
۴۲ پرویز مظلومی ** ایران ۱۶ ژوئن ۲۰۰۷–۲۴ ژوئن ۲۰۰۷ ۴ ۳ ۱ ۰ %۷۵ قهرمان مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۷
۴۳ منصور ابراهیم‌زاده (موقت) ایران ۱۰ ژانویه ۲۰۰۸–۶ فوریه ۲۰۰۸ ۳ ۰ ۳ ۰
۴۴ علی دایی ایران ۲۰ مارس ۲۰۰۸–۲۸ مارس ۲۰۰۹ ۲۴ ۱۵ ۶ ۳ %۶۳ قهرمان مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۸
۴۵ اریش روته‌مولر (موقت) آلمان ۲۹ مارس ۲۰۰۹–۵ آوریل ۲۰۰۹ ۱ ۰ ۱ ۰
محمد مایلی‌کهن ایران ۱۷ آوریل ۲۰۰۹–۱۷ آوریل ۲۰۰۹ ۰ ۰ ۰ ۰
۴۶ افشین قطبی ایرانایالات متحده آمریکا ۲۲ آوریل ۲۰۰۹–۲۲ ژانویه ۲۰۱۱ ۳۱ ۱۶ ۷ ۸ %۵۲
۴۷ علیرضا منصوریان (موقت) ایران ۲۲ ژانویه ۲۰۱۱–۹ فوریه ۲۰۱۱ ۱ ۱ ۰ ۰ %۱۰۰
۴۸ کارلوس کیروش پرتغال ۳ آوریل ۲۰۱۱- تا کنون ۷۰ ۴۲ ۲۰ ۸ %۶۰ صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴
صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸

* سرمربی باشگاه فوتبال ملوان بندر انزلی در جام عمران منطقه‌ای ۱۹۷۴ که با نام تیم ملی حضور یافت.
** سرمربی تیم ملی ب فوتبال ایران در بازی‌های غرب آسیا ۲۰۰۷.

بیشترین مربی‌گری برای تیم ملی فوتبال ایران

تا تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ مربیانی که دارای بیشترین تعداد مربی‌گری هستند، بدین قرار است:

# نام دوران مربی‌گری تعداد مربی‌گری افتخارات
۱ کارلوس کی‌روش تاکنون–۲۰۱۱ ۷۰ صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴
صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸
۲ برانکو ایوانکوویچ ۲۰۰۲–۲۰۰۶ ۵۲ قهرمان جام ال جی مراکش ۲۰۰۲
قهرمان جام ال جی ایران ۲۰۰۲
قهرمان چلنج کاپ آسیا–اقیانوسیه ۲۰۰۳
قهرمان مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴
مقام سوم در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴
صعود به جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶
۳ محمد مایلی‌کهن ۱۹۹۷–۱۹۹۶ ۳۸ مقام سوم در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶
۴ علی پروین ۱۹۹۳–۱۹۸۹ ۳۳ مدال طلا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰
قهرمان جام اکو ۱۹۹۳
۵ حشمت مهاجرانی ۱۹۷۸–۱۹۷۶ ۳۲ قهرمان جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶
صعود به مرحله یک چهارم نهایی بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۶
صعود به جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸
۶ افشین قطبی ۲۰۱۱–۲۰۰۹ ۳۱

تیم کنونی مربی‌گری

کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران
جایگاه نام
سرمربی پرتغالکارلوس کیروش
دستیار سرمربی پرتغالاوسیانو دا کروز
ایرانجواد نکونام
آنالیزور ایرانمارکار آقاجانیان
ایرانمهرداد خانبان
مربی دروازه‌بان‌ها ایالات متحده آمریکادن گاسپار
مربی بدنسازی فنلاندمیکو کویالا
مدیر تیم ملی ایرانافشین پیروانی
پزشک تیم ایرانپرهان خانلری

بازیکنان

ترکیب کنونی بازیکنان

  • این لیست شامل بازیکنانی است که برای مسابقه با ازبکستان به تیم ملی دعوت شدند.
  • تاریخ دعوت: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶
  • بازی‌ها و تعداد گل‌های ملی تا ۱۱ خرداد ۱۳۹۶.
ش. پست بازیکن ت‌ت (سن) بازی گل باشگاه
۱ دروازه‌بان علیرضا بیرانوند ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۲(1992-09-21) ‏(۲۴ سال) ۱۱ ۰ ایران پرسپولیس
۲۲ دروازه‌بان محمدرضا اخباری ۱۵ فوریهٔ ۱۹۹۳(1993-02-15) ‏(۲۴ سال) ۱ ۰ ایران تراکتورسازی تبریز
دروازه‌بان حامد لک ۲۴ نوامبر ۱۹۹۰(1990-11-24) ‏(۲۶ سال) ۱ ۰ ایران صبای قم
۲۳ مدافع رامین رضاییان ۲۱ مارس ۱۹۹۰(1990-03-21) ‏(۲۷ سال) ۱۶ ۱ ایران -
۴ مدافع سید جلال حسینی ۳ فوریهٔ ۱۹۸۲(1982-02-03) ‏(۳۵ سال) ۱۰۶ ۸ ایران پرسپولیس تهران
۲۱ مدافع محمد انصاری ۲۳ سپتامبر ۱۹۹۱(1991-09-23) ‏(۲۵ سال) ۱ ۰ ایران پرسپولیس تهران
مدافع حسین ماهینی ۱۶ سپتامبر ۱۹۸۶(1986-09-16) ‏(۳۰ سال) ۲۲ ۰ ایران پرسپولیس تهران
۱۵ مدافع پژمان منتظری ۷ نوامبر ۱۹۸۳(1983-11-07) ‏(۳۳ سال) ۴۱ ۲ ایران استقلال
۸ مدافع مرتضی پورعلی‌گنجی ۱۹ آوریل ۱۹۹۲(1992-04-19) ‏(۲۵ سال) ۱۸ ۲ قطر السد
۵ مدافع میلاد محمدی ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۳(1993-09-29) ‏(۲۳ سال) ۱۰ ۰ روسیه ترک گروزنی
۶ هافبک سعید عزت‌اللهی ۱ اکتبر ۱۹۹۶(1996-10-01) ‏(۲۰ سال) ۱۶ ۱ روسیه روستوف
۱۳ مدافع عزت‌الله پورقاز ۲۱ مارس ۱۹۸۷(۱۹۸۷-03-۲۱) ‏(۳۰ سال) ۶ ۰ ایران سپاهان
۳ هافبک احسان حاج‌صفی ۲۵ فوریهٔ ۱۹۹۰(1990-02-25) ‏(۲۷ سال) ۷۹ ۶ یونان پانیونیوس
۳ هافبک علی کریمی ۱۱ فوریهٔ ۱۹۹۴(1994-02-11) ‏(۲۳ سال) ۱ ۰ کرواسی لوکوموتیو زاگرب
۷ هافبک مسعود شجاعی ۹ ژوئن ۱۹۸۴(1984-06-09) ‏(۳۳ سال) ۶۹ ۸ یونان پانیونیوس
هافبک اشکان دژآگه ۵ ژوئیهٔ ۱۹۸۶(1986-07-05) ‏(۳۱ سال) ۳۷ ۷ آلمان ولفسبورگ
۱۷ مهاجم مهدی طارمی ۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۹۲(1992-07-18) ‏(۲۵ سال) ۱۸ ۸ ایران پرسپولیس تهران
۱۱ هافبک وحید امیری ۲ آوریل ۱۹۸۸(1988-04-02) ‏(۲۹ سال) ۲۳ ۱ ایران پرسپولیس تهران
۲۰ مهاجم سردار آزمون ۱ ژانویهٔ ۱۹۹۵(1995-01-01) ‏(۲۲ سال) ۲۴ ۱۶ روسیه روبین کازان
۱۰ مهاجم کریم انصاری‌فرد ۳ آوریل ۱۹۹۰(1990-04-03) ‏(۲۷ سال) ۵۳ ۱۲ یونان المپیاکوس
۱۸ هافبک علیرضا جهانبخش ۱۱ اوت ۱۹۹۳(1993-08-11) ‏(۲۴ سال) ۲۸ ۳ هلند آلکمار
۱۶ مهاجم رضا قوچان‌نژاد ۲۰ سپتامبر ۱۹۸۷(1987-09-20) ‏(۲۹ سال) ۳۵ ۱۶ هلند هیرنفین


بیشترین گل ملی

علی دایی آقای گل فوتبال ملی جهان

تا تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵ بازیکنانی که دارای بیشترین گل زده ملی هستند بدین قرار است:

# نام دوران گل بازی ملی میانگین
۱ علی دایی ۱۹۹۳–۲۰۰۶ ۱۰۹ ۱۴۹ ۰٫۷۳
۲ کریم باقری ۱۹۹۳–۲۰۱۰ ۵۰ ۸۷ ۰٫۵۷
۳ علی کریمی ۱۹۹۸–۲۰۱۳ ۳۸ ۱۲۷ ۰٫۳۱
جواد نکونام ۲۰۰۰–۲۰۱۵ ۳۸ ۱۵۱ ۰٫۲۶
۵ غلامحسین مظلومی ۱۹۶۹–۱۹۷۷ ۱۹ ۴۲ ۰٫۴۵
۶ فرشاد پیوس ۱۹۸۴–۱۹۹۴ ۱۸ ۳۳ ۰٫۵۵
۷ رضا قوچان‌نژاد* ۲۰۱۲–۰۰۰۰ ۱۷ ۳۳ ۰٫۵۲
۸ سردار آزمون* ۲۰۱۴–۰۰۰۰ ۱۶ ۲۲ ۰٫۷۳
۹ حمید علیدوستی ۱۹۷۷–۱۹۸۶ ۱۵ ۲۷ ۰٫۵۶
وحید هاشمیان ۱۹۹۸–۲۰۰۹ ۱۵ ۵۰ ۰٫۳۰
۱۱ پرویز قلیچ‌خانی ۱۹۶۴–۱۹۷۷ ۱۴ ۶۶ ۰٫۲۱
ناصر محمدخانی ۱۹۸۲–۱۹۹۳ ۱۴ ۲۷ ۰٫۵۲
علیرضا واحدی نیکبخت ۲۰۰۰–۲۰۰۸ ۱۴ ۷۳ ۰٫۱۹
کریم انصاری فرد* ۲۰۰۹–۰۰۰۰ ۱۴ ۵۴ ۰٫۲۶
۱۵ همایون بهزادی ۱۹۶۲–۱۹۷۲ ۱۳ ۳۵ ۰٫۳۷
علی جباری ۱۹۶۵–۱۹۷۴ ۱۳ ۳۷ ۰٫۳۵
مهدی مهدوی‌کیا ۱۹۹۶–۲۰۰۹ ۱۳ ۱۱۰ ۰٫۱۲
۱۸ حسن روشن ۱۹۷۴–۱۹۸۰ ۱۲ ۳۸ ۰٫۳۲
بهتاش فریبا ۱۹۷۷–۱۹۸۶ ۱۲ ۱۶ ۰٫۷۵
حمید استیلی ۱۹۹۰–۲۰۰۰ ۱۲ ۸۲ ۰٫۱۵
۲۱ حسین کلانی ۱۹۶۷–۱۹۷۳ ۱۱ ۲۴ ۰٫۴۶
علی پروین ۱۹۷۰–۱۹۸۰ ۱۱ ۷۲ ۰٫۱۵
حسین فرکی ۱۹۷۷–۱۹۸۰ ۱۱ ۲۲ ۰٫۵۰
خداداد عزیزی ۱۹۹۲–۲۰۰۴ ۱۱ ۴۷ ۰٫۲۳
فرهاد مجیدی ۱۹۹۶–۲۰۱۱ ۱۱ ۴۷ ۰٫۲۳
غلامرضا رضایی* ۲۰۰۸–۲۰۱۳ ۱۱ ۵۰ ۰٫۲۵
۲۷ کریم باوی ۱۹۸۶–۱۹۸۹ ۱۰ ۲۳ ۰٫۴۳
صمد مرفاوی ۱۹۸۷–۱۹۹۳ ۱۰ ۲۹ ۰٫۳۵
علی موسوی ۱۹۹۶–۲۰۰۰ ۱۰ ۲۷ ۰٫۳۷
آرش برهانی* ۲۰۰۳–۲۰۰۹ ۱۰ ۳۷ ۰٫۲۷
هادی عقیلی* ۲۰۰۶–۲۰۱۳ ۱۰ ۶۹ ۰٫۱۴
۳۲ حمید درخشان ۱۹۸۰–۱۹۹۳ ۹ ۴۱ ۰٫۲۲
علی‌اصغر مدیرروستا ۱۹۹۰–۱۹۹۸ ۹ ۳۰ ۰٫۳۰
آندرانیک تیموریان* ۲۰۰۵–۰۰۰۰ ۹ ۱۰۱ ۰٫۰۹
۳۵ حمید شیرزادگان ۱۹۵۹–۱۹۶۶ ۸ ۱۴ ۰٫۵۷
عبدالرضا برزگری ۱۹۷۸–۱۹۸۰ ۸ ۱۵ ۰٫۵۳
شاهرخ بیانی ۱۹۸۴–۱۹۹۰ ۸ ۳۰ ۰٫۲۷
محسن گروسی ۱۹۸۹–۱۹۹۷ ۸ ۳۲ ۰٫۲۵
غلامرضا عنایتی* ۲۰۰۲–۲۰۰۸ ۸ ۳۳ ۰٫۲۴
مهرزاد معدنچی ۲۰۰۳–۲۰۱۰ ۸ ۴۱ ۰٫۲۰
مسعود شجاعی* ۲۰۰۴–۰۰۰۰ ۸ ۶۷ ۰٫۱۲
سید جلال حسینی* ۲۰۰۷–۰۰۰۰ ۸ ۱۰۷ ۰٫۰۷
۴۳ غفور جهانی ۱۹۷۴–۱۹۷۸ ۷ ۲۹ ۰٫۲۴
علیرضا منصوریان ۱۹۹۶–۱۹۹۸ ۷ ۴۶ ۰٫۱۵
سیروس دین محمدی ۱۹۹۳–۲۰۰۱ ۷ ۴۴ ۰٫۱۶
اشکان دژآگه* ۲۰۱۲–۰۰۰۰ ۷ ۳۷ ۰٫۱۹
مهدی طارمی* ۲۰۱۵–۰۰۰۰ ۷ ۱۶ ۰٫۴۴

بر اساس داده‌هایی از و و .
* بازیکنی که هنوز بازی می‌کند یا امکان دارد بازی کند.

بیشترین کاپیتانی

تا تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵ بازیکنانی که دارای بیشترین کاپیتانی هستند بدین قرار است:

نام دوران تعداد کاپیتانی
علی دایی ۱۳۷۲–۱۳۸۵ ۷۹
جواد نکونام ۱۳۷۹–۱۳۹۴ ۵۷
احمدرضا عابدزاده ۱۳۶۶–۱۳۷۷ ۳۹
علی پروین ۱۳۴۹–۱۳۵۹ ۳۱
محمد پنجعلی ۱۳۷۰–۱۳۵۷ ۲۷

بیشترین دروازه‌بانی

تا تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵ بازیکنانی که دارای بیشترین دروازه‌بانی هستند بدین قرار است:

# نام دوران بازی تعداد بازی تعداد کلین شیت میانگین کلین شیت
۱ احمدرضا عابدزاده ۱۳۶۶–۱۳۷۷ ۷۷ ۳۷ ۰٫۴۸
۲ سید مهدی رحمتی* ۱۳۸۳–۱۳۹۱ ۷۶ ۳۶ ۰٫۴۷
۳ ابراهیم میرزاپور ۱۳۸۰–۱۳۸۹ ۷۱ ۲۴ ۰٫۳۴
۴ ناصر حجازی ۱۳۴۸–۱۳۵۹ ۵۸ ۲۸ ۰٫۴۸
۵ بهزاد غلامپور ۱۳۶۹–۱۳۷۸ ۲۷ ۱۱ ۰٫۴
۶ عزیز اصلی ۱۳۴۲–۱۳۴۸ ۲۴ ۱۰ ۰٫۴۱
۷ علیرضا حقیقی* ۱۳۹۰–تاکنون ۲۳ ۱۴ ۰٫۶۱
۸ منصور رشیدی ۱۳۵۱–۱۳۶۴ ۲۰ ۱۵ ۰٫۷۵
۸ پرویز برومند ۱۳۷۶–۱۳۸۱ ۲۰ ۱۰ ۰٫۵
۱۰ بهروز سلطانی ۱۳۶۱–۱۳۶۸ ۱۷ ۹ ۰٫۵۲
۱۰ حسن رودباریان* ۱۳۸۵–۱۳۸۶ ۱۷ ۱۰ ۰٫۵۸
۱۲ هادی طباطبایی ۱۳۷۶–۱۳۷۹ ۱۴ ۶ ۰٫۴۲
۱۲ وحید طالبلو* ۱۳۸۴–۱۳۸۸ ۱۴ ۷ ۰٫۵
۱۴ نیما نکیسا ۱۳۷۵–۱۳۷۷ ۱۳ ۶ ۰٫۴۶
۱۵ رحمان احمدی* ۱۳۸۷–۱۳۹۳ ۱۱ ۵ ۰٫۴۵
۱۶ بهرام مودت ۱۳۵۰–۱۳۵۶ ۱۰ ۵ ۰٫۵
۱۷ احمد سجادی ۱۳۶۵–۱۳۶۸ ۸ ۳ ۰٫۳۷
۱۷ علیرضا بیرانوند* ۱۳۹۳–تاکنون ۸ ۷ ۰٫۸۸
۱۹ محمد بیاتی ۱۳۳۷–۱۳۳۸ ۷ ۱ ۰٫۱۴
۱۹ داود فنایی ۱۳۷۹–۱۳۸۱ ۷ ۳ ۰٫۴۲
۲۱ امیر آقاحسینی ۱۳۳۰–۱۳۳۱ ۵ ۳ ۰٫۶
۲۱ سوشا مکانی* ۱۳۹۱–تاکنون ۵ ۴ ۰٫۸

* بازیکنی که هنوز بازی می‌کند یا امکان دارد بازی کند.

بیشترین بازی ملی

توجه: در آمارگیری جدید بازی‌های ملی تنها مسابقات رسمی تیم‌ملی فوتبال یک کشور مقابل تیم‌ملی فوتبال یک کشور دیگر به عنوان بازی ملی محسوب می‌شود و این همان مبنایی است که از سوی فیفا برای ثبت بازی‌های ملی اعلام شده است. این لیست بر این مبنا که مبنای رسمی فیفاست، تنظیم شده است.

تا تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵ بازیکنانی که دارای بیشترین تعداد بازی هستند بدین قرار است:

# نام دوران بازی بازی ملی
۱ جواد نکونام ۲۰۰۰–۲۰۱۵ ۱۵۱
۲ علی دایی ۱۹۹۳–۲۰۰۶ ۱۴۹
۳ علی کریمی ۱۹۹۸–۲۰۱۲ ۱۲۷
۴ مهدی مهدوی‌کیا ۱۹۹۶–۲۰۰۹ ۱۱۰
۵ سید جلال حسینی* ۲۰۰۷ – تاکنون ۱۰۷
۶ آندرانیک تیموریان* ۲۰۰۵ – تاکنون ۱۰۱
۷ کریم باقری ۱۹۹۳–۲۰۱۰ ۸۷
۸ حسین کعبی* ۲۰۰۲–۲۰۱۱ ۸۴
۹ حمید استیلی ۱۹۹۰–۲۰۰۰ ۸۲
۱۰ محمد نصرتی* ۲۰۰۲–۲۰۱۳ ۸۱
۱۱ جواد زرینچه ۱۹۸۷–۲۰۰۰ ۸۰
۱۱ احسان حاجی صفی* ۲۰۰۸ – تاکنون ۸۰
۱۳ احمدرضا عابدزاده ۱۹۸۷–۱۹۹۸ ۷۷
۱۴ علی پروین ۱۹۷۰–۱۹۸۰ ۷۶
۱۴ سید مهدی رحمتی* ۲۰۰۴–۲۰۱۲ ۷۶
۱۶ یحیی گل محمدی ۱۹۹۳–۲۰۰۶ ۷۴
۱۷ علیرضا نیکبخت ۲۰۰۰–۲۰۰۸ ۷۳
۱۸ ابراهیم میرزاپور* ۲۰۰۱–۲۰۱۱ ۷۱
۱۹ هادی عقیلی* ۲۰۰۶–۲۰۱۲ ۶۸
۲۰ مهرداد میناوند ۱۹۹۶–۲۰۰۳ ۶۷
۲۰ مسعود شجاعی* ۲۰۰۴ – تاکنون ۶۷
۲۲ افشین پیروانی ۱۹۹۳–۲۰۰۲ ۶۶
۲۳ پرویز قلیچ خانی ۱۹۶۴–۱۹۷۷ ۶۴
۲۳ نادر محمدخانی ۱۹۸۸–۱۹۹۹ ۶۴
۲۵ محمدرضا خلعتبری* ۲۰۰۸–۲۰۱۴ ۵۹
۲۵ خسرو حیدری* ۲۰۰۷ – تاکنون ۵۹
۲۷ ناصر حجازی ۱۹۶۸–۱۹۸۰ ۵۸
۲۸ ایمان مبعلی* ۲۰۰۱ – تاکنون ۵۷
۲۹ رحمان رضایی ۲۰۰۱–۲۰۰۹ ۵۴
۲۹ کریم انصاری‌فرد* ۲۰۰۹ – تاکنون ۵۴
۳۱ محمد خاکپور ۱۹۸۹–۲۰۰۰ ۵۲

* بازیکنی که هنوز بازی می‌کند یا امکان دارد بازی کند.

بیشترین کارت

تا تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۵ بازیکنانی که دارای بیشترین کارت زرد و قرمز هستند بدین قرار است:

# نام دوران بازی تعداد کارت زرد تعداد کارت قرمز
۱ جواد نکونام ۲۰۰۰–۲۰۱۵ ۲۵ ۱
۲ حسین کعبی* ۲۰۰۲–۲۰۱۱ ۲۴ ۱
۳ آندرانیک تیموریان* ۲۰۰۵–تاکنون ۲۳ ۱
۴ مسعود شجاعی* ۲۰۰۴–تاکنون ۱۳ ۱
۵ علی کریمی ۱۹۹۸–۲۰۱۲ ۱۵
۶ مهدی مهدوی کیا ۱۹۹۶–۲۰۰۹ ۱۰ ۲
۷ علی دایی ۱۹۹۳–۲۰۰۶ ۹ ۲
۸ علیرضا نیکبخت ۲۰۰۰–۲۰۰۸ ۱۱ ۱
۹ محمد نصرتی* ۲۰۰۲–۲۰۱۳ ۱۳
۱۰ کریم باقری ۱۹۹۳–۲۰۱۰ ۱۰ ۱
۱۱ مهرزاد معدنچی ۲۰۰۳–۲۰۱۰ ۱۲
۱۲ یحیی گل محمدی ۱۹۹۳–۲۰۰۶ ۱۱

* بازیکنی که هنوز بازی می‌کند یا امکان دارد بازی کند.

جستارهای وابسته

  • همشهری
  • fifa.com