تولیت
تصویری از تولیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری لومینسانس قهوه‌ای تیره دارد از واژه تولوس اخذ شده است
نام دیگر Thulite
فرمول شیمیایی
ترکیب شیمیایی نا محلول در اسیدها و دارای تخلخل‌های توده‌ای سیاه رنگ است. CaO:۲۴٫۶۹٪ Al2O۳:۳۳٫۶۶٪ SiO۲:۳۹٫۶۸٪ H2O:۱٫۹۷٪ و ادخال‌های Fe,Mn,Cr,Ti,K,Na,V تولیت)
رده بندی سیلیکات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشوری
شکل ظاهری بلوری - آگرگات شعاعی - فشرده کمیاب است و بیشتر در به طور محلی در نروژ، روسیه، آمریکا، نامبیا، استرالیا و گروئنلند
رنگ آبی - خاکستری سیاه - قرمز - قهوه‌ای (شبیه تولیت) - صورتی (شبیه
رنگ خاکه سیاه (شبیه تانزانیت)
سختی موس ۶-۶٫۵
وزن مخصوص ۳٫۲-۳٫۴
رخ ضعیف - مطابق با سطح
جلا شیشه‌ای - صدفی
شکستگی نامنظم
شفافیت شفاف - نیمه کدر- غیر شفاف
خاصیت مغناطیسی ندارد
پاراژنز خواص نوری - واکنش‌های شیمیایی-اشعه Xپامپله ایت- آمفیبول- اپیدوت- وزوویانیت- کوارتز- گارنت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل دگرگونی مجاورتی
محل پیدایش نروژ

تولیت (به انگلیسی: Thulite) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و لومینسانس قهوه‌ای تیره دارد از واژه تولوس اخذ شده است نا محلول در اسیدها و دارای تخلخل‌های توده‌ای سیاه رنگ است. CaO:۲۴٫۶۹٪ Al2O۳:۳۳٫۶۶٪ SiO۲:۳۹٫۶۸٪ H2O:۱٫۹۷٪ و ادخال‌های Fe,Mn,Cr,Ti,K,Na,V تولیت) برای اولین بار در نروژ کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری، رنگ: آبی - خاکستری سیاه - قرمز - قهوه‌ای (شبیه تولیت) - صورتی (شبیه، شفافیت: شفاف - نیمه کدر- غیر شفاف، شکستگی: نامنظم، جلا: شیشه‌ای - صدفی، رخ: ضعیف - مطابق با سطح، سیستم تبلور: ارترومبیک و در رده‌بندی سیلیکات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن دگرگونی مجاورتی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن خواص نوری - واکنش‌های شیمیایی-اشعه Xپامپله ایت- آمفیبول- اپیدوت- وزوویانیت- کوارتز- گارنت است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات شعاعی - فشرده کمیاب است و بیشتر در به طور محلی در نروژ، روسیه، آمریکا، نامبیا، استرالیا و گروئنلند یافت می‌شود.

جستارهای وابسته

منبع