نشان بنیاد فردوسی

بنیاد فردوسی یک سازمان مردم‌نهاد است که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۴ با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایران بنیان‌گذاری شده است. این بنیاد دارای دو دفتر در شهرهای تهران و مشهد است.

دستاوردهای بنیاد

جشن هزارهٔ شاهنامه در یونسکو، پاریس - فرانسه
  • ثبت هزارهٔ پایان سرایش شاهنامه در فهرست مفاخر و رویدادهای علمی، فرهنگی و هنری سال ۲۰۱۱ – ۲۰۱۰ میلادی سازمان یونسکو انجام گرفته است. این رویداد نخستین ثبت بر پایهٔ هجری خورشیدی در سازمان یونسکو است. پیشنهاد بنیاد فردوسی برای ثبت رویداد هزارهٔ سرایش شاهنامه در سی و پنجمین کنفرانس عمومی یونسکو با اقبال ۱۹۲ کشور عضو این سازمان مواجه شد.
  • تدوین پروندهٔ ثبت جهانی نقالی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بنیاد فردوسی، خانهٔ تاتر و مرکز هنرهای نمایشی کشور ایران انجام پذیرفته است. ثبت پروندهٔ «نقالی» در ششمین اجلاس میراث معنوی ناملموس یونسکو در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱ به ثبت جهانی رسید.
  • راه‌اندازی «جایزهٔ آقابزرگ» برای نکوداشت شاهنامه‌پژوهان و فردوسی‌شناسان انجام گرفته است. این جایزه به نام حسین آقابزرگ از اعضای امنای بنیاد فردوسی که در ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ درگذشته، نامگذاری شده‌است.
  • بنیاد فردوسی پس از بستن تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و اجرایی با فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای ایران توانسته است، فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای را در ایران و جهان به گونه فرهنگی هنری معرفی نماید. به همین منظور بنیاد فردوسی به عنوان برترین سازمان مردم‌نهاد ایران در زمینهٔ ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای معرفی شده است.

پیشینهٔ همکاری‌های برون‌مرزی بنیاد

سردیس فردوسی، ساختهٔ افشین اسفندیاری
پوستر نمایشگاه عکس زورخانه در خانهٔ فرهنگ ایران - پاریس، فرانسه

از همکاری‌های برون‌مرزی بنیاد فردوسی می‌توان به برپایی همایش‌ها و نمایشگاه‌های زیر اشاره داشت:

پیشینهٔ همکاری‌های فرهنگی بنیاد

از همکاری‌های فرهنگی بنیاد فردوسی می‌توان به ویژه‌برنامه‌های زیر اشاره داشت:

جستارهای وابسته