گسترش فولاد
Gostyfooladlogo.gif
نام کامل باشگاه باشگاه فوتبال گسترش فولاد تبریز
لقب(ها) گؤی پولاد٬ماوی
نام غیررسمی فولادگستر
تاریخ تأسیس ۱۳۸۷
نام ورزشگاه ورزشگاه بنیان دیزل تبریز
(گنجایش: ۱۲٫۰۰۰)
مالک محمدرضا زنوزی مطلق
مدیرعامل هوشنگ نصیرزاده
مربی کرواسی لوکا بوناچیچ
لیگ لیگ برتر فوتبال ایران
۹۵–۱۳۹۴ ۹
وب‌گاه
افتخارات نایب‌قهرمانی جام حذفی (۱)
Team colours
Kit body yellowstripes.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم
Soccerball current event.svg فصل جاری

باشگاه فوتبال گسترش فولاد تبریز که پیش از این با نام فولادگستر شناخته می‌شد، یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر تبریز است که در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران حضور دارد.

این باشگاه در سال ۱۳۸۷ تأسیس شده‌است. گسترش فولاد، یکی از معدود باشگاه‌های بخش خصوصی ایران بوده و محمدرضا زنوزی مطلق، مالک آن است و به هیچ سازمان، ارگان، شرکت و نهاد دولتی وابسته نیست. این باشگاه یکی از پرامکانات‌ترین باشگاه‌های فوتبال ایران به حساب می‌آید که علاوه برداشتن استادیوم اختصاصی استاندارد، از چند زمین چمن نیز بهره می‌برد. امید نمازی، مربی تیم ملی فوتبال ایران، در بازدید از امکانات باشگاه گسترش فولاد، عنوان کرده است که حتی تیم ملی نیز امکانات گسترش فولاد را در اختیار ندارد.

باشگاه گسترش فولاد، علاوه بر فوتبال، در رشته فوتسال نیز در رده‌های نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان دارای تیم است. این باشگاه همچنین در رشته‌های والیبال نشسته، تکواندو، بدمینتون و ورزش سه‌گانه نیز فعالیت می‌کند.

تاریخچه

باشگاه گسترش فولاد تبریز در نخستین سال تأسیس خود، با قهرمانی در لیگ استان آذربایجان شرقی، به لیگ دسته ۳ صعود کرد. در رقابت‌های دسته سوم ۸۸–۱۳۸۷، پس از کسب رتبه نخست راهی دسته دوم شد. این باشگاه در سال ۱۳۸۸ زمانی که تیم نیروی زمینی تهران دچار مشکلات مالی شده بود، امتیاز این تیم را در لیگ دسته اول خریداری کرد.

جام حذفی

این باشگاه در فصل ۸۹–۱۳۸۸ در اولین دوره حضور خود در لیگ آزادگان دسته اول، نتایج متوسطی کسب کرده بود؛ اما در جام حذفی همان فصل به نتایج خیره‌کننده‌ای دست یافت. گسترش فولاد تبریز در نیمه‌نهایی جام حذفی با برتری ۲–۰ برابر تیم لیگ برتری ذوب آهن اصفهان، به دیدار پایانی راه پیدا کرد. این برای نخستین بار پس از ۱۶ سال بود که یک تیم خارج از سطح اول فوتبال ایران به فینال جام حذفی صعود می‌کرد.

گسترش، در دیدار فینال روبروی تیم پرسپولیس تهران قرار گرفت؛ اما در دیدار رفت در ورزشگاه یادگار امام تبریز، با تک گل شیث رضایی بازی رفت را با نتیجه ۱–۰ و بازی برگشت را نیز در ورزشگاه آزادی تهران، با حساب ۱–۳ برابر پرسپولیس واگذار کرد. در مجموع دو دیدار، باخت با نتیجه ۱ به ۴ مانع از قهرمانی گسترش فولاد در جام حذفی ۸۹–۱۳۸۸ شد.

در راه لیگ برتر

این تیم در لیگ دسته اول ۹۰–۱۳۸۹ با مربی‌گری لوکا بوناچیچ و مدیریت فنی ناصر حجازی، در آستانه صعود به لیگ برتر قرار داشت؛ اما در نهایت به خاطر تفاضل گل کمتر به عنوان سومی، رسیدند. مسئولان باشگاه در آن سال، با انتشار مستندات و مدارکی، مدعی شدند، که قرارداد یکی از بازیکنان خارجی نساجی مازندران (دیوید ویکروم)، به صورت غیرقانونی ثبت شده و با توجه به بازی این بازیکن در مقابل گسترش فولاد، ۳ امتیاز بازی با نساجی، بایستی به گسترش داده می‌شد که در این صورت، گسترش فولاد با ۵۰ امتیاز و صدرنشینی در گروه خود به صورت مستقیم، راهی لیگ برتر می‌شد. با این حال، مسئولان کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، این ادعا را نپذیرفتند. مجتبی شریفی رئیس وقت کمیته انضباطی در مصاحبه‌ای تلویزیونی در این مورد گفته‌بود: «با مستندات موجود در پرونده تا زمان مسئولیت خودم، رای به نفع گسترش فولاد تبریز بود. پرونده برای صدور رای نهایی کامل شده بود که به مکه معظمه مشرف شدم. به همکاران در کمیته انضباطی هم گفتم که حکم پرونده صادر نشود تا برگردم. در بازگشت از حج عمره، دریافتم که در زمان غیبت بنده رای داده‌اند.»

در نهایت مسئولان باشگاه با استخدام یک وکیل اتریشی، شکایت خود را از طریق فیفا پیگیری کردند. ناصر حجازی، مدیر فنی وقت باشگاه نیز برای دفاع از حق گسترش فولاد به کمیته انضباطی رفته بود. مسئولان باشگاه، تهدید کرده بودند که در صورت عدم اختصاص ۲ امتیاز بازی با نساجی در مسابقات لیگ آزادگان فصل بعد، شرکت نخواهند کرد. سرانجام مدیران گسترش فولاد، از ادامه پیگیری پرونده صرف نظر کرده و در مسابقات لیگ آزادگان سال بعد نیز حاضر شدند.

این تیم در لیگ آزادگان ۹۲–۱۳۹۱ با سرمربی‌گری رسول خطیبی و با بازیکنان جوان و بومی، در فاصله ۳ هفته مانده تا پایان فصل، با کسب مقام نخست گروه خود، به لیگ برتر صعود کرد.

عملکرد

تیم گسترش فولاد در سال ۱۳۹۴.
فصل لیگ رتبه جام حذفی توضیحات
۱۳۸۷ لیگ استانی ۱ صعود
۸۸–۱۳۸۷ دسته ۳ ۱ صعود
۸۹–۱۳۸۸ لیگ آزادگان ۸ نایب‌قهرمان خرید امتیاز نیروی زمینی
۹۰–۱۳۸۹ لیگ آزادگان ۳ دور سوم
۹۱–۱۳۹۰ لیگ آزادگان ۹ ۱/۱۶ نهایی
۹۲–۱۳۹۱ لیگ آزادگان ۱ صعود
۹۳–۱۳۹۲ لیگ برتر ۱۰ ۱/۸ نهایی
۹۴–۱۳۹۳ لیگ برتر ۱۱
۹۵–۱۳۹۴ لیگ برتر

مالک باشگاه

در حالی که بنا به دلایلی همچون فضای نامساعد کسب و کار در فوتبال ایران، عدم رعایت قانون کپی‌رایت، سوء استفاده از پیراهن‌های ورزشی تیم‌ها، عدم بازگشت سرمایه به دلیل تعلق نگرفتن حق پخش تلویزیونی و نامعلوم بودن درآمدهای حاصل از بلیت‌فروشی، تمایل چندانی برای سرمایه‌گذاری در عرصه فوتبال از سوی بخش‌های خصوصی ایران دیده نمی‌شود، باشگاه گسترش فولاد تبریز جزو معدود باشگاه‌هایی است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

محمدرضا زنوزی مطلق مالک گسترش فولاد، در مصاحبه‌ای در مورد برنامه خود برای درآمدزایی از این باشگاه گفته است:

«ما روزی که وارد فوتبال شدیم، نگران کپی رایت، بلیت‌فروشی و حق پخش تلویزیونی نبودیم… ما تمرکزمان روی این منابع جزیی درآمد نیست و ایده‌ها و روش‌های دیگری برای درآمدزایی داریم. گسترش فولاد با هدف سودآوری، برندینگ و ایفای مسوولیت اجتماعی وارد فوتبال شد و از همان روز اول نگاه‌مان بر این محور بود که اگر سودآوری نباشد، حرکت‌های بعدی باطل است و بی‌نتیجه می‌ماند… بیش از ۲۰ باشگاه موفق فوتبال در ۵ قاره را مورد بررسی و آنالیز قرار دادیم و شیوه‌های درآمدزایی آن‌ها را که قابل مدل‌سازی در فضای ایران است، استخراج کردیم. خوشبختانه مدل استخراجی ما، سودآوری نشان داد و برداشت‌ها و دریافت‌های اولیه ما نیز نشان دهنده درستی این مدل استخراجی در عرصه خصوصی‌سازی و اقتصاد فوتبال بود… ما حوزه‌های سودآوری خود را در فعالیت‌هایی تعریف کرده‌ایم که قوانین جاری کشور و دولت از آن‌ها حمایت قاطع و شفاف می‌کنند؛ بنابراین با آزمون و خطا حرکت نمی‌کنیم… من برای لباس و پول بلیت برنامه ندارم، من برای درصد قابل‌توجهی از مخارج کالایی و خدماتی هواداران آینده گسترش فولاد تبریز برنامه‌ریزی کرده‌ام که در آینده شاهد آن‌ها خواهیم بود.»

امکانات باشگاه

باشگاه گسترش فولاد تبریز، یکی از پرامکانات‌ترین و مجهزترین باشگاه‌های ایران به حساب می‌آید. امید نمازی، مربی تیم ملی فوتبال ایران پس از بازدید از امکانات این مجموعه، امکانات گسترش فولاد را در سطح بسیار خوب ارزیابی کرده و گفته‌است که حتی تیم ملی نیز چنین امکاناتی در اختیار ندارد. او همچنین از احتمال برگزاری اردوهای تیم ملی در کمپ باشگاه خبر داده است. مارکار آقاجانیان، دیگر دستیار سرمربی تیم ملی نیز، در این بازدید عنوان کرده که تاکنون در ایران، مجموعه‌ای مشابه این ندیده و امکانات و برنامه‌های این باشگاه فراتر از استانداردهای آسیا است.

ورزشگاه

باشگاه گسترش فولاد، دارای ورزشگاه اختصاصی ۱۲٫۰۰۰ نفری است که دارای امکاناتی همچون دو زمین چمن طبیعی برای برگزاری مسابقات رسمی و انجام تمرین، رختکن ویژه تیم‌های میزبان و میهمان با سرویس‌های بهداشتی و دوش حمام، اتاق ویژه داوران و اتاق پزشکان با تجهیزات کامل، اتاق فرمان، اتاق مدیریت، جایگاه مخصوص میهمانان ویژه، اتاق ویژه تصویربرداران، اتاق تست دوپینگ، اتاق ناظر داوری، نمازخانه، اتاق گزارشگر تلویزیونی و رادیویی، اتاق ویژه خبرنگاران و رسانه‌ها، امکانات ارسال خبر، سالن کنفرانس مطبوعاتی، جاده اختصاصی اتوموبیل، پارکینگ اختصاصی جداگانه برای تماشاگران و مسئولان تیم‌ها و دوربین‌های مداربسته می‌باشد.

مسئولان باشگاه، قصد دارند با رفع ایرادات جزئی این ورزشگاه، نظیر نصب اسکوربورد و نورافکن، گواهی استادیوم درجه A را از نظر ضوابط و مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای این ورزشگاه کسب کنند. همچنین، مدیران گسترش فولاد قصد دارند با الگوبرداری از ورزشگاه آلیانتس آرنا، اقدام به ساخت جکوزی در رختکن‌های ورزشگاه اختصاصی خود کنند. ساخت یک هتل مجهز در نزدیکی ورزشگاه اختصاصی گسترش فولاد نیز، از دیگر برنامه‌های مسئولان این باشگاه است.

افزون بر این، مسئولان باشگاه گسترش فولاد قصد دارند، در آینده، یک ورزشگاه ۴۰٫۰۰۰ نفری دیگر را در شهرک خاوران تبریز احداث کنند که مقدمات این کار را از جمله خرید زمین و طراحی، انجام داده‌اند. نقشه این ورزشگاه به شکلی تهیه شده که شباهت فراوانی به ورزشگاه‌های اروپایی داشته و با امکانات پیشرفته و استفاده از آخرین متدهای روز دنیا احداث خواهد شد.

اسپانسر

گسترش فولاد شرکت اسپانیایی کلمه را به عنوان سازنده البسه‌های خود انتخاب کرده است. این شرکت از سال ۱۹۹۴ تا سال ۱۹۹۸ سازنده لباس‌های باشگاه فوتبال رئال مادرید بوده و همچنین سازنده البسه تیم ملی فوتبال امارات متحده عربی از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۰ بوده و نیز تیم ملی فوتبال کویت از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۲ بود و نیز تیم‌های ملی سورینام و کنیا بود، همچنین تعداد زیادی از تیم‌های اسپانیایی به خصوص لوانته و الچه و … بوده است.

پخش زنده

برای نخستین بار در ایران، بازی‌های این باشگاه به صورت وب کست و از طریق وب‌گاه رسمی باشگاه پخش زنده می‌شود. وب کست، تلفیقی از عکس و فیلم بوده و می‌توان با مراجعه به ، بازی‌های این تیم را در کنار دیدن عکس‌های حساس بازی از طریق مدیا نیز دنبال کرد.

بازیکنان کنونی

فهرست بازیکنان باشگاه فوتبال گسترش فولاد تبریز در فصل ۹۳–۱۳۹۲ به شرح زیر است.

شماره نقش بازیکن
۱ برزیل دروازه‌بان فرناندو خسوس
۲ ایران مدافع علی ملایی
۳ ایران مدافع مهران فرضیات
۴ ایران هافبک بابک حاتمی
۵ ایران هافبک سعید مهدی‌پور
۶ ایران هافبک یوسف سیدی Captain sports.svg
۷ برزیل مهاجم لوسیانو پریرا
۸ ایران هافبک مسعود ابراهیم‌زاده
۱۰ ایران مهاجم محمد امین درویشی
۱۱ برزیل هافبک مگنو باتیستا
۱۲ ایران هافبک احمد امیرکامدار
۱۳ ایران مدافع امیر تیزرو
شماره نقش بازیکن
۱۴ ایران مهاجم بهزاد ذبیحی
۱۵ ایران مدافع محمود خمیسی
۱۶ ایران هافبک علیرضا نقی‌زاده
۱۷ ایران هافبک محمدرضا زینال‌خیری
۲۰ ایران مدافع سید مرتضی محفوظی
۲۳ ایران هافبک رسول پیرزاده
۲۸ ایران مهاجم علی یونسی
۳۰ پرو مدافع دیگو چاواری
۳۱ ایران مدافع بهنام داداش‌وند
۳۳ ایران دروازه‌بان محمد ناصری
۴۰ ایران هافبک سعید آقایی

بازیکنان مشهور

مربیان

کادر فنی کنونی

سمت نام
سرمربی ایران فراز کمالوند
دستیار و مشاور ایران حسین خطیبی
دستیار مربی ایران یونس باهنر
دستیار مربی ایران یوسف بخشی‌زاده
مربی دروازه‌بان‌ها ایران داریوش اسفندیاری
مربی بدنسازی ایران سعید آلوسی
آنالیزور ایران بهزاد بشتایم
مسئول آکادمی ایران فضل‌الله امیرغیاثوند
فیزیوتراپ ایران هومن ثابت
ماساژور ایران سعید صادقی
مدیر تیم ایران عبدالرزاق میرآب
تدارکات ایران علیرضا رهبردوست

سرمربیان گذشته

نام ملیت سال
حسین خطیبی ایران ۸۸–۱۳۸۷
فرهاد کاظمی ایران ۸۹–۱۳۸۸
فیروز کریمی ایران ۱۳۸۹
حسین خطیبی ایران ۱۳۸۹
لوکا بوناچیچ کرواسی ۹۰–۱۳۸۹
نادر دست‌نشان ایران ۱۳۹۰
انگین فیرات ترکیه ۱۳۹۰
محمدحسین ضیایی ایران ۱۳۹۰
هادی برگی‌زر ایران ۹۱–۱۳۹۰
رسول خطیبی ایران ۱۳۹۲–۱۳۹۱
مهدی تارتار ایران ۱۳۹۳–۱۳۹۲
فراز کمالوند ایران ۱۳۹۳-

مدیران

مدیران کنونی باشگاه

سمت نام
مالک ایران محمدرضا زنوزی مطلق
رئیس هیئت مدیره ایران حمید حسین‌زاده
مدیر عامل ایران غلامرضا سمندر
قائم‌مقام باشگاه ایران جمشید خطیبی
مدیر رسانه‌ای ایران علی اکبرزاده
مدیر آکادمی ایران کاوه سلامی

مدیران گذشته باشگاه

نام سال‌ها
ایران غلامرضا سمندر ۸۹–۱۳۸۷
ایران محمدمهدی دادرس (موقت) ۱۳۸۹
ایران غلامرضا سمندر ۹۶–۱۳۸۹
ایران هوشنگ نصیرزاده –۱۳۹۶

افتخارات

جستارهای وابسته