صبای قم
Sabaqomnew.gif
نام کامل باشگاه باشگاه فوتبال صبای قم
نام ورزشگاه یادگار امام
قم
(گنجایش: ۱۰٬۶۱۰ نفر)
مدیرعامل محمدرضا کشوری‌فرد
مربی اسماعیل اسماعیلی
لیگ لیگ آزادگان
۱۳۹۶–۱۳۹۵ ۱۵ (لیگ برتر، سقوط)
وب‌گاه
Kit left arm whitelines.png
Team colours
Kit body whitestripes.png
Team colours
Kit right arm whitelines.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm black stripes.png
Team colours
Kit body blackstripes.png
Team colours
Kit right arm black stripes.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فوتبال صبای قم یکی از باشگاه‌های فوتبال ایران است که در سال۱۳۸۰ توسط شیخ علی صدوق

شرکت باتری‌سازی نیرو که وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است تأسیس شد.

این تیم در گذشته با نام مهمات سازی ارتش به بازی در لیگ‌های دسته‌های پایین‌تر ایران می‌پرداخت که در سال ۱۳۸۰ با خرید امتیاز باشگاه صنام به دسته اول لیگ آزادگان ایران آمد و بعد از یک سال به لیگ برتر صعود کرد. این تیم در هفته پایانی فصل ۱۳۹۶–۱۳۹۵ با باخت مقابل استقلال خوزستان به لیگ آزادگان ایران سقوط کرد.

در سال ۱۳۸۷ باشگاه از تهران به قم منتقل شد و از فصل ۱۳۸۸–۱۳۸۷ بازی‌های صبا در ورزشگاه یادگار امام قم برگزار می‌گردد. گنجایش ورزشگاه یادگار امام قم ۱۰ هزار نفر است. این ورزشگاه یک ورزشگاه چند منظوره می‌باشد. استفاده اصلی این ورزشگاه بازیهای فوتبال است ولی این استادیوم از پیست دو و میدانی ۸ خط با رویه تارتان نیز برخوردار است. این ورزشگاه از جمله زیباترین و مجهزترین ورزشگاه‌های ایران است. کیفیت چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) قم قابل رقابت با ورزشگاه آزادی است. این ورزشگاه در حال حاضر ورزشگاه خانگی تیم فوتبال صبای قم در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران است. این تیم از زمانی که به قم آمد نام خود را از صبا باتری به صبای قم تغییر داد.

موفقیت‌های کسب شده صبای قم در فوتبال ایران

موفقیت‌های تیم فوتبال صبای قم در طول نه سال حضور در لیگ برتر به شرح زیر می‌باشد

قهرمان جام حذفی فوتبال ایران ۸۴–۱۳۸۳

در این دوره از مسابقات دو تیم صبا و ابومسلم خراسان با پشت سر گذاشتن حریفان خود به فینال هجدهمین دوره جام حذفی فوتبال ایران رسیدند. دیدار رفت ۲ تیم صبا و ابومسلم در ورزشگاه صباشهر به میزبانی تیم فوتبال صبا انجام شد و دو تیم به تساوی ۱–۱ رضایت دادند در حالی که در این دیدار حساس و نفس گیر سعید دقیقی برای تیم صبا و محمدرضا خلعتبری برای تیم ابومسلم مشهد گلزنی کردند. بر اساس برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال، دیدار برگشت این ۲ تیم در ورزشگاه ثامن الائمه مشهد و به میزبانی تیم ابومسلم خراسان انجام شد که در این مسابقه هم دو تیم به نتیجهٔ مساوی ۱–۱ رسیدند. فریدون فضلی برای تیم ابومسلم و روبرت مارکوسی برای تیم صبا گلزنی کردند. با این نتایج ۲ تیم در مجموع دو بازی رفت و برگشت به نتیجهٔ ۲–۲ رسیدند و برای تعیین قهرمان هجدهمین دوره جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور، کار به وقت اضافه کشیده شد که در دو وقت اضافهٔ ۱۵ دقیقه‌ای هم دروازه‌ها بسته ماند تا کار به ضربات پنالتی بکشد. در ضربات پنالتی علی دایی، سهراب بختیاری‌زاده، محمد نوازی و سعید دقیقی از تیم صبا و مجتبی جباری و آندرانیک تیموریان از تیم ابومسلم مشهد توانستند پنالتی‌های خود را به گل تبدیل کنند اما پنالتی‌های فریدون فضلی و محمدرضا ناصحی از ابومسلم تبدیل به گل نشد. در نهایت این تیم صبا بود که موفق شد در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ پیروز شود و عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات جام حذفی را بدست آورد. تیم فوتبال صبای قم در فینال مسابقات جام حذفی ۸۶—۱۳۸۵ در مقابل سپاهان اصفهان با نتیجه ۴ بر ۰ در مجموع دو بازی شکست خورد و عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.

قهرمان سوپر جام ایران

تیم فوتبال صبای قم به عنوان مدافع عنوان قهرمانی جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور در دیدار سوپر جام فوتبال ایران در سال ۸۴–۱۳۸۳ به میزبانی ورزشگاه شهید دستگردی تهران به مصاف قهرمان لیگ برتر فوتبال یعنی فولاد خوزستان رفت و در پایان با درخشش علی دایی توانست حریف خود را با حساب چهار بر یک مغلوب کرده و فاتح سوپر جام فوتبال ایران لقب بگیرد.

قهرمان جام شهدا ایران

تیم فوتبال صبای قم در فینال مسابقات جام شهدا سال ۹۵–۱۳۹۴ با نمایش یک بازی محکم پرسپولیس را در شهر قدس شکست داد و به قهرمانی جام شهدا رسید

حضور در لیگ قهرمانان آسیا

تیم صبای قم ۲ بار موفق به حضور در لیگ قهرمانان آسیا شده است.

به این ترتیب تیم فوتبال صبای قم در طول نه سال حضور در لیگ برتر، موفق به کسب یک مقام چهارمی، یک مقام سومی، قهرمانی در یک دوره جام حذفی در سال جام حذفی فوتبال ایران ۸۴–۱۳۸۳ و قهرمان سوپر جام فوتبال ایران شده‌است.

سقوط به دسته اول

در فصل شانزدهم ۱۳۹۵–۱۳۹۶ با هدایت صمد مرفاوی علی رقم شانس زیادی که برای بقا داشت موفق نشد و سقوط کرد.

فعالیت‌های ورزشی باشگاه صبای قم

باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم در حال حاضر در رشته‌های فوتبال، هندبال و کشتی فرنگی دارای نماینده در لیگ‌های برتر این چهار رشته ورزشی است. تیم‌های تحت پوشش این باشگاه عبارت اند از:

  • تیم فوتبال بزرگسالان صبای قم (لیگ آزادگان🇮🇷)
  • تیم فوتبال امید صبای قم (لیگ برتر)
  • تیم فوتبال جوانان صبای قم (لیگ دسته اول)
  • تیم فوتبال نوجوانان صبای قم (لیگ برتر)
  • تیم فوتسال صبای قم (لیگ برتر)
  • تیم کشتی فرنگی صبای قم (لیگ برتر)
  • تیم هندبال صبای قم (لیگ برتر)
  • تیم کاراته صبای قم (لیگ برتر)

بازیکنان کنونی

فهرست بازیکنان باشگاه فوتبال صبای قم در فصل ۹۶–۱۳۹۵ به شرح زیر است.

شماره نقش بازیکن
۳ ایران مدافع پوریا سیف‌پناهی
۵ ایران هافبک قاسم دهنوی
۶ ایران هافبک سید مهدی حسینی
۹ ایران مهاجم منصور تنهایی
شماره نقش بازیکن
۱۷ ایران هافبک محسن کرمی
۲۰ ایران مهاجم می‌رهانی هاشمی
۲۳ ایران مدافع حمید دیوسالار
۷۵ ایران هافبک محمد بایوج رضایی

مربیان گذشته

ناصر بختیاری زاد