سپاهان
Sepahan New Logo.svg
نام کامل باشگاه باشگاه فوتبال فولاد مبارکه سپاهان
لقب(ها) طوفان زرد آسیا
طلایی‌پوشان اصفهان
زرد طلایی
شیرهای زرد
تاریخ تأسیس مهر ۱۳۳۲ (۶۳ سال قبل)
نام ورزشگاه ورزشگاه نقش جهان
اصفهان، ایران
(گنجایش: ۷۵٬۰۰۰ نفر)
مالک مجتمع فولاد مبارکه
مدیرعامل ایران محسن طاهری
سرمربی کرواسی زلاتکو کرانچار
لیگ لیگ برتر فوتبال ایران
۹۶–۱۳۹۵ لیگ برتر فوتبال ایران، پنجم
وب‌گاه
Kit left arm navyshoulders.png
Team colours
Kit body Sepahanfirstkit.png
Team colours
Kit right arm navyshoulders.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks band black.png
Team colours
لباس اول
Kit left arm navyshoulders.png
Team colours
Kit body Sepahansecondkit.png
Team colours
Kit right arm navyshoulders.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks band black.png
Team colours
لباس دوم
Kit left arm goldshoulders.png
Team colours
Kit body Sepahanthirdkit.png
Team colours
Kit right arm goldshoulders.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks band white.png
Team colours
لباس سوم
Soccerball current event.svg فصل جاری

باشگاه فوتبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان که به طور خلاصه با نام سپاهان شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال پرهوادار ایرانی است که در شهر اصفهان پایه‌گذاری شده‌است. این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس) حضور دارد. مالک این باشگاه، مجتمع فولاد مبارکه است.

سپاهان پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر ایران با پنج مقام قهرمانی در دوره‌های دوم، نهم، دهم، یازدهم و چهاردهم است و اولین تیم ایرانی است که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده و تنها تیمی از ایران است که به جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی راه یافت. این تیم پرافتخارترین تیم دههٔ ۱۳۸۰ فوتبال ایران و اولین و تنها باشگاهی است که توانست در فصل ۹۱-۱۳۹۰ برای دومین بار پیاپی از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند و برای سومین سال متوالی قهرمان شود. سپاهان با این سه قهرمانی پیاپی، تنها تیمی است که توانسته در تاریخ لیگ فوتبال ایران سه بار متوالی قهرمان شود.

سپاهان در ایران به عنوان باشگاهی با ثبات، ساختار و سازماندهی مناسب، منظم و اصولی شناخته شده است و با قهرمانی در فصل ۸۲-۱۳۸۱ به عنوان اولین قهرمان غیر تهرانی در تاریخ لیگ فوتبال ایران به سلطهٔ دو تیم استقلال و پرسپولیس پایان داد.

محتویات

تاریخچه

تیم شاهین اصفهان - ۱۳۴۲

دهه ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰

این باشگاه در اواخر مهر ماه سال ۱۳۳۲ توسط محمود حریری بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و شاهین تهران تأسیس شد.

ابتدا نام باشگاه «شاهین» انتخاب شد چون شعبه‌ای از باشگاه فوتبال شاهین تهران بود و با الگوبرداری از این باشگاه بنیانگذاری شده بود. این تیم در سال ۱۳۴۲ به عنوان نمایندهٔ اصفهان و در قالب تیم منتخب اصفهان جهت شرکت در مسابقات قهرمانی ایران به تهران آمد و بعد از تساوی ۱-۱ با تیم منتخب تهران، قهرمان شد. در تیر ماه سال ۱۳۴۶ باشگاه شاهین تهران منحل شد و شاهین اصفهان برای جلوگیری از انحلال مجبور به تغییر نام شد و نام «سپاهان» را که از نام‌های قدیمی شهر اصفهان بود برگزید و تا سال ۱۳۵۰ چهارده بار قهرمان باشگاه‌های اصفهان شد.

بازیکنان سپاهان در بازی مقابل هما در جام تخت جمشید - ۱۳۵۳

دهه ۱۳۵۰

این تیم در سال ۱۳۵۰ به عنوان نمایندهٔ اصفهان در مسابقات انتخابی لیگ شرکت کرد. پس از غلبه بر استقلال اهواز توانست جواز صعود به جام منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰ که بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران در سال ۱۳۵۰ بود را کسب کند و در میان هشت تیم این لیگ، پنجم شد. در سال ۱۳۵۱ عازم اولین سفر خارجی شد و در تورنمنت چلنج شیپ هند به مقام نایب قهرمانی رسید. برای شرکت در لیگ تخت جمشید، تیم ذوب‌آهن اصفهان به دلیل برخورداری از امکانات بیشتر برای این لیگ انتخاب گردید و آن‌ها مجبور به حضور در لیگ دو شدند و در نهایت قهرمان لیگ دو شدند و وارد مسابقات جام تخت جمشید شدند. آن‌ها در چهار دورهٔ متوالی (۱۳۵۳ - ۱۳۵۴ - ۱۳۵۵ - ۱۳۵۶) در جام تخت جمشید حضور داشتند. اولین مسابقهٔ سپاهان در جام تخت جمشید، در هفتهٔ اول جام تخت جمشید ۱۳۵۳ در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۵۲ مقابل تیم آب و برق خوزستان در اصفهان و در حضور حدود هفت هزار تماشاگر انجام شد که با نتیجهٔ صفر-صفر به تساوی انجامید. آخرین مسابقهٔ سپاهان در جام تخت جمشید در هفتهٔ سی‌ام جام تخت جمشید ۱۳۵۶ در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۵۶ مقابل تیم تاج تهران در ورزشگاه امجدیه تهران و در حضور بیش از پانزده هزار تماشاگر به انجام رسید که با نتیجهٔ یک-صفر به سود سپاهان خاتمه یافت.

تیم فولاد مبارکه سپاهان - ۱۳۷۹

دهه ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰

در سال ۱۳۶۱، محمود حریری امتیاز باشگاه سپاهان را به مسعود تابش واگذار کرد. در دههٔ ۱۳۶۰ زیر سایهٔ تیم تازه ظهور کردهٔ تام اصفهان بودند و در این مدت مسعود تابش رهبری تیم را به عهده داشت. با شروع مسابقات لیگ آن‌ها یکی از تیم‌های همیشه حاضر در لیگ بودند. فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی باشگاه تا اواخر سال ۱۳۷۱ ادامه داشت تا اینکه به دلیل شرایط اقتصادی بوجود آمده و با در نظر گرفتن مصالح باشگاه که در اصل بر حفظ نام سپاهان بود، از اوایل سال ۱۳۷۲ این باشگاه تحت حمایت و مدیریت کارخانه سیمان سپاهان قرار گرفت و با نام باشگاه فرهنگی ورزشی «سیمان سپاهان» به فعالیت خود ادامه داد. در این سال‌ها کارخانه سیمان سپاهان حمایت مالی از تیم را به عهده گرفت و تا سال ۱۳۷۹ این حمایت ادامه یافت. تغییر شرایط اقتصادی کشور و عرضه شدن سهام کارخانه سیمان سپاهان در بورس سهام و عدم تمایل سهامداران جدید این کارخانه به باشگاه‌داری سبب گردید تا در تابستان سال ۱۳۷۹ امتیاز باشگاه به مجتمع فولاد مبارکه واگذار گردد و نام باشگاه به «فولاد مبارکه سپاهان» تغییر کرد.

دهه ۱۳۸۰

تیم سپاهان اولین دورهٔ لیگ برتر (۸۱-۱۳۸۰) را با مربیگری استانکو پوکله‌پوویچ آغاز کرد. استانکو اولین مربی سپاهان در لیگ برتر و همچنین اولین مربی خارجی این تیم در این مسابقات محسوب می‌شود. این مربی پس از زدراکو رایکوف، دومین مربی خارجی تاریخ سپاهان به حساب می‌آید.

در دههٔ ۱۳۸۰، محمدرضا ساکت بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰ مدیرعامل باثبات باشگاه فولاد مبارکه سپاهان بود.

این تیم در دومین دورهٔ لیگ برتر (۸۲-۱۳۸۱) با مربی‌گری فرهاد کاظمی در پنجاهمین سال تأسیس خود و به عنوان اولین تیم غیر تهرانی در تاریخ لیگ فوتبال ایران، قهرمان لیگ برتر شد. این قهرمانی بطور زودهنگام و یک ماه پیش از پایان فصل برای سپاهان حاصل و قطعی شد.

سپاهان در سال ۱۳۸۶ با توجه عملکرد و نتایج در مسابقات لیگ برتر، قهرمانی در جام حذفی، نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا و حضور در جام باشگاه‌های جهان موفق شد در رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال تا رتبهٔ ۵۵ برترین باشگاه‌های فوتبال دنیا و رتبهٔ اول آسیا پیش برود.

تیم سپاهان در هفتمین دورهٔ لیگ برتر (۸۷-۱۳۸۶) با پشت سر گذاشتن مشکلات عدیده‌ای از جمله کسر ۳ امتیاز و اجرای حکم انجام ۲ ماه بازی‌های خانگی در خارج از خانه، تا آخرین ثانیه‌های اتمام لیگ، قهرمان هفتمین دوره این بازی‌ها بود که این عنوان را در دقیقهٔ ۹۶ بازی با پرسپولیس تهران با نتیجهٔ ۲-۱ واگذار و به عنوان نایب قهرمان لیگ هفتم شناخته شد.

سپاهان در نهمین دورهٔ لیگ برتر (۸۹-۱۳۸۸)، با هدایت امیر قلعه‌نویی با اقتدار و به طور زودهنگام به عنوان قهرمانی دست یافت. یک سال بعد و در دهمین دورهٔ لیگ برتر (۹۰-۱۳۸۹) باز هم با مربی‌گری امیر قلعه‌نویی این بار هم تیم سپاهان بود که توانست قهرمانی زودهنگامی را بدست آورد و اولین تیمی باشد که توانسته است دو بار متوالی قهرمان لیگ برتر ایران شود. علاوه بر جام قهرمانی دهمین دوره لیگ برتر، جام قهرمانی دائمی مسابقات لیگ برتر به دلیل ثبت رکورد سه قهرمانی در این مسابقات به سپاهان اهدا شد.

این قهرمانی که سومین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر بود، این تیم را تبدیل به پرافتخارترین تیم لیگ برتر فوتبال ایران کرد.

سپاهان اولین تیمی است که موفق شده در دو دورهٔ پیاپی قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شود. این تیم در فصل‌های ۸۳-۱۳۸۲، ۸۵-۱۳۸۴ و ۸۶-۱۳۸۵ با غلبه بر تیم‌های استقلال، پرسپولیس و صبا باتری در فینال توانست قهرمان جام حذفی شود، که بدین ترتیب پرافتخارترین تیم دههٔ ۱۳۸۰ فوتبال ایران به حساب می‌آید. سپاهان همچنین بر اساس اعلام فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، به عنوان بهترین تیم فوتبال ایرانی دههٔ نخست قرن بیست و یکم نیز انتخاب شد.

دهه ۱۳۹۰

سپاهان که در فصل ۹۰-۱۳۸۹ در ابتدای دههٔ ۱۳۹۰ برای دومین سال متوالی قهرمان لیگ برتر شده بود، در فصل بعدی لیگ برتر، فصل ۹۱-۱۳۹۰، از ابتدا لوکا بوناچیچ هدایت تیم را برعهده گرفته بود و در ۹ هفتهٔ ابتدایی لیگ، به عنوان سرمربی در این باشگاه فعالیت می‌کرد. پس از آن، کریم قنبری دستیار بوناچیچ در سپاهان، به عنوان سرمربی موقت انتخاب شد و سه بازی در لیگ و یک بازی در جام حذفی هدایت تیم سپاهان را عهده‌دار بود تا اینکه زلاتکو کرانچار به طور رسمی به عنوان سرمربی سپاهان برگزیده شد و از هفتهٔ سیزدهم لیگ، کار خود را در این باشگاه آغاز کرد. سپاهان در این فصل، برای سومین سال متوالی و چهارمین بار در لیگ برتر به مقام قهرمانی نیز دست یافت. با این سه قهرمانی پیاپی، سپاهان تنها باشگاهی در تاریخ لیگ فوتبال ایران نام گرفت که توانسته سه بار متوالی به مقام قهرمانی دست پیدا کند. این سه قهرمانی متوالی سپاهان در لیگ برتر، به «هتریک قهرمانی» معروف شد.

بازیکنان تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و مس سرچشمه در آخرین بازی فصل ۹۱-۱۳۹۰ (هفتهٔ سی‌وچهارم) لیگ برتر در ورزشگاه فولادشهر.
در پایان این فصل، تیم سپاهان موفق به کسب سومین قهرمانی متوالی و چهارمین قهرمانی خود در مسابقات لیگ برتر شد.

سپاهان در فصل بعدی موفق به کسب مقام قهرمانی در جام حذفی ۹۲-۱۳۹۱ شد تا برای چهارمین سال پیاپی کسب جام کرده باشد و تعداد قهرمانی‌های خود در جام حذفی را هم به عدد چهار برساند.

تیم سپاهان در فصل ۹۴-۱۳۹۳، برای پنجمین بار به مقام قهرمانی در لیگ برتر دست یافت. در این فصل زلاتکو کرانچار تا پایان هفتهٔ هفتم هدایت تیم سپاهان را بر عهده داشت و سپس حسین فرکی هدایت این تیم را بر عهده گرفت و موفق شد سپاهان را به پنجمین قهرمانی خود در لیگ برتر برساند.

حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا

دو تیم سپاهان از ایران و اوراوا رد دایموندز از ژاپن با از پیش رو برداشتن حریفان به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ رسیدند. تیم فوتبال سپاهان، در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۸۶ و در دور رفت مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا، در ورزشگاه فولادشهر اصفهان با مربیگری لوکا بوناچیچ به مصاف تیم فوتبال اوراوا رد ژاپن رفت که این دیدار با تساوی ۱-۱ پایان یافت. گل تیم سپاهان توسط محمود کریمی در دقیقهٔ ۴۷ به ثمر رسید. مسابقهٔ برگشت دو تیم اوراوا رد ژاپن و سپاهان ایران در روز ۲۳ آبان ۱۳۸۶ به میزبانی تیم ژاپنی و در ورزشگاه سایتاما برگزار شد. سپاهان که در مرحلهٔ یک چهارم نهایی این دوره از مسابقات، تیم ژاپنی کاوازاکی فرونتال را از پیش رو برداشته بود، این بار حریف دیگر تیم ژاپنی نشد و تیم فوتبال اوراوا رد با نتیجهٔ ۰-۲ به پیروزی رسید و تا با کسب نتیجهٔ ۱-۳ در مجموع دو بازی رفت و برگشت، به مقام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ دست یابد. بدین ترتیب تیم فوتبال سپاهان ایران با قبول این شکست، به مقام نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ رضایت داد.

حضور در جام باشگاه‌های جهان

تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان با حضور در فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۷ میلادی مجوز حضور در مسابقات جام باشگاه‌های جهان را دریافت کرد. این تیم به عنوان اولین تیم ایرانی در این مسابقات که در ژاپن برگزار شد، شرکت کرد. با توجه به میزبانی ژاپن در مسابقات جام باشگاه‌های جهان ۲۰۰۷ و حضور تیم ژاپنی (اوراوا رد دایموندز) در فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ به دلیل حضور قطعی و مستقیم یک تیم از کشور میزبان، سپاهان موفق شد با وجود نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا، به مسابقات بزرگ و بین‌قاره‌ای جام باشگاه‌های جهان راه پیدا کند.

سپاهان در دیدار اول خود در بازی پلی‌آف جام باشگاه‌های جهان ۲۰۰۷ در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۶ و در ورزشگاه ملی المپیک توکیو به مصاف ویتاکر یونایتد نیوزیلند، قهرمان لیگ قهرمانان اقیانوسیه رفت. در این مسابقه، تیم سپاهان با گلزنی بازیکنان عراقی خود، قهرمان قارهٔ اقیانوسیه را شکست داد. عماد رضا در دقایق ۳ و ۴ و عبدالوهاب ابوالهیل در دقیقهٔ ۴۷ گل‌های سپاهان را به ثمر رساندند.

سپاهان در دومین دیدار خود در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۸۶ و در ورزشگاه تویوتا مقابل تیم اوراوا رد ژاپن که ماه قبل در فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ با این تیم روبه‌رو شده بود، قرار گرفت. سپاهان در این دیدار از مرحلهٔ یک چهارم نهایی، با نتیجهٔ سه بر یک مقابل این تیم ژاپنی شکست خورد و از رویارویی با تیم آ.ث. میلان ایتالیا در مرحلهٔ نیمه نهایی این مسابقات باز ماند. تک گل سپاهان به وسیلهٔ محمود کریمی در دقیقهٔ ۸۰ برای نمایندهٔ ایران رقم خورد.

در این مسابقات تیم سپاهان در بین هفت تیم حاضر، به مقام پنجمی نیز دست یافت. تیم آ.ث. میلان با برتری برابر بوکا جونیورز آرژانتین در فینال، به مقام قهرمانی این مسابقات رسید و جایزهٔ ۵ میلیون دلاری را دریافت کرد.

جام باشگاه‌های جهان ۲۰۰۷
دوره تاریخ مرحله مسابقات نتیجه گلزنان سپاهان
۲۰۰۷ ۱۶ آذر ۱۳۸۶ پلی‌آف ایران سپاهان ۳ – ۱ نیوزیلند ویتاکر یونایتد Yes check.svg برد عماد رضا گل ، 
عبدالوهاب ابوالهیل گل '۴۷
۱۹ آذر ۱۳۸۶ یک چهارم نهایی ایران سپاهان ۱ – ۳ ژاپن اوراوا رد دایموندز X mark.svg باخت محمود کریمی گل '۸۰

هماوردان

ذوب‌آهن اصفهان

شهرآورد فوتبال اصفهان که بین تیم‌های همشهری سپاهان و ذوب‌آهن انجام می‌شود، از حساسیت بالایی برخوردار است و همواره یکی از مهم‌ترین شهرآوردهای فوتبال ایران نیز به شمار می‌آید. آغاز این شهرآورد به دههٔ ۱۳۵۰ برمی‌گردد. این دو تیم اولین بار در زمستان ۱۳۵۱ در فینال مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اصفهان و در ورزشگاه باغ همایون اصفهان (ورزشگاه تختی اصفهان فعلی) با یکدیگر رو به رو شدند. این دیدار در پایان ۹۰ دقیقه وقت قانونی و همچنین وقت‌های اضافه بدون گل به پایان رسید تا کار به ضربات پنالتی بکشد. در پنالتی‌ها، تیم فوتبال سپاهان با نتیجهٔ پنج بر چهار موفق شد تیم ذوب‌آهن را مغلوب کند و به مقام قهرمانی نیز برسد.

استقلال تهران

از سال ۱۳۵۰ دو باشگاه استقلال و سپاهان دیدارهای متعددی در قالب مسابقات لیگ، حذفی و دوستانه با یک‌دیگر برگزار کرده‌اند. رقابت این دو تیم از دیرباز جذاب و دیدنی بوده و در حال حاضر این دیدار در لیگ برتر برای هر دوتیم و هواداران آن‌ها از جذابیتی خاص و حساسیت بالایی برخوردار است که این دیدار از مسابقات مهم هر فصل این دو تیم به شمار می‌رود. اولین دیدار رسمی این دو تیم در مسابقات جام منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰ و در زمستان ۱۳۵۰ برگزار شده است.

پرسپولیس تهران

با این که پرسپولیس و سپاهان هر دو ریشه در باشگاه فوتبال شاهین دارند، در گذشته بازی این دو باشگاه هماوردی به شمار نمی‌رفت. با آغاز جام خلیج فارس و قهرمانی باشگاه‌های اصفهانی در جام‌های فوتبال ایران، به اهمیت بازی‌های رودرروی باشگاه‌های اصفهان و تهران افزوده شد. پس از نبرد قهرمانی پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی ۸۵-۱۳۸۴ و لیگ برتر ۸۷-۱۳۸۶، این حساسیت و اهمیت دوچندان شد، به گونه‌ای که هم‌اکنون این هماوردی از مهمترین بازی‌های دو باشگاه در هر فصل است. اولین دیدار رسمی این دو تیم در مسابقات جام منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰ و در زمستان ۱۳۵۰ برگزار شده است.

تراکتورسازی تبریز

از سال ۱۳۵۴ دو تیم سپاهان و تراکتورسازی دیدارهای مختلفی با یک‌دیگر داشته‌اند. اولین دیدار بین این دو تیم در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۴ در شهر تبریز و در مسابقات جام تخت جمشید ۱۳۵۴ برگزار شده است که با تساوی ۱-۱ همراه بوده است. دیدار دو تیم سپاهان و تراکتورسازی، دیدار بین پرطرفدارترین تیم‌های غیر تهرانی فوتبال ایران می‌باشد.

آمار و عملکرد

فصل‌های اخیر

جدول زیر عملکرد کلی سپاهان را در دههٔ ۱۳۸۰ و دههٔ ۱۳۹۰ نشان می‌دهد.

فصل مقام در لیگ برتر جام حذفی لیگ قهرمانان آسیا
۱۳۸۰-۸۱ ۹ نیمه نهایی راه نیافت
۱۳۸۱-۸۲ قهرمان نیمه نهایی
۱۳۸۲-۸۳ ۶ قهرمان مرحله گروهی
۱۳۸۳-۸۴ ۱۰ ۱/۸ نهایی
۱۳۸۴-۸۵ ۷ قهرمان راه نیافت
۱۳۸۵-۸۶ ۵ قهرمان نایب قهرمان
۱۳۸۶-۸۷ نایب قهرمان ۱/۴ نهایی مرحله گروهی
۱۳۸۷-۸۸ ۴ ۱/۸ نهایی
۱۳۸۸-۸۹ قهرمان ۱/۸ نهایی
۱۳۸۹-۹۰ قهرمان ۱/۴ نهایی ۱/۴ نهایی
۱۳۹۰-۹۱ قهرمان ۱/۱۶ نهایی
۱۳۹۱-۹۲ ۳ قهرمان مرحله گروهی
۱۳۹۲-۹۳ ۴ ۱/۱۶ نهایی
۱۳۹۳-۹۴ قهرمان ۱/۱۶ نهایی راه نیافت
۱۳۹۴-۹۵ ۱۱ نیمه نهایی مرحله گروهی
۱۳۹۵-۹۶ ۵ نیمه نهایی راه نیافت

سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا

جدول زیر، آمار فصل به فصل تیم سپاهان را در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد.

# فصل نتیجه بازی برد مساوی باخت گل‌ زده گل خورده
۱ ۲۰۰۴
مرحله گروهی
۶ ۴ ۱ ۱ ۱۵ ۱۰
۲ ۲۰۰۵ ۶ ۳ ۲ ۱ ۱۰ ۶
۳ ۲۰۰۷ نایب قهرمان ۱۲ ۵ ۵ ۲ ۱۶ ۹
۴ ۲۰۰۸
مرحله گروهی
۶ ۲ ۱ ۳ ۵ ۸
۵ ۲۰۰۹ ۶ ۲ ۱ ۳ ۹ ۷
۶ ۲۰۱۰ ۶ ۲ ۲ ۲ ۵ ۵
۷ ۲۰۱۱
یک چهارم نهایی
۹ ۶ ۱ ۲ ۱۹ ۱۰
۸ ۲۰۱۲ ۹ ۵ ۲ ۲ ۱۲ ۸
۹ ۲۰۱۳
مرحله گروهی
۶ ۳ ۰ ۳ ۱۲ ۱۳
۱۰ ۲۰۱۴ ۶ ۲ ۱ ۳ ۹ ۸
۱۱ ۲۰۱۶ ۶ ۱ ۰ ۵ ۲ ‍‍‍‍۱۱

تیم دوم

سپاهان نوین به عنوان تیم دوم سپاهان اصفهان شناخته می‌شد. این باشگاه در سال ۱۳۸۳ به عنوان تیم سایهٔ سپاهان و با هدف جای دادن بازیکنانی که به دلیل محدودیت‌های قانونی و نظر سرمربی به تیم اصلی راه پیدا نمی‌کردند، بنیانگذاری شد. این تیم با قهرمانی در لیگ مناطق به لیگ دسته سوم صعود کرد. پس از آن با قهرمانی در لیگ دسته سوم و لیگ دسته دوم موفق شد به لیگ آزادگان (دسته یک) نیز صعود کند. سپاهان نوین در فصل ۸۷-۱۳۸۶ لیگ آزادگان در گروه خود دوم شد و به پلی‌آف راه یافت. سپاهان نوین با برد در مرحلهٔ پلی‌آف لیگ آزادگان به لیگ برتر صعود کرد، اما بر اساس قانون سازمان تربیت بدنی مبنی بر عدم تمرکز تیم‌ها در استان‌ها و اینکه استان‌های بدون تیم لیگ برتری را صاحب تیم کند و همچنین بر طبق قوانین منع حضور بیش از یک تیم با یک مالک در لیگ، مانع حضور تیم سپاهان نوین در لیگ برتر شد. به همین دلیل، تیم فولاد خوزستان امتیاز این تیم در لیگ برتر را خرید و هم‌اکنون این تیم در لیگ برتر حضور دارد.

بازیکنان

فهرست بازیکنان باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان در فصل ۹۷-۱۳۹۶ به شرح زیر است:

بازیکنان کنونی

شماره نقش بازیکن
۱ برزیل دروازه‌بان لی اولیویرا
۲ ایران مدافع حسن جعفری
۳ ایران مهاجم ساسان انصاری
۵ ایران مدافع عزت‌الله پورقاز
۶ ایران میانی میلاد سرلک
۴۷ ایران میانی حسین پاپی (کاپیتان)
۸ ایران میانی رسول نویدکیا (کاپیتان دوم)
۹ ایران میانی شاهین ثاقبی
۱۰ ایران مهاجم مهرداد محمدی
۱۱ عراق مهاجم مروان حسین
۱۲ ایران میانی رضا دهقانی
۱۴ ایران مهاجم مسعود حسن‌زاده
۱۷ ایران میانی جلال‌الدین علی‌محمدی
۱۸ ایران میانی امین جهان‌عالیان
شماره نقش بازیکن
۱۹ ایران مدافع صابر دیده‌ور
۲۱ ایران میانی محمود قائد رحمتی
۷ ایران مدافع سعید آقایی
۲۷ ایران دروازه‌بان مهدی امینی
۳۳ برزیل دفاع ژایرو رودریگز
۳۴ ایران مدافع مهدی رحیمی
۳۵ ایران دروازه‌بان مهدی صدقیان
۳۶ ایران دروازه‌بان علی کیخسروی
۳۷ ایران میانی حسین فاضلی
۵۰ برزیل میانی رافائل کریولارو
۵۵ ایران مدافع عارف غلامی
۷۰ ایران میانی حامد بحیرایی
۷۷ ایران مهاجم رضا میرزایی
۹۹ ایران مدافع سیاوش یزدانی

بازیکنان پیشین

برای دیدن نام بازیکنان پیشین باشگاه، رده:بازیکنان باشگاه سپاهان را ببینید.

بازیکنان برجسته

بازیکنان جام جهانی

بازیکنان تورنمنت‌های بین‌المللی

مربیان و مدیران

مربیان تاریخ باشگاه

مربی ملیت سال
محمود حریری ایران ۱۳۳۹–۱۳۳۲
کمیته فنی ۱۳۴۹–۱۳۳۹
محمود یاوری ایران ۱۳۵۶–۱۳۴۹
زدراکو رایکوف جمهوری فدرال سوسیالیست یوگسلاوی ۱۳۵۶
محمود یاوری ایران ۱۳۵۹–۱۳۵۶
مسعود تابش ایران ۱۳۷۲–۱۳۵۹
فیروز کریمی ایران ۱۳۷۳–۱۳۷۲
ناصر حجازی ایران ۱۳۷۴–۱۳۷۳
محمود یاوری ایران ۱۳۷۵–۱۳۷۴
رسول کربکندی ایران ۱۳۷۷–۱۳۷۵
مهدی مناجاتی ایران ۱۳۷۸–۱۳۷۷
حمید ندیمیان ایران ۱۳۸۰–۱۳۷۸
استانکو پوکله‌پوویچ کرواسی ۱۳۸۱–۱۳۸۰
فرهاد کاظمی ایران ۱۳۸۳–۱۳۸۱
ناصر پورمهدی (موقت) ایران ۱۳۸۳
استانکو پوکله‌پوویچ کرواسی ۱۳۸۴–۱۳۸۳
ادسون تاوارس برزیل ۱۳۸۵–۱۳۸۴
مربی ملیت سال
لوکا بوناچیچ کرواسی ۱۳۸۶–۱۳۸۵
کریم قنبری (موقت) ایران ۱۳۸۶
جوروان ویرا برزیل ۱۳۸۷–۱۳۸۶
انگین فیرات آلمان ۱۳۸۷
حسین چرخابی ایران ۱۳۸۷
فرهاد کاظمی ایران ۱۳۸۸–۱۳۸۷
بیژن طاهری (موقت) ایران ۱۳۸۸
امیر قلعه‌نویی ایران ۱۳۹۰–۱۳۸۸
لوکا بوناچیچ کرواسی ۱۳۹۰
کریم قنبری (موقت) ایران ۱۳۹۰
زلاتکو کرانچار کرواسی ۱۳۹۳–۱۳۹۰
حسین فرکی ایران ۱۳۹۴–۱۳۹۳
محرم نویدکیا (موقت) ایران ۱۳۹۴
ایگور اشتیماتس کرواسی ۱۳۹۵–۱۳۹۴
قاسم زاغی‌نژاد (موقت) ایران ۱۳۹۵
عبدالله ویسی ایران ۱۳۹۵
زلاتکو کرانچار کرواسی اکنون–۱۳۹۵

کادر فنی کنونی

سمت نام
سرمربی کرواسی زلاتکو کرانچار
کمک‌مربی‌ها ایران کریم قنبری
ایران محمود کریمی
مربی دروازه‌بان‌ها کرواسی تونچی مردولیاس
مربی بدنسازی برزیل رافائل فوگاگیرو
سرپرست ایران مهدی اخوان
مترجم ایران رضا چلنگر
ویدئو ادیتور (آنالیز) ایران منوچهر رضائی
ایران حسین جباری
پزشک ایران عباسعلی ربیعی
ماساژور ایران علی موسوی
فیزیوتراپیست ایران مهدی صدیقی
مدیر اداری-اجرایی ایران علی منصوری
تدارکات ایران ناصر ملارضایی
ایران سعید شبیه‌خانی
مدیر رسانه‌ای ایران مرتضی رمضانی‌راد
روابط عمومی ایران حمید باقری

مربیان برجسته

مربی دوران جام‌ها
کشوری آسیایی جمع
لیگ
برتر
جام
حذفی
دیگر
جام‌ها
لیگ قهرمانان
آسیا
ایران فرهاد کاظمی
۱۳۸۱-۱۳۸۳
۱۳۸۷-۱۳۸۸
۱
۱
۱
۰
۳
کرواسی لوکا بوناچیچ
۱۳۸۵-۱۳۸۶
۱۳۹۰
۰
۲
۰
نایب قهرمان
۲
ایران امیر قلعه‌نویی
۱۳۸۸-۱۳۹۰
۲
۰
۰
۰
۲
کرواسی زلاتکو کرانچار
۱۳۹۰-۱۳۹۳
اکنون-۱۳۹۵
۱
۱
۰
۰
۲
ایران حسین فرکی
۱۳۹۳-۱۳۹۴
۱
۰
۰
۰
۱

مدیران اخیر

مدیرعامل دوران مدیریت
از تا
ایران محمدرضا ساکت مرداد ۱۳۸۱ مرداد ۱۳۹۰
ایران علیرضا رحیمی مرداد ۱۳۹۰ شهریور ۱۳۹۲
ایران محمد ترابیان مهر ۱۳۹۲ بهمن ۱۳۹۲
ایران مهرزاد خلیلیان بهمن ۱۳۹۲ مرداد ۱۳۹۴
ایران اصغر باقریان مرداد ۱۳۹۴ مهر ۱۳۹۵
ایران محسن طاهری مهر ۱۳۹۵ اکنون

ورزشگاه و زمین تمرین

ورزشگاه خانگی

این تیم در گذشته بازی‌های خود را در ورزشگاه تختی اصفهان (باغ همایون سابق) و ورزشگاه ۲۲ بهمن اصفهان برگزار می‌کرد. ورزشگاه نقش جهان که ساخت آن از سال ۱۳۷۴ آغاز شده بود، فاز اول آن در سال ۱۳۸۱ به بهره‌برداری رسید و سپاهان در این ورزشگاه قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی را نیز تجربه کرد. در سال ۱۳۸۶ ورزشگاه نقش جهان جهت ساخت فاز دوم تعطیل شد. سپاهان از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۵ در ورزشگاه فولادشهر که ورزشگاه اختصاصی باشگاه فوتبال ذوب‌آهن اصفهان می‌باشد، مسابقات خانگی‌اش را برگزار می‌کرد. سپاهان بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ را در ورزشگاه فولادشهر به انجام رساند. سپاهانی‌ها که نخستین بازی‌های خود در لیگ قهرمانان آسیا را در ورزشگاه نقش جهان برگزار کردند و همچنین اولین قهرمانی خود در لیگ برتر و همچنین دو قهرمانی در جام حذفی را در این ورزشگاه جشن گرفتند، سالها در انتظار تکمیل این ورزشگاه بوده‌اند. در ۸ آذر ۱۳۹۳، وزارت ورزش و جوانان، مدیریت اجرایی ورزشگاه نقش جهان را برای تکمیل و بهره‌برداری آن به مجتمع فولاد مبارکه واگذار کرد. فاز دوم این ورزشگاه در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۵ افتتاح شد و دو روز بعد، اولین بازی رسمی سپاهان پس از گذشت بیش از ۹ سال در این ورزشگاه برگزار شد.

زمین تمرین

در گذشته سپاهان معمولاً در مجموعه اختصاصی صفائیه مبارکه یا آرارات اصفهان تمرین می‌کرد. در سال ۱۳۸۸ فولاد مبارکه، مجموعه ورزشی-تفریحی فردوس را از شرکت پلی‌اکریل اصفهان خریداری کرد و در دست نوسازی و توسعه قرار داد. این مجموعه هم‌اکنون جهت تمرینات تیم سپاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و از امکانات بالایی برخوردار است.

Simple cup icon.svg افتخارات

قهرمانی باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان در لیگ برتر فوتبال ایران ۹۴–۱۳۹۳

کشوری

آسیایی

بین‌المللی

غیر رسمی

  • جام اتحادیه تهران
    • قهرمانی: ۱۳۸۲
  • جام نقش جهان
    • قهرمانی: ۱۳۷۴

افتخارات فردی

گل گلزنان برتر (آقای گل) در لیگ فوتبال ایران:

Golden goal scored بازیکن سال فوتبال ایران:

گلزنان برتر در لیگ برتر

گلزنان برتر تیم در فصل‌های لیگ برتر
فصل Football pictogram.svg بازیکن گل گل‌زده
۱۳۸۰-۸۱ ایران ادموند بزیک
۶
۱۳۸۱-۸۲ ایران ادموند بزیک (آقای گل)
۱۳
۱۳۸۲-۸۳ ایران رسول خطیبی
۸
۱۳۸۳-۸۴ ایران رسول خطیبی
۱۴
۱۳۸۴-۸۵ ایران رسول خطیبی
۱۰
۱۳۸۵-۸۶ عراق عماد رضا
۹
۱۳۸۶-۸۷ ایران محمود کریمی
۹
۱۳۸۷-۸۸ عراق عماد رضا
۱۴
۱۳۸۸-۸۹ عراق عماد رضا (آقای گل)
۱۹
۱۳۸۹-۹۰ سنگال ابراهیم توره
۱۸
۱۳۹۰-۹۱ عراق عماد رضا
۹
۱۳۹۱-۹۲ ایران محمدرضا خلعتبری
۱۳
۱۳۹۲-۹۳ ایران مهدی شریفی
۸
۱۳۹۳-۹۴ ایران مهدی شریفی
۱۲
۱۳۹۴-۹۵ ایران محمدرضا خلعتبری
۴
برزیل لوسیانو پریرا
۱۳۹۵-۹۶ ایران مسعود حسن‌زاده
۷
ایران مهرداد محمدی
برترین گلزنان تیم در مسابقات لیگ برتر
# Football pictogram.svg بازیکن گل گل‌زده
۱ عراق عماد رضا ۵۹
۲ ایران محرم نویدکیا ‌۴۲
۳ سنگال ابراهیم توره ۳۶
۴ ایران احسان حاج‌صفی ۳۳
۵ ایران رسول خطیبی ۳۲
۶ ایران محمود کریمی ‌۳۱
۷ ایران ادموند بزیک ‌۳۰
۸ ایران محمدرضا خلعتبری ۲۶
۹ ایران احمد جمشیدیان ۲۳
ایران هادی عقیلی
ایران مهدی شریفی
بروزرسانی: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

باشگاه‌های خواهرخوانده

سپاهان با باشگاه‌های زیر خواهرخوانده است:

آکادمی سپاهان

آکادمی فوتبال باشگاه سپاهان از آکادمی‌هایی است که در بازیکن‌سازی و پرورش فوتبالیست‌های بزرگ و شناسایی استعدادهای فوتبال اصفهان و ایران نقش به‌سزایی داشته است. از آن زمان که نام باشگاه به عنوان شاهین شناخته می‌شد، این باشگاه دارای آکادمی بوده است. از سال ۱۳۷۹ و پس از واگذاری باشگاه به مجتمع فولاد مبارکه، پرورش و استعدادیابی نیروهای جوان در این باشگاه نیز افزایش پیدا کرد و همچنین با استخدام مربیان و تأسیس پایگاه‌هایی در سطح استان اصفهان و کشور، فعالیت‌ها گسترش یافت.

آکادمی سپاهان از موفق‌ترین، باثبات‌ترین، منظم‌ترین، منسجم‌ترین و با امکانات‌ترین آکادمی‌های فوتبال در سطح کشور می‌باشد که فوتبالیست‌های موفقی را در رده‌های مختلف برای باشگاه و تیم ملی در رده‌های سنی مختلف پرورش داده است. باشگاه سپاهان برای استعدادیابی و کشف نیروهای مستعد، در نقاط مختلف ایران و در شهرهایی که نیروهای با استعداد وجود دارد، مدرسه فوتبال تأسیس کرده است.

نام و مالک باشگاه

سال‌ها مالک نام باشگاه
۱۳۳۲-۱۳۴۶ محمود حریری شاهین
۱۳۴۶-۱۳۶۱ سپاهان
۱۳۶۱-۱۳۷۲ مسعود تابش
۱۳۷۲-۱۳۷۹ شرکت سیمان سپاهان سیمان سپاهان
اکنون-۱۳۷۹ مجتمع فولاد مبارکه فولاد مبارکه سپاهان

نماد باشگاه

Shir-Sepahan.jpg

این باشگاه همواره نمادهایی مانند «گل آفتابگردان» داشته است.

آخرین کاراکتر و نمادی که به طور رسمی توسط باشگاه معرفی شد، «شیر زرد» است.

شیر در فرهنگ ملی و اسلامی ایرانیان نماد قدرت، عزت و صلابت جاویدان است.

باشگاه سپاهان نیز در مرداد ۱۳۸۹ اعلام کرد به یمن داشتن ورزشکاران و مجموعه‌ای که این ویژگی‌های بزرگ را به کرات نشان داده‌اند، رسماً شیر را به عنوان کاراکتر خود معرفی کرده است.

نشان باشگاه

نشان، آرم یا لوگوی سپاهان در طول تاریخ این باشگاه دست‌خوش تغییراتی شده است. اولین نشان این باشگاه، در زمانیکه با نام شاهین اصفهان فعالیت می‌کرد، مشابه نشان باشگاه شاهین تهران نیز بوده است. آخرین نشان این باشگاه در بهمن ۱۳۸۵ در اوایل نیم فصل دوم لیگ برتر ۸۶-۱۳۸۵ رونمایی و جایگزین نشان قبلی شد و تا به اکنون بر روی پیراهن این تیم نقش بسته است. در این نشان، هر سه رنگ اصلی باشگاه (زرد، سیاه و سفید) به کار برده شده است.

روز و هفتهٔ سپاهان

دوم آبان، در تقویم ورزشی به عنوان روز سپاهان نام‌گذاری شده است. در ۲ آبان ۱۳۸۶ حضور تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان با صعود به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به عنوان اولین و تنها تیم ایرانی در مسابقات معتبر جام باشگاه‌های جهان محرز و قطعی شد. دو سال بعد، هیئت مدیره باشگاه در مصوبه‌ای که با استقبال و نگاه مثبت سازمان تربیت بدنی و سایر نهادهای ذی‌صلاح همراه بود، این روز را به نام روز سپاهان و آغاز هفتهٔ سپاهان نامید.

بازیکنان شهید در جنگ ایران و عراق

در جریان جنگ ایران و عراق، چهارتن از بازیکنان وقت باشگاه سپاهان به نام‌های حسن غازی (کاپیتان سپاهان)، حسین ملاافضل، محمدسعید هاشمی ده‌چی و سعید معینی کربکندی به شهادت رسیده‌اند.

حامی مالی و تولیدکننده البسه

اسپانسر و سازندگان البسه

سال‌ها تولیدکننده البسه حامی مالی
۱۳۸۶-۱۳۸۸ آلمان آل‌اشپورت
MSC.png
۱۳۸۸-۱۳۹۲ ایتالیا لوتو
۱۳۹۲-۱۳۹۴ آلمان آل‌اشپورت
۱۳۹۴-۱۳۹۵ اسپانیا جوما
۱۳۹۵-۱۳۹۶ آلمان آل‌اشپورت
اکنون-۱۳۹۶ چین پیک

پیشین:
پرسپولیس
لیگ برتر
۱۳۸۱-۸۲
نخستین قهرمانی
پسین:
پاس تهران
پیشین:
ذوب‌آهن
جام حذفی
۱۳۸۲-۸۳
نخستین قهرمانی
پسین:
صبا باتری
پیشین:
صبا باتری
جام حذفی
۱۳۸۴-۸۵
۱۳۸۵-۸۶
دومین و سومین قهرمانی
پسین:
استقلال
پیشین:
استقلال
لیگ برتر
۱۳۸۸-۸۹
۱۳۸۹-۹۰
۱۳۹۰-۹۱
دومین، سومین و چهارمین قهرمانی
پسین:
استقلال
پیشین:
استقلال
جام حذفی
۱۳۹۱-۹۲
چهارمین قهرمانی
پسین:
تراکتورسازی
پیشین:
فولاد خوزستان
لیگ برتر
۱۳۹۳-۹۴
پنجمین قهرمانی
پسین:
استقلال خوزستان