باشگاه فوتبال سایپا تهران
Saipa Logo.svg
نام کامل باشگاه باشگاه فوتبال سایپا تهران
لقب(ها) نارنجی‌پوشان
تاریخ تأسیس ۱۳۶۷
نام ورزشگاه ورزشگاه شهید دستگردی
مالک کارخانه خودروسازی سایپا
مدیرعامل رضا درویش
مربی علی دایی
لیگ لیگ برتر فوتبال ایران
Kit left arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit body shoulder stripes white stripes.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm borderonwhite.png
Team colours
Team colours
Kit right arm borderonwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم
Kit left arm shoulder stripes black shirt.png
Team colours
Kit body shoulder stripes black shirt.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes black shirt.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس سوم

باشگاه فوتبال سایپای تهران یکی از باشگاه‌های فوتبال ایران می‌باشد. نام باشگاه ابتدا سایپا کرج بود اما در سال ۱۳۸۹ با ایجاد استان البرز به مرکزیت کرج نام باشگاه به سایپای البرز تغییر کرد. در سال ۹۴، این تیم دوباره به تهران بازگشت و نام آن به سایپا تهران تغییر یافت. مالک باشگاه شرکت خودروسازی سایپا است و این باشگاه در حقیقت بخشی است از باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا. این تیم هم اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران به رقابت با دیگر تیم‌ها می‌پردازد.

تاریخچه

در سال ۱۳۶۸ گروه خودروسازی سایپا تصمیم به تشکیل یک تیم فوتبال گرفت و با خرید امتیاز یک تیم از دسته چهارم تهران به نام شهید عباسی کار خود را شروع کرد. مسئولین وقت تیم اعتقاد به رشد و ترقی داشتند، بنا بر این کار خود را از رده‌های پایین شروع کردند.

یک سال بعد سایپا به دسته سوم و در سال ۱۳۷۰ نیز به دسته دوم تهران راه یافت ولی نتوانست به دسته اول صعود کند. اما انحلال تیم کشتیرانی صعود کرده به دسته اول باعث شد تا تیم نارنجی پوش سایپا سال ۱۳۷۱ را در دسته یک سپری کند. سایپا قهرمان دسته اول تهران شد و با قهرمانی در سوپر جام تهران جواز صعود به لیگ را به دست آورد.

در فصل ۷۲ سایپا با استفاده از ضعف حریفان در میان تعجب همگان قهرمان لیگ شد و در همان سال نیز جام حذفی را به خانه بردند. این برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران بود که یک تیم فاتح هر دو جام کشور می‌شد. سال بعد در مسابقات قهرمانی آسیا، در دور اول حذف شد اما قهرمانی خود را در لیگ تکرار کرد.

در فصل ۷۴ در باشگاه دو دستگی ایجاد شد و این اختلافات باعث جدایی مدیر و سر مربی موفق این تیم یعنی دادرس و ذوالفقار نسب شد. این در حالی بود که سایپا در جام باشگاه‌های آسیا به جمع چهار تیم راه یافته بود اما در لیگ داخلی در رده‌های پایین دست و پا می‌زد. سرانجام سایپا در جام باشگاه‌های آسیا چهارم شد و در لیگ داخلی نیز به دسته دوم سقوط کرد. در فصل ۷۵ با تیمی جدید به دسته اول بازگشت و تا به امروز در سطح اول فوتبال کشور حاضر بوده‌است. درفصل ۸۲–۸۱ در لیگ برتر سیزدهم، در ۸۳–۸۲ ششم و در ۸۴–۸۳ نیز سیزدهم شدند و در فصل ۸۵–۸۶ قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. رنگ لباس باشگاه پیراهن نارنجی، شورت مشکی و جوراب نارنجی است.

ورزشگاه‌های خانگی

ورزشگاه شهید دستگردی ورزشگاه خانگی سایپا

تا پیش از انتقال به کرج، سایپا بیشتر دیدارهای خود را در وزشگاه‌های آزادی و شهید شیرودی تهران انجام می‌داد. پس از انتقال به کرج در چند سال نخست، ورزشگاه دکتر شریعتی میزبان بازی‌های تیم فوتبال سایپای کرج بود.

با ساخت ورزشگاه انقلاب کرج، ورزشگاه خانگی تیم سایپا در لیگ برتر کشور به این ورزشگاه انتقال یافت. باشگاه فوتبال سایپای کرج در سال ۱۳۸۶ در این ورزشگاه با برد ۲ بر صفر برابر تیم مس کرمان قهرمان لیگ برتر ششم شد. در سال ۱۳۹۴، با بازگشت این تیم به تهران، مسئولین خبر از برگزاری بازی‌های خانگی این تیم در ورزشگاه دستگردی واقع در شهرک اکباتان دادند.

ترکیب تیم

مطابق با آیین‌نامه نقل و انتقالات لیگ برتر در فصل ۹۲–۱۳۹۱، باشگاه‌های لیگ برتری مجاز به استفاده از ۲۱ بازیکن بزرگسال، ۶ بازیکن زیر ۲۳ سال، ۵ بازیکن زیر ۲۱ سال و ۳ بازیکن زیر ۱۹ سال می‌باشند. در این میان هر تیم می‌تواند از ۴ بازیکن خارجی، شامل حداقل یک بازیکن آسیایی، استفاده کند.

شماره پست بازیکن
۱ ایران دروازه‌بان حامد فلاح‌زاده
۴ ایران هافبک روزبه شاه‌علیدوست
۵ ایران دفاع سیامک کوروشی
۶ ایران هافبک مهدی بدرلو
۹ ایران هافبک مهدی ترابی
۱۰ ایران مهاجم غلامرضا رضایی
۱۱ ایران مهاجم علی قلی‌زاده
۱۴ ایران دفاع سعید لطفی
۱۸ ایران هافبک حامد شیری
۱۹ ایران دفاع سجاد مشکل‌پور
شماره پست بازیکن
۲۰ ایران دفاع علیرضا علی‌زاده
۲۱ ایران دفاع امید خالدی
۲۲ برزیل دروازه‌بان الساندرو فیلیپه اولتراماری
۲۳ ایران هافبک امین جوادی‌مقدم
۲۷ ایران مهاجم حسین کامیاب
۲۸ ایران مهاجم محمد سلطانی‌مهر
۳۰ ایران هافبک مجتبی رمضانی
۳۳ ایران مهاجم محمد عباس زاده
۳۷ ایران دفاع طاها شریعتی


برای دیدن بازیکنان پیشین باشگاه، رده:بازیکنان باشگاه سایپا را ببینید.

افتخارات

  • سه بار قهرمان لیگ فوتبال ایران
  • یک بار قهرمان جام حذفی ایران