امانوئل مکرون
Emmanuel Macron in 2015
رئیس‌جمهور فرانسه
شروع به کار
۱۴ مه ۲۰۱۷
نخست‌وزیر ادوار فیلیپ
پس از فرانسوا اولاند
یکی از دو شاهزاده آندورا
تعیین شده
شروع به کار
۱۴ مه ۲۰۱۷
نخست‌وزیر Antoni Martí
جانشین فرانسوا اولاند
وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال
مشغول به کار
۲۶ اوت ۲۰۱۴ – ۳۰ اوت ۲۰۱۶
نخست‌وزیر مانوئل والس
پس از Arnaud Montebourg
پیش از Michel Sapin
اطلاعات شخص
زاده Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron
۲۱ دسامبر ۱۹۷۷(1977-12-21) ‏(۳۹ سال)
آمیان
ملیت فرانسه
حزب سیاسی حزب سوسیالیست (۲۰۰۶–۲۰۰۹)
حزب ان مارش (۲۰۱۶–تاکنون)
همسر(ان) بریژیت تروینو (اکتبر ۲۰۰۷–تاکنون)
محل
تحصیل
دانشگاه پاریس غربی نانتر
مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس
مدرسه ملی اداری
مذهب پروتستان (کالوینیسم)

امانوئل ژان-میشل فردریک مَکْرون(فرانسوی: Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron; فرانسوی: [ɛmanɥɛl makʁɔ̃]؛ زادهٔ ۲۱ دسامبر ۱۹۷۷(1977-12-21)) سیاست‌مدار فرانسوی، و بانکدار سرمایه‌گذاری سابق و رئیس جمهور فرانسه است.

او متولد آمیان است، در دانشگاه پاریس غربی نانتر فلسفه خواند و در سال ۲۰۰۴ از مدرسه ملی اداری فارغ‌التحصیل شد. او بازرس مالیه، سربازرس مالی فرانسه و سپس در بانک روتشیلد و شرکا، بانکدار سرمایه‌گذاری شد. او که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود در سال ۲۰۱۴ در کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد. او در ۳۰ اوت ۲۰۱۶، به منظور رقابت به عنوان یک لیبرال اجتماعیدر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ استعفا داد. مکرون در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ رقابت خود را به عنوان نامزد حزب مستقل آن مارش! برای انتخابات اعلام کرد. پس از برگزاری دور اول انتخابات، او به دور دوم رسید که در نهایت با کسب بیش از شصت و شش درصد آرا بعنوان رئیس‌جمهور جدید فرانسه برگزیده شد.

مواضع سیاسی

برخی ناظران مکرون را لیبرالیسم اجتماعی و برخی دیگر او را یک سوسیال دموکراسی توصیف کرده‌اند. او هنگام حضور در حزب سوسیالیست، (سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹) از جناح راست حزب حمایت می‌کرد، که گرایش سیاسیشان با سیاست‌های "راه سوم " که بیل کلینتون، تونی بلر و گرهارد شرودر آن را به پیش می‌بردند مرتبط بود، و سخنگوی کلیدیشان نخست وزیر مانوئل والس بود. وی از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ نیز در دولت اول فرانسوا اولاند معاون دبیر کل کاخ الیزه بود.

اقتصاد

مکرون از بازار آزاد و کاستن از کسری بودجه مالیه عمومی دفاع کرده است. او علناً در گفتگویی با لوموند در سال ۲۰۱۵ خود را لیبرال توصیف کرد. او افزود که «نه راست و نه چپی» است و از «یک همبستگی دسته جمعی» حمایت می‌کند. او در بازدیدی از وانده در اوت ۲۰۱۶ گفت: «راستگویی مجبورم می‌کند بگویم سوسیالیست نیستم.» او گفت به این دلیل بخشی از دولت چپ بوده که می‌خواسته «به منافع عمومی کمک کند».او در کتابش در ۲۰۱۶ خود را هم چپگرا و هم لیبرال توصیف می‌کند.

سیاست خارجی

مکرون به طرز مجادله برانگیزی استعمار فرانسه بر الجزایر را به عنوان «جنایت علیه بشریت» محکوم کرد. او گفت این بخشی از گذشته ایست که باید بابت آن از کسانی که ما این اعمال را علیه‌شان انجام دادیم عذر بخواهیم. این مخالفت باعث پایین رفتن مکرون در نظرسنجی‌ها شد.

او می‌گوید فرانسه در قبال سوریه به سیاست متوازن تری از جمله گفتگو با بشار اسد نیاز دارد. به هر روی او در آوریل ۲۰۱۷ از سیاست‌های مداخله جویانه همچون اقدام نظامی حمایت کرد.

او از ادامه یافتن سیاست‌های رئیس جمهور اولاند در خصوص اسرائیل حمایت می‌کند، با جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل مخالف است، و از بیان موضع در قبال دولت فلسطین خودداری کرده است.

اتحادیه اروپا

امانوئل مکرون را برخی یوروفیل و فدرالیست خوانده‌اند. ولی او خود را نه اروپاگرا، نه شکاک نسبت به اروپا و نه فدرالیست به معنای کلاسیک آن معرفی می‌کند. حزب او اصلی‌ترین حزب حامی اتحادیه‌اروپا در فرانسه است.

امانوئل مکرون در سخنرانی اخیر خود به اتحادیه‌اروپا اخطار داد که یا باید اصلاحاتی را پذیرا باشند یا درغیر این صورت با احتمال «فرگزیت» (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) روبرو شوند. خروج بریتانیا از این اتحادیه به «برگزیت» مشهور شد.

مهاجرت

برخلاف بسیاری از سیاستمداران از جمله نخست وزیر سابق مانوئل والس، مکرون از سیاست درهای باز در قبال مهاجرین و پناهندگان همانند آنچه آنگلا مرکل در آلمان پی گرفته حمایت می‌کند.

زندگی شخصی

مکرون با بریژیت تروینو که ۲۴ سال از او بزرگتر است و در دبیرستان لا پروویدانس در آمیان معلم او بوده ازدواج کرده است. این زوج نخستین بار وقتی مکرون ۱۵ ساله و شاگرد او بود همدیگر را دیدند، ولی وقتی مکرون ۱۷ ساله شد رسماً زوج شدند.

والدین او ابتدا سعی کردند با فرستادن او به پاریس برای اتمام سال آخر مدرسه این زوج را از هم جدا کنند چرا که فکر می‌کردند جوانی او این رابطه را نامناسب کرده، ولی این زوج پس از فارغ‌التحصیلی او با هم ماندند و در سال ۲۰۰۷ ازدواج کردند.

این زوج هم اکنون با سه فرزند تروینو از ازدواج قبلیش زندگی می‌کنند.