فهرست کشورها بر پایه جمعیت مسلمان

Allah.svg
مناه‌های مسجدی در ایروان

اسلام در ارمنستان یکی از کهن‌ترین ادیان این کشور به‌شمار می‌رود که پیشنهٔ ورود دین اسلام به ارمنستان به زمانی مربوط می‌شود که جزئی از خاک ایران پهناور دوران ساسانیان بود که پس از حمله اعراب به ایران ، منطقه ارمنستان نیز از گزند تهاجم اعراب بی‌بهره نماند. در قرن یازدهم و دوازدهم با حملات حکومت سلجوقیان و لشکرکشی مسلمانان ترک،کرد،عرب به ارمنستان . مسلمان کردن اجباری گروهی از یونانی‌ها و ارامنه سبب گسترش دین اسلام در این کشور شد.

جمعیت کنونی مسلمانان

مسجد کبود ایروان که در اواخر دههٔ ۷۰ شمسی توسط سازمان تبلیغات اسلامی ایران مرمت گردید

پس از کشورگشایی ارمنستان در سال ۱۹۹۱ و به دلیل مشکلات ارضی با جمهوری آذربایجان مسلمانان ترک مجبور به مهاجرت به آذربایجان و سایر کشورهای منطقه شد ولی کردهای ارمنستان با تصویب قوانین دولتی و پذیرش آنان به عنوان گروه قومیتی در مجلس ارمنستان در این کشور باقی‌ماندند.اما امروزه اکثریت مسلمانان مهاجر به ارمنستان را ایرانیانی تشکیل می‌دهند که به سبب تجارت و تحصیل در این کشور به صورت موقت و دائم ساکن می‌باشند. بزرگترین گروه مسلمانان ارمنستان را ایزدیان که گروهی مذهبی از شاخه کردی می‌باشد تشکیل می‌دهند و جمعیت آنان را مرکز تحقیقاتی پیو در حدود ۴۰ هزار نفر تخمین زده است. در سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقات پیو تخمین گروه مسلمانان مهاجر را کمتر از ۰.۱٪ از جمعیت ارمنستان و یا در حدود ۱،۰۰۰ نفر اعلام کرده است.

ترجمهٔ قرآن به زبان ارمنی

با کمک سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان قرآن به زبان ارمنی شرقی ترجمه شد که در سال ۲۰۰۷ با انتشار ۱،۰۰۰ نسخه در اختیار ارمنی‌زبانان قرار گرفت،گفتنی است هیئت‌امناء مسجد کبود ایروان توسط ایرانیان اداره می‌شود و به علاقه‌مندان علاوه بر اسلام شناسی ، به صورت رایگان زبان فارسی نیز آموزش داده می‌شود.

جستارهای وابسته