احمد معتمدی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مشغول به کار
۲ تیر ۱۳۹۳ – تاکنون
رئیس جمهور حسن روحانی
پس از علیرضا رهایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
مشغول به کار
۱۳۸۰ – ۱۳۸۴
رئیس جمهور محمد خاتمی
پس از محمدرضا عارف
پیش از محمد سلیمانی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۲
تهران
ملیت  ایران
فرزندان اسماء، علیرضا، محمدرضا، مائده، امیرحسین
محل
تحصیل
دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه
شغل سیاست‌مدار
مذهب اسلام شیعه

دکتر سید احمد معتمدی (متولد ۱۳۳۲، تهران) رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مشاور وزیر ارتباطات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارت در دولت یازدهم و وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوم محمد خاتمی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ بوده‌است.

معتمدی از اعضای کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم بود.

زندگی‌نامه

احمد معتمدی در سال ۱۳۵۷ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته الکترونیک فارغ‌التحصیل شد. او به عنوان دانشجوی ممتاز با بورس تحصیلی عازم فرانسه شد و مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته الکترونیک دیجیتال و سیستم انفورماتیک از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه اخذ کرد. وی در سال‌های تحصیل در فرانسه عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا واز مؤسسان انجمن اسلامی پاریس بود.

سوابق اجرایی

از جمله سوابق اجرائی معتمدی می‌توان به معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم و تحقیقات، ریاست سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از سال ۱۳۶۵، دبیر شورای پژوهش‌های علمی کشور از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۲، مدیریت کمیته خود کفایی مخابرات و عضو هیئت علمی و استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیر کبیر از سال ۱۳۶۲ است.

وی در ۲ تیر ۱۳۹۳ طی حکمی از سوی رضا فرجی‌دانا، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر شد. او همچنین مشاور وزیر ارتباطات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارت در دولت یازدهم است.

کمیته خودکفایی مخابرات

معتمدی در سال ۱۳۷۶ با حکم محمدرضا عارف، کمیته خودکفایی مخابرات متشکل از چند تن از معاونان و مدیران وزارت پست و تلگراف و تلفن مخابرات و به صورت مشترک با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تشکیل شد که مدیریت این کمیته با معتمدی بوده‌است.

سوءقصد

سید احمد معتمدی، وزیر پست، تلگراف و تلفن محمد خاتمی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ در دانشگاه امیرکبیر مورد حمله یک شخص پنجاه ساله قرار گرفت و با ضربات کارد به شدت مجروح شد. در بعضی سایت‌های مخالف دولت ایران، گفته شد معتمدی اطلاعات فنی و اقتصادی دقیقی از ماجرای فروش شرکت مخابرات به سپاه داشته‌است.

در آذر ۱۳۸۸ مدیر عامل شرکت «توسعه اعتماد مبین»، یکی از سه شرکت خریدار بلوک حدود ۸ هزار میلیارد تومانی شرکت مخابرات، وابسته به سپاه پاسداران نیز، بر اثر گازگرفتگی در منزل خود جان باخت.

سرپرستی دانشگاه امیرکبیر

دکتر رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم در ۲ تیر ۱۳۹۳ پس از پایان ماموریت علیرضا رهایی، دکتر احمد معتمدی را به سمت سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گمارد. او در این زمان ضمن آموزش در دانشگاه امیرکبیر مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارت نیز هست.