آکادمی سلطنتی هنر
Royal Academy of Arts
Burlington House.jpg
تأسیس ۱۷۶۸
موقعیت پیکادلی، لندن W1، انگلند
تعداد بازدیدکنندگان

۱٬۲۶۷٬۷۸۴ (۲۰۰۹)

رئیس سر نیکولاس گرینشاو
دسترسی به حمل‌ونقل همگانی ایستگاه میدان پیکادلی
وب‌گاه

آکادمی سلطنتی یا آکادمی سلطنتی هنر (به انگلیسی: Royal Academy of Arts) یکی از انجمن‌های اصلی هنرمندان در بریتانیا است که توسط جرج سوم در ۱۷۶۸ بنیان گذاشته شد. دفتر مرکزی، موزهٔ هنری و بخش‌های آموزشی این آکادمی در برلینگتون هاوس در وست‌مینستر لندن قرار دارد.

تاریخچه

در ۱۷۸۶ جرج سوم، پادشاه وقت انگلستان آکادمی سلطنتی هنر را بنا بر پیشنهاد سر ویلیام چمبرز و بنجامین وست در لندن بنیان نهاد. هدف از ایجاد این آکادمی رشد مدارس هنری، گردآوری استاندردهای لازم برای یک اثر خوب و فراهم‌آوردن سازوکار لازم برای نمایش رایگان آثار برتر هنری بود.

پادشاه خود ۳۶ عضو اصلی آکادمی را انتخاب نمود و عدد ۴۰ را به‌عنوان تعداد ثابت اعضا درنظر گرفت. در این میان سر جاشوا رینولدز، به‌عنوان نخستین رئیس آکادمی سلطنتی انتخاب شد و این سِمَت را تا هنگام مرگش در ۱۷۹۲ حفظ نمود.

کلاس‌ها و موزهٔ آکادمی نخست در سامرست هاوس برگزار می‌شد اما در ۱۸۳۷ به میدان ترافالگار و در ۱۸۶۸ به مکان کنونیش در ساختمان برلینگتون هاوس انتقال یافت.

آکادمی سلطنتی هنر از زمان آغازبه‌کارش تا کنون به‌طور مرتب دوسالانه‌هایی را برگزار نموده و آثاری از هنرمندان قدیمی و هنر معاصر را به‌نمایش گذاشته است. نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر به طور سالیانه در تابستان‌ها برگزار می‌شود. مدرسهٔ هنری رایگانی نیز در طول دوران تأسیس آکادمی دایر بوده و دانشجویان دختر نیز از ۱۸۶۱ اجازه شرکت در کلاس‌های آن را یافته‌اند. همچنین از محل درآمدهای آکادمی، مبالغی برای کمک به هنرمندان نیازمند و خانواده‌های آنها، اعطای جوایز و بورس‌های تحصیلی درنظر گرفته شده است.

در نگارخانه‌های آکادمی سلطنتی هنر، آثاری از اعضای سابق آن همچون جاشوا رینولدز، تامس گینزبورو، جان کانستبل و جی. ام. دابلیو. ترنر به نمایش گذاشته شده است. همچنین تندیسی مرمرین موسوم به تَدِی توندو از مریم مقدس، مسیح و یحیی اثر میکل آنژ در این آکادمی نگهداری می‌شود.

نگارخانه