تصویر نقاشی شده در قرن نوزدهم از آمیزش جنسی از راه مقعد، میان هادریان (امپراتور رم) و آنتینوس در مصر. اثر ادوار هنری آوریل.

سکس مقعدی نام نوعی از آمیزش جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی استفاده می‌شود. سکس مقعدی میان یک زن و مرد، عبارت است از انجام عمل جنسی (خفت و خیز) توسط دخول آلت تناسلی مردانه به مقعد. سکس مقعدی بین دو مرد را لواط می‌گویند.

دو مرد در حال سکس مقعدی

محتویات

لذت

سوزوکی هارونوبو مربوط به قرن هیجدهم میلادی، تصویری شونگا که مردی را با پسری جوان نشان می‌دهد.

لذت بخش بودن رابطه جنسی از طریق مقعد به علت وجود میزان زیاد پایانه‌های عصبی در بخش مقعد است. در مردان رابطه مقعدی همچنین باعث تهیج و تحریک پروستات می‌گردد. اما از طرف دیگر به دلیل وجود پایانه‌های عصبی بسیار، ممکن است که در صورت کم توجهی و یا عدم آگاهی هر یک از شرکای جنسی، درد زیادی در رابطه مقعدی تجربه شود و خوشی یا لذت نزدیکی فروکش کند. ممکن است چنین تجربه‌ای باعث شود که بسیاری از این نوع آمیزش چشم پوشی کنند.

تحریک توسط آمیزش مقعدی می تواند تحت تاثیر فهم و نمایش عمومی از آن (مانند پورنوگرافی) قرار بگیرد. در پورنوگرافی، رابطه جنسی مقعدی معمولا به عنوان یک روش معمول و مطلوب بدون درد به تصویر کشیده است. این می تواند باعث شود زوجین این عمل را بدون مراقبت انجام دهند، و مردان و زنان گمان کنند که غیر معمول است زنان به جای لذت بردن از این نوع رابطه، دچار ناراحتی یا درد شوند. در مقابل، عضلات تنگ کننده مقعد افراد واکنش متفاوتی به دخول نشان می دهد، و عضلات مقعدی دارای بافتی هستند که بیشتر مستعد ابتلا به پارگی هستند، و این می تواند باعث آسیب به مقعد شود.

مخاطرات احتمالی

رابطه جنسی مقعدی می تواند انجام دهندگانش را در معرض دو خطر اصلی قرار دهد: عفونت هایی به دلیل تعداد بیشتر میکروارگانیسم های عفونی که در جاهایی دیگر بدن یافت نمی شود، و آسیب فیزیکی به مقعد و راست روده دخول محافظت نشده آلت تناسلی به مقعد بیشتر در معرض خطر انتقال بیماری های مقاربتی است، چرا که بافت ماهیچه مقعد ظریف است، و به راحتی دچار پارگی می شود، که می تواند برای شرایط را برای ورود عوامل بیماری زا آماده نماید. تمرکز فراوان گلبول های سفید خون اطراف مقعد، همراه با خطر پارگی و عملکرد روده بزرگ در جذب مایع، باعث احتمال بیشتر بیماری های مقاربتی در رابطه جنسی مقعدی است. گر چه استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر انتقال بیماری های مقاربتی است، با این حال کاندوم ممکن است در طول رابطه جنسی مقعدی پاره شود. در رابطه جنسی مقعدی نسبت به دیگر اعمال جنسی، به دلیل اصطکاک ناشی از تنگی عضلات مقعد، پارگی کاندوم بیشتر رخ می دهد.

رابطه جنسی مقعد محافظت نشده با یک شریک دارای ایدز به احتمال زیاد منجر به انتقال ایدز است. عفونت های دیگری که می توان با رابطه جنسی مقعد محافظت نشده منتقل کند عبارتند از: ویروس پاپیلوم انسانی (که می تواند خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش دهد)؛ حصبه؛ آمیبیاز؛ کلامیدیا؛ انگل کریپتوسپاریدیوز، عفونت های اشریشیا کلی؛ ژیاردیاز؛ سوزاک، هپاتیت آ، هپاتیت ب، هپاتیت سی، تبخال تومور بدخیم کاپوزی (HHV-8)؛ لنفوگرانولوما ونروم(ورم غده های لنفاوی)؛ مایکوپلاسما هومینیس؛ مایکو پلاسما ژنیتالیوم؛ شپش ناحیه تناسلی؛ عفونت توسط باکتری سالمونلا؛ شیگلا؛ سیفلیس؛ سل؛ و اوره آپلاسما.

در صورت رعایت نکردن روش‌های درست، سکس مقعدی می‌تواند یکی از راه‌های شیوع بیماری‌های جنسی مانند ایدز باشد. چرا که در این روش سکس، احتمال خراش و در نتیجه انتقال خون میان دو فرد بالا می‌باشد. ضمناً در مورد زیاده روی در این روش ممکن است به عضلات بندآر (اسفنکتر) صدمه وارد شود که در سنین کهولت باعث عدم کنترل مدفوع خواهد شد به صورت خلاصه امکان بروز موارد زیر وجود دارد:

  1. احتمال بروز خونریزی‌های کم یا زیاد در کانال مقعد و افزایش احتمال بیماری‌های عفونی
  2. بروز مشکلات در گیرنده‌های احساسی موجود در کانال مقعد.
  3. در صورت عدم دقت زوجین در نحوه آمیزش، امکان شکستن آلت تناسلی مرد یا پارگی در مقعد زن وجود دارد.

میزان رواج

در کشورهای اسلامی با توجه به ممنوعیت آن در دین نمی‌توان تحقیقات علمی جامعی در این زمینه به عمل آورد. اما با توجه به جایگاه و بینش افراد نسبت به موضوعاتی مانند پرده بکارت و همچنین عدم پذیرش سکس پیش از ازدواج بین دخترها و پسرهای جوان احتمال آن داده می‌شود که رویکرد به آمیزش مقعدی چه در رابطه (دختر– پسر) و چه در رابطه (پسر– پسر) در ابتدای بلوغ جنسی و گذار به مرحله سن بلوغ و شکل گیری هویت جنسی، به عنوان شکلی از پاسخگویی به کنجکاوی‌های جنسی و رشد شکل شخصیت جنسیتی آنان بیشتر مورد توجه این گروه سنی باشد.

به خصوص در بین زنان جوان به دلیل توجه به حفظ پرده بکارت ممکن است که دختران پیش از ازدواج بیشتر به چنین شیوه‌ای روی آورند؛ که این امر در صورت عملکرد نادرست خطر انتقال بیماری‌های آمیزشی از جمله ایدز را مانند مردان همجنسگرا دربین زنان جوان به یک میزان بالا می‌برد.

نزد ادیان

در دین اسلام به سکس مقعدی بین دو مرد لواط و به سکس مقعدی مرد با زن نیز وطی دبر گفته می‌شود. عمل لواط در این دین به شدت منع شده و حرام و از گناهان کبیره است و برای آن مجازات اعدام وجود دارد. اما در مورد جواز سکس مقعدی مرد و زن اختلاف وجود دارد به گونه‌ای که برخی معتقدند این عمل کاملاً حرام است و اگر کسی انجام داد باید توبه کند و برخی معتقدند اگر زن راضی نباشد حرام و در غیر اینصورت شدیداً مکروه است. اهل سنت این کار را شدیداً حرام می‌دانند و حتی برخی از علمای آنان فتوا داده‌اند که اگر مردی چنین کاری انجام دهد زنش می‌تواند فوراً از او طلاق بگیرد.

جستارهای وابسته

Wikipedia contributors, "Anal sex," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed August 14, 2007).