آلزاس
Elsass

Elsàss
ناحیه فرانسه
Absolute Petite France 02.jpg
پرچم آلزاسElsass
پرچم
موقعیت آلزاس در کشور فرانسه
موقعیت آلزاس در کشور فرانسه
مختصات:
کشور  فرانسه
مرکز استراسبورگ
بخش‌ها Bas-Rhin
اورن
حکومت
 • رئیس جمهور آندره ریشارد (حزب سوسیالیست)
مساحت
 • کل ۱۶٬۲۰۲ کیلومتر مربع (۶٬۳۰۰ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۰۸)
 • جمعیت ۱٬۱۵۹٬۰۰۰
 • تراکم ۷۲/کیلومتر مربع (۱۹۰/پا)
منطقهٔ زمانی CET (یوتی‌سی ۱+)
 • تابستان (DST) CEST (یوتی‌سی ۲+)
وب‌گاه {{نشانی وب|example.com|متن نمایشی اختیاری}}


آلزاس (به آلزاسی:s Elsass’)(به آلمانی: Elsass)(به فرانسوی: Alsace) یکی از ۲۲ ناحیه‌ داخلی فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۲ تا انتهای سال ۲۰۱۵ میلادی بود. این ناحیه در شرق این کشور و در همسایگی آلمان و سوییس واقع شده؛ و در کنار موزل رن سفلی و رن علیا از جمله ایالت‌های آلمان است که پس از جنگ جهانی نخست، بر پایه معاهده ورسای از آلمان جدا شد و به فرانسه پیوست.

این ناحیه امروز در جنوب از مرز سوییس و آلمان و فرانسه در نزدیکی بازل و سنت لویی آغاز می‌شود و کرانه غربی راین را فرا می‌گیرد تا آن جا که راین به درون خاک آلمان می‌رود. در گذشته نام آلزاس، سرزمین پهناورتری را به ذهن می‌رسانده و بخش‌هایی از شمال غرب سوییس و کانتون‌های بازل اشتاد و بازل-لاندشافت را هم در بر می‌گرفته است. مرکز این ناحیه شهر استراسبورگ است. شهری واقع در کرانه راین، با فرهنگی نزدیک به فرهنگ آلمانی و مردمی که هنوز بسیاری شان به آلزاسی که می‌توان آن را زبانی ژرمنی به حساب آورد، سخن می‌گویند. شهری که نام ش در زبان آلمانی به معنای دژ یا شهر خیابان است و همین نام شاید نشان‌گر پیشینه این شهر و این ناحیه و جای گرفتن شان بر چهارراه رفت‌وآمدها در میان جلگههای پیرامون باشد. شاید از همین رو است که نهادهای اروپایی گوناگونی، این ناحیه را برای کانون کنش‌های شان برگزیده‌اند.

از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، تقسیمات کشوری فرانسه دستخوش دگرگونی‌هایی شد. در پی این دگرگونی‌ها، آلزاس، شامپانی-آردن و لورن در همدیگر ادغام شدند و ناحیه جدیدی به نام گرانت است ایجاد شد.

پیشینه

در هزاره نخست پیش از میلاد، سلت‌ها باشندگان اصلی این سرزمین بوده‌اند. سلت‌ها که در آن روزگار، غرب اتریش و شمال سوییس، کانون یک‌جانشینی و فرهنگ شان برشمرده می‌شود، دور نیست که در آلزاس نیز بودوباش پررنگی داشته‌اند.

در سال ۵۸ پس از میلاد، رومیان به این سرزمین تاخت آوردند و پس از آن این منطقه و تاکستانهای ش، کانون کشت انگور و فرآوردن شراب برای روم شد و ایشان برای نگهبانی و نگه‌داری از این صنعت پرسود پاسگاههای بسیاری در این منطقه برپا کردند.

پس از رو ضعف نهادن امپراتوری روم، آلامان‌ها به این سرزمین سرازیر شدند. آلامان‌ها ژرمن‌هایی کشاورز بودند و زبان شان، همان زبانی است ریشه گویش‌ها و زبان‌های امروزی این منطقه مانند آلزاسی و آلامانی و سوئبی است.

در سده پنجم ترسایی فرانک‌ها به فرماندهی کلوویس بر آلامان‌ها چیره شدند و آلزاس بخشی از پادشاهی اوسترازیا شد. در روزگار دودمان مروونژی، باشندگان آلزاس به مسیحیت گرویدند. آلزاس بخشی از قلمرو فرانک‌ها بود تا آن که نوادگان شارلمان قلمرو شان را میان خود سه بخش کردند. آلزاس در این بخش‌بندی در فرانک میانی جای گرفت.

آلزاس روی نقشه

جستارهای وابسته

نشان درگاه درگاه فرانسه